کند بودن شیب نزولی موج چهارم کرونا در قم

به نقل از ایرنا قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه شیب صعودی کرونا در قم کاملا آسانسوری بود و به ناگاه تعداد مراجعه‌های سرپایی و بستری افزایش پیدا کرد گفت: شیب نزولی ما واقعا آسانسوری نیست و حدود ۲ هفته است که مراجعه‌های سرپایی تقریبا ثابت مانده و به نوعی افزایش نیز داشته است.

محمد رضا قدیر روز چهارشنبه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم در تالار کرامت استانداری اظهار داشت: هم اکنون حدود ۳۰۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند که ۸۰ تَن از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی  با بیان اینکه شیب صعودی کرونا در قم کاملا آسانسوری بود و به ناگاه تعداد مراجعه‌های سرپایی و بستری افزایش پیدا کرد ولی شیب نزولی ما واقعا آسانسوری نیست و حدود ۲ هفته است که مراجعه‌های سرپایی تقریبا ثابت مانده و به نوعی افزایش نیز داشته‌است.

وی افزود: در این هفته ۲ هزار و ۶۰۰ مراجعه سرپایی داشتیم که این آمار در هفته قبل ۲ هزار و ۵۰۰ مورد بود، این شرایط می‌طلبد که اوضاع را به دقت رصد کنیم و از ویروس غافل نشویم.

قدیر بیان داشت: با توجه به جهش‌های صورت گرفته بیشتر ویروس‌ها هیبرید و مخلوطی از ویروس‌های انگلیسی، هندی و آفریقای جنوبی هستند که امکان تفکیک آنها وجود ندارد.

وی تصریح کرد: چرخش‌های زیادی در کل دنیا صورت می‌گیرد و نمی‌توان جلوی ویروس تنفسی دیوار کشید و هر چقدر فرودگاه‌ها را ببندیم و مراسلات و مراودات را نیز به حداقل برسانیم، جلوی انتقال ویروس گرفته نخواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط ویژه قم که یک شهر بزرگ با تراکم و تجمع‌های خیلی زیاد و محور مواصلاتی ۱۷ است، باید مراقبت بیشتری داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم موج چهارم کرونا را یکی از سهمگین ترین امواج کرونا توصیف کرد و افزود: ۹۰ درصد آزمایش‌هایی که به انیستو پاستور فرستادیم، نتیجه آنها کرونای انگلیسی بود.

وی بیان کرد: : با درایت بهداشت و درمان قم و سد و خاکریز بسیار قوی که داشتیم، پیک چهارم نسبتا پشت سر گذاشته شد.

وی افزود: در برخی از هفته‌ها بیش از چهار هزار و ۵۰۰ مراجعه به مراکز منتخب سلامت داشتیم، و بستری موقت به عنوان خاکریزی دومی که ایجاد کردیم باعث شد این بیماری کنترل، و بر خلاف موج‌های قبلی تعداد بستری‌ها در اوج پیک به ۶۰۰ تَن نرسید در صورتی که استان‌های مجاور قم بیش از یکهزار و ۴۰۰ بستری داشتند از این رو باید قطعا خاکریزهای پیشگیری را کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین گفت: در حال حاضر حدود ۳۱ هزار دوز واکسن در قم تزریق شده که ۲۶ هزار دوز آن دوز اول می‌باشد.

وی یادآور شد: تزریق واکسن در قم فقط بر اساس اولویت‌ها و شیوه‌نامه‌های وزارت بهداشت است که در سند ملی واکسیناسیون نیز قید شده‌است.

قدیر گفت: رده‌های سنی که برای واکسیناسیون اعلام می‌شود، در اولین فرصت مراجعه کنند، هدف از واکسیناسیون کاهش مرگ و میر است و حدود ۸۸ درصد مرگ و میر کرونا در افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای است که باید واکسیناسیون آنها جدی گرفته شود.

وی ایجاد ۲ مرکز تجمعی واکسیناسیون در راستای توسعه مراکز واکسیناسیون استان را مورد توجه قرار داد و گفت: بخشی از مصلای قدس نیز به عنوان مرکز واکسیناسیون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داده شده و واکسیناسیون یک بحث ملی است که همه باید در آن مشارکت داشته باشند.

