موج سواری ویروس های جهش یافته در شهر قم

به نقل از تسنیم قم، هرچند شرایط این هفته قم نارنجی است اما وجود ۳ مورد ویروس هندی نگرانی‌ها را از موج‌سواری دوباره ویروس جهش‌یافته بیشتر افزایش داده است.

درحالی‌که قمی‌ها زمستان ۹۹ را در مقایسه با سال ۹۸ که تازه بحران کرونا وارد دروازه شهر قم شده بود آرام تر سپری کردند و وضعیت قم آبی بود ولی ناگهان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز سفرهای نوروزی مردم وسوسه شدند و دل به سفر و جاده‌ها بسپارند که در این میان مسئولان هم ماجرا را کم‌اهمیت جلو داده و به عبارتی شل گرفتند و آنچه که نباید اتفاق افتد به وقوع پیوست.

روزهای آخر سال مردم با یک سهل‌انگاری و غفلت سرگرم خرید شب عید خود شدند و با آغاز تعطیلات دلی از سیاحت، دیدوبازدید و دورهمی درآورند و در نهایت این غفلت‌ها دوباره زنگ هشدارها آغاز شد و سوغات این سفرها انواع ویروس‌های جهش‌یافته بود. دوباره آمار مرگ‌ومیرها ۳ رقمی شد و در شهر قم که تا چندین هفته خبری از مرگ‌ومیر کرونایی نبود برخی روزها دورقمی هم شد.

در تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۰ محورهای مواصلاتی استان بیشترین تردد خودروهای سبک و سنگین را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد و برخی هتل‌ها و واحدهای اقامتی هم پذیرای مسافران بودند؛ طبق آخرین گزارش اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان  بیش از ۲ میلیون و۵۱۲ هزار و ۳۴۹ وسیله نقلیه وارد استان و ۲ میلیون و۴۲۵ هزار و ۵۵۷ وسیله نقلیه وارد شهر قم شدند که میانگین تردد روزانه نسبت به سال ۹۹ با ۱۳۲ درصد افزایش روبرو بوده است.

با توجه به سفرهای نوروزی که بدون هیچ محدودیتی مسافرانی جابه‌جا شدند درحالی‌که می‌توان به‌جرئت گفت در میان این مسافران افرادی هم بودند که بدون هیچ علائمی و درحالی‌که تست آن‌ها هم مثبت بود در جاده‌ها و شهرهای مختلف ترد داشتند. حال وقتی یک بیمار کرونایی می‌تواند ۱۰۰ نفر را آلوده کند از مسئولان باید پرسید چرا مانند سال ۹۸ جلوی سفرهای نوروزی را نگرفتند تا امروز شاهد وضعیت بحرانی و قرمز در بیشتر استان‌های کشور باشیم.

 ورود مهمان ناخوانده‌ای از هند 

بعد از ویروسی که از ووهان چین برای ما به ارمغان آمد، نوبت ویروس انگلیسی شد که یک مورد آن در قم هم مشاهده شد و حال با یک سهل‌انگاری و غفلت از سوی مردم و حتی مسئولان درحالی‌که شرایط بیشتر استان‌ها ازجمله قم مطلوب بود امروز شاهد موج‌سواری انواع ویروس‌های جهش‌یافته از چشم‌بادامی‌ها گرفته تا نوع اروپایی و اکنون هندی هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی از ورود ۱۱ تاجر هندی به شهر قم خبر داد که با نمونه‌گیری‌های صورت گرفته از آن‌ها ۳ مورد ویروس هندی کشف شد که باید پرسید وقتی مسئولان بلندپایه کشوری از بسته شدن و کنترل مرزهای شرقی خبر می‌دهند این ۱۱ تاجر هندی چگونه وارد شهر قم شدند و با خود چه ارمغانی برای قمی‌ها داشتند، آن‌هم وقتی‌که دو هفته بیشتر بر همه کسب‌وکار و فعالیت اقتصادی اعمال محدودیت شد؟

حال چه بخواهیم یا نخواهیم ره‌آورد ویروس از دیگر کشورها وارد کشور شدند و بیشتر استان‌های کشور ازجمله قم را آلوده کرده‌اند. در جریان موج دوم و سوم طرحی در قالب طرح شهید سلیمانی با هدف شناسایی هوشمند ناقلان بیماری اجرا شد که موفقیت‌های خوبی به دنبال داشت و زنجیره ویروس را در استان و کشور قطع کرد مانند که سردار دل‌ها ویروس داعش را در منطقه قطع کرد، اما با توجه به وضعیت قرمز استان این طرح وارد گام پنجم شد و تزریق واکسن به گروه‌های هدف هم به این طرح اضافه شد .

