توسعه بوستان ولایت در منطقه ۳

افتتاح بخشی از بوستان ولایت همزمان با دهه کرامت یکی از برنامه‌های منطقه سه در این ایام است. منطقه سه قم با مساحتی بالغ‌بر هزار و ۶۷۶ هکتار بیش از ۱۷۲ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۶ درصد جمعیت کل استان قم را تشکیل داده است. در این منطقه ۴۸ هزار و ۷۵۹ خانوار زندگی […]

افتتاح بخشی از بوستان ولایت همزمان با دهه کرامت یکی از برنامه‌های منطقه سه در این ایام است.

منطقه سه قم با مساحتی بالغ‌بر هزار و ۶۷۶ هکتار بیش از ۱۷۲ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۶ درصد جمعیت کل استان قم را تشکیل داده است. در این منطقه ۴۸ هزار و ۷۵۹ خانوار زندگی می‌کنند و از این تعداد بیش از ۶۵ هزار نفر در بافت فرسوده ساکن هستند. مساحت کل فضای سبز منطقه سه قم ۴۰۲ هکتار است که در این میان سرانه فضای سبز به ازای هر نفر بیش از ۲۳ مترمربع بوده و سرانه فضای سبز شهری نیز به ازای هر نفر کمتر از ۳٫۵ مترمربع است. ۰٫۴ هکتار از مساحت منطقه را معابر آن تشکیل داده و نسبت مساحت منطقه به‌کل شهر ۱۹ درصد و نسبت جمعیت منطقه به‌کل شهر ۱۶ درصد است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منطقه سه شهر قم قرارگیری ورودی اتوبان تهران و میدان ۷۲ تن به عنوان نقطه تبادل ترافیکی مرکز کشور بوده که همواره دارای ترافیک و تراکم خودرو می‌باشد. خیابان امام خمینی(ره)، شهید کیوانفر، هفتم‌تیر، نواب صفوی و… از جمله مهم‌ترین معابر و خیابان‌های سطح منطقه سه است.
شهرداری منطقه سه قم در سال ۱۳۹۷ تعداد ۷۵ پروژه عملیاتی را در قالب ۱۴ طرح عمرانی بااعتبار بالغ‌بر ۴۳۰ میلیارد ریال در دستور کار خود قرار داده است که ۲۵ درصد بودجه مصوب به موضوع ایجاد فضای سبز، درختکاری، احداث بوستان، تجهیز بوستان‌ها به وسایل بازی، توسعه شبکه روشنایی بوستان‌ها و ادامه احداث کمربند سبز شهری اختصاص‌یافته است.
این منطقه با داشتن ۶۲ بوستان شهری و محله‌ای به وسعت ۵۹۴ هزار مترمربع، درمجموع با احتساب مساحت فضای سبز جنگلی حاشیه معابر و میادین دارای ۴ میلیون مترمربع فضای سبز است که این امر موجب شده منطقه ۳ دارای بیشترین وسعت فضای سبز در بین مناطق هشت‌گانه کلان‌شهر قم باشد. سرانه فضای سبز صرفاً با احتساب بوستان‌ها در محدوده منطقه ۳ بالغ‌بر ۳٫۵ مترمربع است که بایستی سرانه مطابق سند چشم‌انداز و برنامه عملیاتی پنج‌ساله حداقل به دو برابر وضع موجود دریابد.
توسعه بوستان ولایت
یکی از اقدامات ویژه منطقه سه توسعه فضای سبز و بوستان‌ها است. بوستان پاکبان و طرح توسعه آن با بودجه‌ای در حدود یک میلیارد تومان در فضایی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع در حال اجرا است، بوستان لاله نیز با بودجه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی درحال‌توسعه و بهسازی است که یکی از پروژه‌های استانی شهرداری منطقه سه قم محسوب می‌شود.
بوستان ولایت یکی از پروژه‌های شاخص این منطقه در سال جاری است که با انجام شوارع آن در دهه کرامت به بهره‌برداری خواهد رسید. در این پروژه ۲ هزار و ۲۰۰ متر جدول‌گذاری، هزار و ۸۰۰ متر طول اجرای کمپینگ و ۷ هزار مترمربع زیرسازی و آسفالت بااعتباری باغ بر ۷۰۰ میلیون تومان انجام شده است.
