طرح واکسیناسیون بیماری تب برفکی در سطح استان اجرایی خواهد شد

به نقل از روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی قم، کارشناس مسئول مطالعات اپیدمیولوژیک و آمار حیاتی اداره‌کل دامپزشکی قم گفت: برای حفظ سرمایه دامی کشور و کمک به اقتصاد دامداران اجرای طرح واکسیناسیون بیماری تب برفکی در سطح استان توسط اداره‌کل دامپزشکی اجرایی خواهد شد.

مجید صادق در گفت‌وگویی اظهار داشت: طرح فوق در دام‌های روستایی و عشایری اعم از سبک و سنگین به صورت رایگان و با استفاده از توان بخش دولتی و خصوصی از ابتدای آذرماه تا پایان دی‌ماه در دامداری‌های روستایی اجرا، و مایه‌کوبی گوسفند و بز داشتی نیز در کلیه مناطق استان انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این طرح ۱۸۰ هزار راس گوسفند و بز و ۱۷ هزار راس گاو و گوساله تحت پوشش مایه‌کوبی رایگان قرار خواهند گرفت.

 صادق بیان کرد: با توجه به تغییر فصل و برگشت دام‌های کوچ رو و افزایش ماندگاری ویروس در دماهای پایین و نیز جابه‌جایی بیشتر دام، خطر  بروز و افزایش کانون‌های بیماری تب برفکی وجود دارد.

 وی یادآور شد: تب برفکی از جمله شایع‌ترین بیماری‌های ویروسی بین جمعیت دامی است که می‌تواند با کاهش تولید، کاهش وزن و تلفات گسترده آسیب‌های زیادی به صنعت دامپروری وارد کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: علاوه بر واکسیناسیون، رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه‌ای از قبیل ضدعفونی جایگاه، جلوگیری از تردد افراد متفرقه به محل دامداری، استفاده از ماشین آلات و وسایل اختصاصی در واحد و کنترل حمل و نقل دام‌ها، در جلوگیری از شیوع بیماری‌های دامی موثر می‌باشد.

صادق گفت: اداره‌کل دامپزشکی قم از دامداران درخواست می‌نماید با اکیپ‌های دامپزشکی استان همکاری لازم را به‌عمل آورند تا واکسیناسیون کامل دام‌ها برعلیه بیماری تب برفکی صورت پذیرد.
انتهای پیام/