وی افزود: به همت استانداری قم ۲ خودروی حمل واکسن نیز در شُرف خریداری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه با اشاره به برنامه واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال و کمتر از آن در اردیبهشت‌ماه و خردادماه اظهار داشت: در استان در گروه سنی بالا استقبال مطلوبی از واکسیناسیون نداشتیم و انتظار می‌رفت که مانند شهرهای دیگر شاهد مطالبه بیشتر واکسیناسیون باشیم.

سیامک محبی افزود: ما واکسن ها را بر اساس جمعیت گرفته بودیم و از آنجایی که وزارت بهداشت بر اساس مصرف، نوبت‌های بعدی واکسن را اختصاص می دهد، تصمیم مرکز بهداشت استان این بود که گروه‌های سنی را روی جوانترها قرار دهیم.

وی افزود: در مناطق شهر قم گروه سنی ۷۰ سال را فراخواندیم و تا پایان هفته جاری و هفته آینده نیز این گروه سنی را ادامه خواهیم داد و در مناطق روستایی هم به دلیل کم بودن جمعیت سالمندی، گروه سنی ۶۰ سال به بالا را فراخوان دادیم‌.

محبی یادآور شد: از مجموع ۳۸ هزار واکسنی که در استان داشتیم، تقریبا ۳۱ هزار واکسن تزریق شده و احتمالا محموله جدید واکسن را دریافت کنیم.

وی گفت: خوشبختانه پیش بینی که در خصوص افزایش تعداد فوتی‌های کرونایی در استان داشتیم، اتفاق نیفتاده و تعداد موارد مرگ در مقایسه با هفته قبل روند کاهشی داشته و از هفته آینده نیز این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

 محبی افزود: تعداد کل آزمایش‌های کرونایی قم نیز روند کاهشی را طی می کند و از ۱۱ هزار ۶۹۸ مورد به هشت هزار و ۲۰ مورد کاهش یافته که یکهزار و ۷۸۴ مورد مثبت شده‌است.

وی همچنین با بیان اینکه در یک ماه اخیر هفت هزار و ۴۰۹ خانوار در قالب طرح شهید سلیمانی مورد حمایت قرار گرفتند افزود: روند تعداد افراد رهگیری شده نیز با چهار هزار و ۳۵۳ مورد کاهشی بوده که قم در این زمینه بالاتر از میانگین کشوری است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با حمایت‌های استانداری قم و تلاش هلال احمر نخستین رصد خانه قرنطینه خانگی در قم راه اندازی شد.

وی با اشاره به نرخ استفاده از ماسک در استان گفت: میزان استفاده ماسک در بین کارکنان اداره‌ها ۲ درصد کاهش پیدا کرده‌است.

وی در عین حال گفت: میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۶۴ درصد است که این نرخ در قم بیش از ۷۰ درصد می‌باشد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای قم نیز در این جلسه با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد اتوبوس‌هایی که از مبدا قم خارج می‌شوند، پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، گفت:‌ روزانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ اتوبوس از قم عبور می‌کنند که ابزار نظارت کافی را برای کنترل بهداشتی آنها نداریم.

محمد حسن کلهری افزود: ما در استان کمیسیون ماده ۱۱ را برگزار، و بیش از ۲۰ راننده که دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نمی‌کردند را از ادامه فعالیت بازداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: اتوبوسی که از پایانه قم حرکت می‌کند تحت نظارت است و ما فشارها و نظارت‌ها را بیشتر کردیم.

وی افزود: اداره کل راهداری قم نامه ای را به اداره‌های کل راهداری سراسر کشور ابلاغ کرده و از آنها درخواست شده تا اتوبوس‌ها از مبدا حرکتشان کنترل، و نظارت بهداشتی بیشتری بر آنها صورت گیرد.

کلهری افزود: در این خصوص بازخوردهای خوبی را داشتیم و نامه‌هایی که اداره‌های کل راهداری به اصناف مربوطه زدند نیز نشان دهنده توجه آنها به این موضوع است ولی برای اینکه تاثیر آن را در قم مشاهده کنیم، احتیاج به زمان دارد.

مدیرکل راهداری قم در بخش دیگری از سخنان خود همچنین بیان کرد: بخشی از اتباعی که از مبدا قم حرکت می کنند، کد ملی ندارند و اگر قرار باشد برای هر سفر تاییدیه بیاورند، کنترل کردن آن سخت است.
انتهای پیام/