یکی از بوستان‌هایی که در حال حاضر در حال سرویس‌دهی به مسافران است بوستان فدک است، ازجمله اقدامات مهمی که در این بوستان در دست اقدام است توسعه فضای سبز و توسعه پارکینگ‌ها است که با بودجه یک میلیارد تومانی که برای این زمینه مصوب شده است مسیر دسترسی و سرویس‌های بهداشتی این بوستان بهسازی شده تا میزبانی شایسته‌ای از مسافران و همشهریان در بوستان صورت گیرد.
یکی از مشکلات مهم و شاخص منطقه سه که در دیدارهای مردمی همیشه مطرح است درخواست‌های مردمی در خصوص ایجاد فضای سبز در مناطق بافت فرسوده است، مناطق اسماعیل‌آباد، توانیر، آقا بقال ازجمله این مناطق هستند که توسعه فضای سبز در آن‌ها به‌شدت پایین است.
احداث پارک‌های محله‌ای در کنار مساجد هم یکی از مواردی است که امکان انجام دارد اما به دلیل اینکه در این مناطق صرفاً با پرداخت نقدی تملک ملک‌های معارض امکان‌پذیر است مشکلاتی را برای پیشبرد این مهم ایجاد کرده است، که با پیگیری‌های انجام‌شده قرار بر این شده است که بودجه‌های از مسیر مجلس شورای اسلامی یا استان تأمین اعتبار شود تا با این ردیف‌های اعتباری با تملک ملک‌های کنار مساجد سرانه فضای سبز این مناطق افزایش یابد.
بوستان بانوان ارغوان امسال بهسازی می‌شود
در بوستان ارغوان نیز که مختص بانوان است در سال جاری بهسازی بوستان و ایجاد سرویس بهداشتی چهار چشمه برای این بوستان در نظر گرفته‌شده است، بوستان لاله با ردیف اعتباری ۱٫۲ میلیارد تومان در سال جاری در دست اقدام است، که طبق زمان‌بندی انجام‌شده تا آخر سال جاری باید در دسترس عموم قرار گیرد. همچنین بهسازی بوستان‌های بنیادی، بوستان میلاد، بوستان ریحانه، بوستان امام حسن(ع)، حافظ شمالی و حاشیه بزرگراه ازجمله طرح‌های مهم در دست اقدام است.
در خصوص پروژه‌های فنی و زیربنایی؛ بیش از ۲۰ درصد حجم بودجه سال جاری به این بخش اختصاص‌یافته است که شامل احداث ۳ خیابان در سطح منطقه، پیاده‌روسازی، اصلاح هندسی و ترافیکی، روکش، لکه‌گیری و ترمیم آسفالت معابر، احداث تابلوهای هدایت مسیر و احداث ساختمان اداری است. همچنین در خصوص طرح‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد تأسیسات درآمدزا ۱۵ میلیارد ریال اعتبار تخصیص‌یافته است که ۳۵ درصد حجم بودجه مصوب به این بخش اختصاص‌یافته است.
منطقه ۳ با داشتن پتانسیل‌های بالقوه در بخش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بالأخص در سطح بوستان‌ها و برخی از محلات در سال ۹۷ گام بلندی در راستای تحقق درآمدهای پایدار شهری و استفاده بهینه از منابع و اموال در اختیار برداشته است.
برنامه‌ریزی برای تکمیل بلوار زینبیه
یکی دیگر از پروژه‌های مهم شهرداری منطقه ۳ احداث بلوار زینبیه است که در این پروژه هدف اصلی ساماندهی کانال‌ها و انهار محله زینبیه است. در این پروژه تمامی آب‌های سطحی واقع در محله زینبیه با احداث کانال سرپوشیده ساماندهی و وضع انهار فعلی کاملاً بهبود می‌یابد، از دیگر اهداف تعریف‌شده در احداث بلوار زینبیه احداث خیابان اصلی زینبیه و اتصالات بلوار نیروی هوایی است که مقدمات برنامه‌ریزی در این خصوص صورت گرفته است.
