پیگیری مشکلات پرورش‌دهندگان شترمرغ در استان قم

به نقل از تسنیم قم، شترمرغ هیچ دورریزی ندارد،چربی و روغن، پوست و پَر آن نیز بازار خاص خود را دارد و در صنایع‌دستی، کیف، کفش و پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل است که تجارت و پرورش این پرنده بسیار پر نفع می‌باشد.

امروزه پرورش شترمرغ در بیشتر کشورهای جهان رایج شده است، در کشور ما نیز در سال‌های اخیر، پرورش این پرنده رواج یافته تا جایی که ایران دومین کشور پرورش‌دهنده شترمرغ در دنیا محسوب می‌شود.

شترمرغ پرنده ای است که سازگاری زیادی با محیط‌زیست و آب‌وهوای کشور دارد از منفی ۳۰ درجه تا ۵۰ درجه را تحمل می‌کند، همچنین بیشترین مقاومت را در برابر بیماری دارد و رشد سریعی می‌کند و بعد از یک‌ماهگی تقریباً روزی یک سانتیمتر رشد می‌کند و در سن ۱۰ تا ۱۴ ماهگی قابلیت کشتار دارد و به دو روش مولد و پرواری پرورش می‌یابد.

گوشت شترمرغ مزاجی گرم دارد و حاوی ویتامین E است و میزان چربی، کالری و کلسترول آن کم است، ارزش شترمرغ صرفاً به گوشت و تخم آن نیست، بلکه هیچ دورریزی ندارد تا جایی که چربی و روغن، پوست و پَر آن نیز بازار خاص خود را دارد و در صنایع‌دستی، کیف، کفش و پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل‌ است که تجارت و پرورش این پرنده بسیار پر نفع می‌باشد.
عمده‌ترین مشکلات واحدهای پرورش شترمرغ در کشور و به‌ویژه استان قم، مسئله پوست شترمرغ و صنایع تبدیلی و تکمیلی است که باید در اولویت قرار گیرد، اگرچه پرورش شترمرغ از حرفه‌های سودآوری محسوب می‌شود، اما در کنار تمام مزیت‌هایی که دارد، ممکن است خسارت و شکست بزرگی را نیز به وجود آورد.

ملیحه مهدی زاده یکی از تولیدکنندگان شترمرغ در استان قم در این خصوص می‌گوید: پرورش شترمرغ حرفه پرسودی است اما اگر از تولیدکنندگان حمایت نشود دچار مشکلاتی خواهند شد.

وی همچنین از زمین خوردن تعدادی از تولیدکنندگان استان خبر داد و گفت: افراد زیادی وارد این حرفه شدند اما به دلایل مختلف دچار ضررهایی شدند و از آن خارج شدند.

این تولیدکننده شترمرغ در استان، علاقه شدید همسرش به پرورش شترمرغ را دلیل ورود به این حوزه اعلام کرد و گفت: برای ورود به این کار دوره‌های مختلفی را در قم و تهران گذراندیم و حدود ۵ سال است در این حوزه فعالیت داریم.

وی بیان کرد: در سال اول ضرر دادیم اما از سال دوم وضعیت بهتر شد. البته اگر تولیدکننده از طرف دولت و جهاد کشاورزی حمایت شود، حوزه بسیار سودآوری می‌باشد.

مهدی زاده همچنین عنوان کرد: درخواستم این است که از تولیدکنندگان این پرنده حمایت شود که تولید نخوابد و بتوانیم در کنار خود برای چند نفر ایجاد اشتغال کنیم.

ابوالفضل رابعی یکی دیگر از تولیدکنندگان شترمرغ در استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  قم ، به مشکلات این حوزه اشاره کرد و گفت: در تأمین سویا و ذرت در سال ۹۹ حمایت خوبی از تولیدکنندگان صورت گرفت اما در تأمین سبوس، جو و یونجه با توجه به گرانی‌ها مشکل‌داریم چراکه خوراک شترمرغ فقط ذرت نیست بلکه به موارد دیگری احتیاج است مثلاً در خوراک پرنده ما حداقل ۳۵درصد جو مصرف می‌شود که به ما تعلق نمی‌گیرد.

 قم نیازمند احداث کارخانه برای فراوری پوست شتر مرغ است 

وی دیگر مشکل این حوزه را در نبود امکانات لازم برای فراوری پوست شترمرغ اعلام کرد و افزود: در قم کارخانه‌ای ایجاد نشده که پوست شترمرغ در همین قم فراوری شود چراکه جمع‌کردن پوست شترمرغ برای تولیدکننده صرف نمی‌کند چراکه نیاز به امکانات خاصی دارد.

تولیدکننده شترمرغ در قم اضافه کرد: پوست را باید به چرم شهر ورامین برده و از ۱۰۰ پوست ۱۰تا۱۵ پوست به کار می‌آید و بقیه را دورریز می‌کنند و آن تعداد کم را هم باقیمت پایین می‌خرند درصورتی‌که پوست شترمرغ گران‌ترین پوست می‌باشد.

