مشارکت بالا سبب همکاری میدان و دیپلماسی خواهد شد

به نقل از خبرگزاری مهر قم، امام جمعه قم با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره مشارکت حداکثری در انتخابات گفت: مشارکت بالا باعث همکاری میدان و دیپلماسی می شود.

آیت‌الله حسینی بوشهری ظهر جمعه در خطبه نماز جمعه که در مصلای قدس قم برگزار شد، گفت: یکی از راه‌های درمان بیماری‌های اخلاقی و روحی به خود آمدن و متوجه شدن است؛ یعنی از جانب خداوند عنایتی به انسان شود که از خواب غفلت بیدار شود و در تاریخ نیز افرادی را داشته با تلاوت یک آیه متحول و از خواب قفل بیدار شدند.

امام جمعه قم با بیان اینکه انسان باید از خداوند بخواهد، معلمی که انسانی شایسته و وارسته است را در مسیر او و چراغ راه اش قرار دهد، زیرا این دومین راه است، بیان کرد: دشمن می‌تواند شفابخش و علاج کننده بیماری اخلاقی ما باشد؛ زیرا دشمن به خاطر دشمنی که دارد جست‌وجو می‌کند که عیب‌ها را پیدا و در معرض دید دیگران قرار دهد و آن زمان که نقاط ضعف را پیدا می‌کنیم و می‌توانیم آن را درمان کنیم و امیرالمؤمنین (ع) نیز در این رابطه می‌فرماید: دشمنان گاهی سود رسانی بیشتری نسبت به دوستان و برادران دارند.

خطیب این هفته نماز جمعه قم با اشاره به اینکه عنصر چهارم نیز درس گرفتن از حوادث تاریخ است، بیان کرد: توجه به اینکه چه عواملی باعث شدن که گذشتگان در سیاهی و باتلاق گرفتار شوند بسیار مفید است و تاریخ گذشتگان عبرتی برای ما است که بدانیم مسیر سقوط کدام است و اگر خداوند بنده‌ای را دوست بدارد با عبرت گرفتن از تاریخ او را موعظه و پند می‌دهد.

آیت‌الله حسینی بوشهری در خطبه دوم با بیان اینکه اگر واجبات الهی را خوب انجام دهید، متقی‌ترین افراد خواهید شد، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم بهترین مردم باشیم، باید مسیر اهل‌بیت (ع) را به درستی دنبال کنیم این گونه جز افراد می‌شویم که خداوند جنت را برای آن‌ها وعده داده است و این پیروی باید هم در بعد فردی وهم در بعد اجتماعی باشد.

وی با اشاره به اینکه امام رضا (ع) در بین امامان به عالم آل محمد (ص) شهرت دارد؛ تصریح کرد: علیرغم تفکری که دشمن کرده تا امام را از مدینه به مرو بیاورد تا او را در تنگنا و محاصره قرار دهد امام فرمودند من در مباحث حکومتی دخالت نمی‌کنم که همین امر زمینه‌ای برای مناظره و گفت‌وگو با سایر ادیان را فراهم کرد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ادامه داد: امام رضا (ع) توصیه کرده‌اند که فقط به دوستی ما و یا فقط به عباداتتان بسنده نکنید؛ زیرا این دو مکمل هستند و اگر باهم نباشند سودی ندارد و متأسفانه برخی اوقات ما از یک از این دو غافل می‌شویم.

وی افزود: امام رضا (ع) در توصیه دیگر می‌فرماید مؤمن باید در چارچوب دین شاد باشد و باید این شادی را به دیگران هم منتقل کند؛ زیرا این شادی فقط برای تو نیست، بلکه برای همه هم نوعان است.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید به اینکه امروز، روز مهم است، بیان کرد: رهبری فرمودند امروز، روز ملت ایران و صحنه‌گردانی این ملت است.

وی با بیان اینکه مناظرات نسبت به سال‌های قبل کمی بهتر بود؛ اما هنوز هم باید تمرین کنیم تا آبرو کسی را به ویژه در معرض دید میلیون‌ها آدم نبریم، گفت: فایده این مناظرات این بود که علاوه بر اینکه سبب موج‌آفرینی، ایجاد شورونشاط همچنین با آشنا شدن مردم با برنامه‌های کاندیدا نیز شد.

آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: کاندیدای پیروز نباید دچار غرور شود و باید بگوید که رقابت‌ها تمام‌شده است و امروز باید همان‌گونه که در عرصه‌های تسلیحاتی موفق هستیم در عرصه‌های اقتصادی نیز باید موفق شویم و از برنامه‌های سایر رقبا نیز استفاده کند و آن‌ها نیز در اجری این برنامه‌ها بایدهمکاری کنند.

وی ادامه داد: رهبری ابتدا تأکید بر حضوری حداکثری دارند؛ زیرا اگر تعداد رأی‌ها بالا باشد میدان و دیپلماسی به کمک هم می‌آیند.
انتهای پیام/