هوش مصنوعی می‌تواند تحولی در اجتهاد فقهی به وجود بیاورد

به نقل از مرکز خبر حوزه، رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به اینکه هوش مصنوعی می‌تواند تحولی در اجتهاد فقهی به وجود بیاورد گفت: اجتهاد مساله بسیار سخت و مشکلی است، گاهی برای یک مساله باید یک سال کار صورت بگیرد، هوش مصنوعی در این زمینه می‌تواند به اجتهاد یاری برساند.

آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین نواب، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب بابیان اینکه امروز هوش مصنوعی در همۀ ابعاد علم وارد شده است و حوزه علمیه باید نسبت به هوش مصنوعی توجه داشته باشد، ابراز داشت: هوش مصنوعی ابزاری است که اگر به دست اهلش بیفتد می‌تواند نتایج خوب و مفیدی برای بشریت به ارمغان بیاورد.

وی با این بیان انتقاد از اینکه برخی افراد با استفاده از هوش مصنوعی می‌خواهند به ضرر بشر فعالیت کنند، ادامه داد: ما در ابتدای آشنایی هوش مصنوعی می‌باشیم و از شما اساتید متخصص در زمینه هوش مصنوعی استمداد می‌کنم که به میدان علوم اسلامی بیایید تا با هوش مصنوعی بتوانیم جامعیت دین را ببینیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اگر هوش مصنوعی به معنای کلان خودش به میدان بیاید می‌تواند اجتماعی بودن دین را تثبیت کند .

فاضل لنکرانی با اشاره به آیه ۱۷ سوره اسراء ابراز داشت: هوش مصنوعی درک معنا می‌کند و به‌واسطه این درک می‌تواند ارتباط بین آیات و روایات را آشکار و روشن‌تر کند، به نظر بنده می‌رسد که هوش مصنوعی یک مصداق از مصادیق این آیه است که به کمک آن می‌توان به اجتهاد و فقیه کمک شایانی رساند.

وی بابیان اینکه در انطباق مبانی در فتوا می‌توان از هوش مصنوعی کمک گرفت، خاطرنشان کرد: وظیفه حوزه حفظ دینداری مردم است و چه بسا تبلیغ، ترویج و فهم دین در آینده راه و ابزاری به‌جز هوش مصنوعی نداشته باشد لذا ضرورت دارد این مساله زمینه‌ای برای وحدت بین حوزه و دانشگاه به وجود بیاورد.

دینداری در دانشگاه در حد مطلوب نیست

 وی در ادامه بابیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه شکل نگرفته است، تصریح کرد: دینداری در دانشگاه هنوز در حد مطلوب نظام نیست هرچند دانشجویان دیندار و مذهبی داریم، اما به نظر می‌رسد فهم دین به آن نحو مطلوب نیست.

وی با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه گفت: در گام اول انقلاب، یک نتیجه روشنی از این وحدت و آنچه امام امت به دنبال آن بود، محقق نشد؛ که اگر آن نتیجه به ثمر می‌نشست، این آسیب‌ها امروزه وجود نداشت.

استاد درس خارج حوزه علمیه بابیان این‌که واقعیت چنین است در این چهل سال از عمر انقلاب ارتباط عمیق بین حوزه و دانشگاه نبوده و تنها با صرف حضور این ارتباط به‌خوبی محقق نشده است، اظهار داشت: حضور حوزویان در دانشگاه و بالعکس مقدمه کار است، باید انتظاری که انقلاب و دین در این زمان بسیار مهم و حساس از اساتید و دانشجویان دانشگاه و حوزه دارد را درک و به آن عمل کنیم .

وی با توجه به اینکه بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌های حوزوی هنوز در محافل دانشگاهی مطرح نشده است، ابراز داشت: ارتباط حوزه و دانشگاه به این است که بدانیم چه فهم عمیقی از دین داریم، آیا شبهات دانشگاهیان نسبت به دین کمتر یا بیشتر شده است.

فاضل لنکرانی گفت: از ابتدای انقلاب این زمزمه از دانشگاه شروع شد که ما باید دور ولایت‌فقیه را خط بکشیم و ولایت علم را مطرح کنیم، یک تعارضی را بین علم و فقه ایجاد کردند و متأسفانه تعارض یک مقداری در ذهن بعضی از اساتید محترم دانشگاه و دانشجوها موجود است.

وی افزود: درواقع مساله وحدت حوزه و دانشگاه هنوز شکل نگرفته، دینداری امروز در دانشگاه مطلوب نظام نیست، البته دانشجویان بسیار مقید که در مراسم اعتکاف شرکت می کنند، در مراسم اربعین شرکت می کنند، اینها هستند و عده‌شان قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، ولی فهمی که یک استاد دانشگاه از دین باید داشته باشد و این فهم را به دانشجو منتقل کند و دانشجو هم باید این فهم را نسبت به دین پیدا کند به نظر می‌رسد که مطلوب نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با توجه به ضرورت جلسات مختلف و ارتباط تنگاتنگ بین حوزه و دانشگاه گفت: اگر این ارتباط واقعی بین حوزه و دانشگاه شکل بگیرد به این صورت که حوزه علم را باور کند کما اینکه در جریان کرونا این اتفاق محقق شده و حوزه به همراه علم و علم هم با دین حرکت کند، وحدت حوزه و دانشگاه به ثمر خواهد نشست.

وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در این مرکز درباره فقه پزشکی، سیاسی، اجتماعی و غیره گفت: البته در این زمینه ارتباط نزدیکی با اساتید دانشگاه داریم ولی مجموعه دانشگاهیان و اساتید کشور خیلی از اینگونه موارد دور هستند در حالی که فقه برای همه شئون زندگی و مباحث علمی برنامه دارد.

فاضل لنکرانی با این بیان که نگاه دانشجوی ما به دین با قبل از انقلاب تفاوت زیادی نکرده است، اذعان داشت: باید حوزه و دانشگاه به صورت مساله محور هر دو نقش خود را ایفا کنند، امیدواریم با همت اساتید دانشگاه و روحانیانی که در دانشگاه حضور دارند این جریان محقق شود.
انتهای پیام/