وی به نبود کشتارگاه مخصوص شترمرغ نیز اشاره و عنوان کرد: کشتار شترمرغ در کشتارگاه‌های دام سنگین انجام می‌شود و کشتارگاه مخصوصی در استان برای این پرنده وجود ندارد.

این تولیدکننده با انتقاد به عدم وجود اتحادیه برای تولیدکنندگان شترمرغ در استان جهت پیگیری مشکلات این حوزه اظهار داشت: در استان قم همت نشده که اتحادیه‌ای تشکیل شود تا مشکلات خود را از طریق آن پیگیری کنیم.

منصور دیان اردستانی‌ مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قم در راستای پیگیری‌های ما از مشکلات تولیدکنندگان شترمرغ در استان گفت: واحدهای تولید شترمرغ در استان زیاد است اما متأسفانه غالب آن‌ها پروانه فعالیت ندارند و به‌صورت سنتی فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه محدودیت و ممنوعیتی در صدور مجوز تولید شترمرغ در استان نداریم، افزود: بااین‌وجود تنها سه واحد دارای پروانه در استان فعالیت می‌کنند.

دیان اردستانی بابیان اینکه اخذ پروانه فعالیت در این حوزه شرایط سختی ندارد، خاطرنشان کرد: علی‌رغم اطلاع‌رسانی‌های زیادی که انجام‌شده و شرایطی که حداقل‌های آن در نظر گرفته‌شده، واحدها همچنان برای اخذ پروانه اقدام نمی‌کنند.

دیان اردستانی به حمایت جهاد کشاورزی از واحدهای دارای پروانه اشاره و عنوان کرد: اگر کسی پروانه بگیرد ذرت و سویا که بخش عمده‌ای از خوراک شترمرغ را تشکیل می‌دهد به‌صورت یارانه‌ای در اختیارشان قرار می‌گیرد و به‌صورت ماهانه به آن‌ها سهمیه تخصیص داده می‌شود.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص تأمین سایر خوراک‌های موردنیاز برای این پرنده نیز ابراز کرد: یونجه تولید داخل است و تأمین آن ارتباطی با جهاد ندارد اما در بحث جو دامداران ما هم دچار مشکل هستند و بخش عمده‌ای از مشکل دامداران ما تأمین جو می‌باشد.

وی ادامه داد: ۶۰_۷۰درصد از خوراک‌های دام ما از خارج تأمین می‌شود و ازآنجایی‌که شترمرغ کالای لوکسی است دام‌ها برای ما در اولویت قرار دارند.

اردستانی اعلام کرد: تلاش ما برای واحدهای پرورش شترمرغ رفع مشکل ذرت و سویای آن‌ها بوده و اختلاف قیمت ذرت و سویا در بازار آزاد و دولتی بیشتر از اختلاف قیمت جو می‌باشد، همچنین تأمین جو برای دام در اولویت قرار دارد و اگر احیاناً مازادی وجود داشت در اختیار تولیدکنندگان شترمرغ قرار می‌گیرد.

منصور دیان اردستانی مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان قم، مهم‌ترین مشکل این حوزه را در کل کشور بحث فراوری پوست شترمرغ و صنایع تبدیلی اعلام کرد و بیان داشت: برای رفع این مشکل باید از بخش خصوصی پیگیری شود و پیگیری‌هایی از مدیریت صنایع انجام شود.

منصور دیان اردستانی در خصوص نبود کشتارگاه مخصوص شترمرغ نیز تصریح کرد: در حال حاضر کشتارگاه دام هم مقرون‌به‌صرفه نیست و اگر مسائل دولتی نباشد، کشتارگاه دام درآمدی ندارد که بخواهیم کشتارگاه خاص شترمرغ نیز در استان داشته باشیم و این مسئله اصلاً توجیه اقتصادی ندارد مگر چه تعداد کشتار شترمرغ انجام می‌شود، در کل کشور هم کشتارگاه خاص شترمرغ وجود ندارد و فکر نمی‌کنم مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد که کشتار در کشتارگاه دام سنگین صورت گیرد.

وی همچنین به دیگر مشکلات واحدهای پرورش شترمرغ در استان پاسخ داد و گفت: در بحث تشکیل اتحادیه برای این صنف اقدامی صورت نگرفته است و با توجه به پروانه نداشتن اکثر تولیدکننده‌ها، وزارت خانه هم مجوز صنفی صادر نمی‌کند.

اردستانی ادامه داد: در این حوزه چند پروانه فعال بیشتر نداریم و لذا لزومی به تشکیل اتحادیه ندیدیم اما بهتر آن است که این واحدها ساماندهی شود تا بتوانیم آمار دقیقی از تعداد واحدهای تولیدی و میزان پرورش شترمرغ در استان داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: حدود یک ماهی است که واحدهای دارای پروانه فعالیت، در سامانه جامع صنعت طیور ثبت‌نام می‌شوند که بر اساس آن می‌توان آمار دقیقی از این تولیدی‌ها به دست آورد و بحث تشکیل اتحادیه هم به‌زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/