یکی از مشکلات مهم منطقه ۳ رهاسازی فاضلاب شهری در مسیر است که به‌صورت غیرمجاز اهالی این منطقه اقدام به آن می‌نمایند، مخصوصاً منطقه ۶ که با گذر از این منطقه بحران خاص محیطی و بهداشتی و مشکلات عدیده‌ای برای تردد را برای ساکنان آن ایجاد کرده است. به همین دلیل با موافقتی که در سطح استان شکل گرفت و بودجه استانی نیز به این پروژه اختصاص داده شد با احداث یک کانال، آب در محلات جمع‌آوری شد تا به‌نحوی‌که آب خشک‌شده و مشکلات بهداشت محیطی نیز رفع شود.
در بارندگی‌های اخیر چندین نقطه در منطقه شناسایی‌شده است که با بودجه‌ای در حدود ۲۵۰ میلیون تومان مشکلات دفع آب این نقاط رفع شود تا در مواقع نزول رحمت الهی همشهریان دچار مشکل نشوند. یکی از پروژه‌های مهم نیز در همین زمینه پروژه رینگ اصلی دفع آب‌های سطحی شهرداری قم بااعتبار ۵ میلیارد تومان است، که آب‌های مناطق دو، ۶ و سه را به سایت تصفیه خانه رودخانه انتقال می‌دهد، حدفاصل این پروژه نیز از پل شهید دستغیب تا میدان ۷۲ تن است که با احداث این کانال تقریباً رینگ کامل می‌شود و مشکلات آب‌گرفتگی‌ها را در منطقه شدت کاهش‌ می‌یابد.
تکمیل توافقات اولیه برای تملکات تقاطع شهید کیوانفر
پروژه تقاطع خیابان کیوانفر با خیابان امام خمینی(ره) امسال در دستور کار منطقه سه قرار گرفته است؛ این تقاطع به دلیل قرار گرفتن در رینگ جمهوری ضرورت ایجاد و بهره‌برداری آن دیده‌شده است که بااعتباری بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد ریال در سال جاری آغاز خواهد شد، بیشترین مشکلات در مسیر اجرای این تقاطع وجود تأسیسات در این منطقه است، که بالغ‌بر ۵ میلیارد تومان هزینه جابه‌جایی این تأسیسات است. تملکات این پروژه نیز در حدود ۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است که توافقات اولیه با مالکین واقع در طرح صورت گرفته است و در حال نهایی شدن توافق است.
در حوزه مباحث ترافیکی، اصلاح هندسی میادین و معابر اقدامات مناسبی انجام گردیده است و در حال حاضر ۸ پروژه در حال انجام است، نصب تابلوهای هدایت مسیر و تابلوهای انتظامی نیز با انعقاد قراردادی به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان در حال اجرا است که با انجام این مهم تابلوهای هدایت مسیر منطقه کامل خواهد شد، همچنین ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز و روان‌سازی ترافیکی با اجرای طرح‌های هندسی در محدوده میدان شهید نواب، بلور خداکرم، بلوار شهید بهشتی و میدان شهرداری بااعتبار ۸۰۰ میلیون تومان و آسفالت خیابان‌ها و محلات شهرداری و لکه‌گیری، ترمیم و روکش آسفالت بااعتبار ۲۰ میلیارد ریالی از برنامه‌های این منطقه در حوزه ترافیکی است.
درزمینه تملکات نیز ۱۲ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته‌شده است که می‌توان به پروژه‌های بازگشایی بلوار زینبیه و تملک تقاطع خیابان کیوانفر با خیابان امام خمینی(ره) اشاره کرد.
پروژه جاده کوه سفید یکی از پروژه‌های شاخص شهرداری منطقه سه به طول ۲ کیلومتر و با عرض ۴۵ متر است. ۱/۳ میلیارد تومان اعتبار این پروژه است که ۷۵۰ میلیون تومان اعتبار این پروژه در قالب بودجه‌های استانی است و در حال حاضر پیشرفت ۲۰ درصدی داشته است و تا یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
برای ساختمان منطقه سه نیز در سال جاری بودجه ۲ میلیاردی در نظر گرفته‌شده است که برای تکمیل آن در حدود ۷ میلیارد تومان بودجه نیاز است که با آماده‌سازی آن در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و عدم وجود یکپارچگی در این منطقه حل‌شده و مراجعین با مرکزیت مکانی موجود کارهای خود را پیگیری می‌کنند.
شهرنیوز