عظمت زیارت بانوی کرامت(س)

به نقل از خبرگزاری مهر قم، استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی درباره عظمت زیارت بانوی کرامت(س) گفت: حضرت معصومه(س) هدایت کننده قلوب مومنین است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی عصر دوشنبه در سخنرانی مراسم تعویض پرچم حرم مطهر بانوی کرامت که به مناسبت رحلت شهادت گونه حضرت معصومه سلام الله علیها در صحن امام رضا علیه السلام برگزار شد، گفت: امام عسکری (ع) فرمودند ما اهل بیت (ع) برای کسی که به ما پناه بیاورد پناهگاه هستیم و راه را برای کسی که راه گم کرده‌اند روشن می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هر کسی به اهل بیت (ع) پناه ببرد آنها به او پناه می‌دهند، افزود: با استناد به روایات متعدد حرم حضرت معصومه سلام الله علیها حرم همه اهل بیت (ع) است و اگر پناه به حضرت معصومه سلام الله علیها آوردیم در واقع به همه معصومین (ع) پناه آورده‌ایم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: امام صادق علیه‌السلام فرمودند خدا حرمی دارد که مکه است، رسول الله حرمی دارد که آن مدینه است، امیرالمؤمنین (ع) حرمی دارد که در کوفه است و برای ما اهل بیت (ع) حرمی است که آن قم است و به زودی در این شهر دختری از فرزندان من به نام فاطمه دفن می‌شود که هر کسی با معرفت او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود.

وی با بیان اینکه امام رضا علیه‌السلام و امام جواد علیه‌السلام هم در روایاتی فرمودند هر کسی حضرت معصومه سلام الله علیها را در قم زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود، افزود: وقتی سه امام معصوم به این حد بر زیارت این بانو تأکید می‌کنند معلوم می‌شود که حتماً در قم خبرهایی است و اگر دلمان برای هر کدام از ائمه (ع) تنگ شده است اینجا محل حضور همیشگی آنها است و اینکه در روایت آمده است قم آشیانه آل محمد صلوات الله علیه و آله است این‌گونه برداشت می‌شود که آشیانه جایی است که مادر حضور دارد و فرزندان هم دور او جمع شده‌اند.

مؤمنی با اشاره به زیارتنامه حضرت معصومه سلام الله علیها که از امام رضا علیه السلام صادر شده است، عنوان کرد: در این زیارتنامه وقتی پیامبران را سلام می‌دهیم از ضمایر غایب استفاده می‌کنیم ولی وقتی به نام پیامبر اسلام (ص) و ائمه (ع) می‌رسیم با حالت خطاب حاضر سلام می‌گوئیم که نشان می‌دهد آنها اینجا حاضر هستند و به واقع اینجا حرم اهل بیت (ع) است.

وی یکی از ویژگی‌های مهم این بانو را هدایت قلوب دانست و گفت: این بانو کریمه اهل بیت است و اگر فقیر به درب خانه او بیاید غنی و ثروتمند برمی‌گردد یعنی حضرت فوق نیاز ما به ما عنایت می‌کند.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه حضرت معصومه سلام الله علیها به مرگ طبیعی از دنیا نرفته و ایشان را به شهادت رسانده‌اند، افزود: از مستندات تاریخی برداشت می‌شود که حضرت را در بیرون شهر ساوه مسموم یا مجروح کردند وگرنه مرگ یک دختر ۲۷ ساله طبیعی نیست.

وی ادامه داد: مردم قم وقتی شنیدند که کاروان حضرت معصومه سلام الله علیها مورد حمله قرار گرفته است و ایشان عازم قم شده‌اند به استقبال ایشان به خارج شهر رفتند و در مدتی که در قم سکونت داشتند پروانه‌وار دور ایشان گشتند و به ایشان خدمت کردند و کاش یک جو از غیرت اهل قم را اهل مدینه هم داشتند تا با دختر پیامبر (ص) آن طور رفتار نمی‌کردند.
انتهای پیام/