مقرری بیمه بیکاری دوران کرونا را تمامی واجدین شرایط استان دریافت کرده‌اند

به نقل از تسنیم قم، مدیرکل تأمین اجتماعی قم گفت: مقرری بیکاری در پایان هرماه و به‌صورت متمرکز از سوی سازمان مرکزی پرداخت می‌شود و هیچ وقفه‌ای در پرداختی مقرری‌بگیران نیست.

علی‌اصغر دادخواه بابیان این‌که تمام واجدین شرایط در استان قم، مقرری بیمه بیکاری دوران کرونا را دریافت کرده‌اند، اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل اجرایی «پرداخت بابت ایام بیکاری دوره شیوع بیماری کرونا از محل منابع صندوق توسعه ملی» مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، پرداخت مقرری مربوطه برای تمام واجدان شرایط در استان قم انجام‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در بازه زمانی  سه‌ماهه نخست سال ۹۹ حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن متقاضی دریافت بیمه بیکاری در استان قم ثبت‌نام کردند و فقط ۸ هزار و ۹۵۰ تن واجد شرایط شناخته شدند، افزود: این پرداخت‌ها از محل مبلغ تخصیص‌یافته از طرف سازمان برنامه‌وبودجه کشور به همت خزانه‌داری کل کشور انجام شد.

مدیرکل تأمین اجتماعی قم درج اشتباه شماره‌حساب بانکی، شبای مربوطه یا عدم انطباق آن با کد ملی، ثبت شماره کارت‌بانکی به‌جای شماره‌حساب بانکی یا ثبت شماره‌حساب اعضای خانواده به‌جای بیمه‌شده اصلی را از عمده‌ترین دلایل بروز تأخیر در پرداخت مقرری برخی مشمولان در سه‌ماهه نخست سال ۹۹ برشمرد و گفت: تأخیر در ثبت درخواست بیمه بیکاری در سامانه غیرحضوری و یا مراجعه حضوری و ارائه درخواست به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مهم‌ترین علل بروز تأخیر در پرداخت به برخی از متقاضیان بود.

دادخواه در خصوص علت تعلق نگرفتن بیمه بیکاری ایام کرونا به برخی از متقاضیان بیان کرد: دلایلی مانند عدم شمول قانون کار و بیمه بیکاری به رانندگان، کارگران ساختمانی، صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و یا واریز حق بیمه از جانب کارفرما در ایام بیکاری، سبب شد بخشی از متقاضیان قانوناً مشمول دریافت قرار نگرفتند.

وی اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به‌منظور جلوگیری از وقفه در ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان و خانواده آنان، استحقاق درمان کلیه متقاضیان تمدید شد و افراد مذکور توانستند از مزایای درمانی تأمین اجتماعی و همچنین سوابق مربوطه به‌عنوان سابقه پرداخت حق بیمه برخوردار شوند.

  ۲۵۲۳ نفر مقرری‌بگیر بیمه بیکاری در استان قم داریم 

مدیرکل تأمین اجتماعی قم افزود: بر اساس آمار فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۵۲۳ نفر مقرری‌بگیر بیمه بیکاری در استان قم داریم که ماهانه حدود ۷ میلیارد و ۶۷۵ میلیون تومان به‌عنوان بیمه بیکاری به آن‌ها پرداخت می‌شود.

دادخواه در ادامه خبر “تعلل تأمین اجتماعی در پرداخت بیمه بیکاری” به نقل از رئیس اتحادیه رستوران، تالار و تهیه غذاهای قم را نادرست عنوان کرد و گفت: در پرداخت بیمه بیکاری به بیمه‌شدگانی که در موعد مقرر مدارک و مستندات صحیح بیکاری را ارائه کرده‌اند هیچ‌گونه تأخیری نداریم و مقرری بیکاری در پایان هرماه و به‌صورت متمرکز از سوی سازمان مرکزی پرداخت می‌شود.

وی با تشریح فرایند درخواست بیمه بیکاری بیان کرد: زمانی که یک کارگر برای بیمه بیکاری اقدام می‌کند، کارفرمایان از تاریخ اخراج تا پایان ماه بعد و گاهی تعدادی از کارگاه‌ها تا ۲ ماه فرصت دارند آخرین فهرست بیمه را به تأمین اجتماعی اعلام کنند و درنتیجه پرداخت مقرری بیمه بیکاری درگیر مراحل اداری و زمان قانونی برای رسیدگی می‌شود.

مدیرکل تأمین اجتماعی قم افزود: فردی که بیکار می‌شود تا یک ماه فرصت دارد که به‌صورت غیرحضوری در سامانه جامع روابط کار ثبت‌نام کند و ما تا زمانی که کارفرما فهرست بیمه را نفرستد، نمی‌توانیم مراحل تکمیلی را انجام دهیم. اما اگر مراحل تکمیل پرونده را کارگر و کارفرما کامل و‌ به‌موقع انجام دهند، در پرداخت بیمه بیکاری هیچ تأخیری نداریم. ضمن اینکه افرادی در سامانه ثبت‌نام کرده و تاکنون برای تکمیل مدارک اقدامی نکرده‌اند.

دادخواه تصریح کرد: با توجه‌ به‌ محدودیت فعالیت کارمندان در اداره‌ها به ‌علت بیماری کرونا، همکاران سازمان باوجوداین شرایط، در روزهای اداری و غیر اداری برای رسیدگی و تسریع انجام امور مربوط به بیمه بیکاری، در شعب حضور دارند و بیشتر پرونده‌های که به‌موقع مدارک و مستندات را در سامانه ارائه کرده‌اند، برقرارشده است.

مدیرکل تأمین اجتماعی قم بیان کرد: درباره بیمه بیکاری هیچ مشکلی نداریم، به‌شرط اینکه کارفرمایان تاریخ دقیق ترک کار و فهرست‌های ارسالی به تأمین اجتماعی را به‌موقع اعلام کنند.

دادخواه افزود: در برخی موارد به ‌دلیل درج ‌نشدن تاریخ دقیق بیکاری از سوی کارگر و کارفرما تأخیر در بررسی پرونده‌ها صورت می‌گیرد و اگر بارگزاری به‌موقع مستندات در سامانه رعایت شود، از زمان اقدام تا پرداخت نهایت ۲ ماه زمان می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که کارگر برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه می‌کند، باید تاریخ دقیق بیکاری، مدارک، مستندات لازم، قرارداد و هر چیزی را که گفته‌شده و نیاز است، اسکن و در سامانه بارگذاری کند تا مراحل سریع‌تر انجام شود. بیشتر مشکل ما هم همین درج ‌نشدن تاریخ دقیق ترک کار است، در حال حاضر ۷۸۳ هزار بیمه‌شده زیرپوشش تأمین اجتماعی قم هستند.

انتهای پیام/