اما فرماندار قم که مسئول قرارگاه شهید قاسم سلیمانی است در چندین جلسه ستاد بحران استان از نبود ماشین و خودروهای ویژه برای عوامل این طرح و هم‌چنین زیرساخت لازم برای تزریق واکسن برای گروه‌های هدف هشدار داده بود، و وقتی این طرح دستاوردهای مطلوبی را به همراه داشته چرا دستگاه‌های اجرایی برای تأمین زیرساخت لازم برای اجرای این طرح همراهی نمی‌کنند؟ دست‌اندرکاران بهداشت هم که گفته‌اند برای تزریق واکسن به دیگر گروه‌های هدف برای ایمنی در برابر ویروس هم نیاز به کمک و فراهم شدن زیرساخت دارند

 ورود ۳ مورد ویروس قمی زنگ هشداری خطرناک برای قمی‌ها 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم هم درباره شرایط این روزهای استان می‌گوید: از دو هفته بیش ۱۱ تاجر هندی وارد شهر قم شدند و در هتل‌های این استان اقامت کردند که ما از این تاجران تست گرفته و مشخص شد ۳ نفر تست آن‌ها مثبت و از نوع ویروس هندی است .

محمدرضا قدیر می‌افزاید: این افراد در قرنطینه هستند و ۳۰۰ نفر که با آن‌ها ارتباط داشتند رهگیری و تست‌های لازم از آن‌ها گرفته‌شده است کرونای ۵ نفر از نوع کرونای معمولی بود.

با شروع هفته، محدودیت‌ها از برخی مشاغل به‌ویژه گروه یک و دو برداشته شد ولی به دنبال رفع محدودیت‌های کرونایی دوباره باید شاهد سهل‌انگاری و غفلت مردم باشیم؛ مگر می‌شود اصناف و کسب‌وکار را تا آخرین لحظه ریشه‌کنی کرونا تعطیل کرد، در این میان باید نوعی اقناع‌سازی کرد چراکه مردم با این وضعیت موجود یا دیگر از بحران خسته شدند و یا بحران را باورندارند.

اکنون همه امید به ورود انواع واکسن‌ها و تزریق آن برای عامه مردم هستند و طبق قول‌هایی که مسئولان کشور دادند واکسن ایرانی برکت و دیگر واکسن‌های نوع ایرانی شاید تا خرداد آماده شود، اما باز بهترین نوع واکسن در وقت کنونی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماسک زدن است. حال با توجه به موج‌سواری انواع ویروس اروپایی،هندی، آفریقایی و … فقط و فقط باید از دورهمی دوری و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرد.

 مردم و هیئت‌های مذهبی در رأس رعایت کنندگان شیوه‌نامه‌های بهداشتی 

شب‌های پر خیر و برکت قدر را پشت سر گذاشتیم در حالی مسئولان ستاد برای برگزاری و یا عدم برگزاری چنین شب‌های پربرکتی که می‌تواند فرصتی برای نیایش، دعا و تقویت ایمان به مشیت پروردگار برای ریشه‌کنی کرونا باشد اما طبق گزارش‌های رسانه ملی و شبکه استانی و دیگر رسانه‌ها آنچه باید به آن عمیق توجه کرد رعایت پروتکل‌های بهداشتی مطلوب از سوی مردم و هیئت‌های مذهبی در چنین مراسم است مراسمی که با توجه به استقبال بالای مردم با فاصله‌گذاری و موازین بهداشتی برگزار شد.

اکنون قم در شرایط نارنجی است ولی هنوز آمار مرگ‌ومیر بین ۶ تا ۷ نفر و بستری‌ها هم‌افزایشی است. تاکنون افراد بالای ۸۰ سال واکسن دریافت کردند و تاکنون ۳۲ هزار دوز واکسن وارد قم شده است ولی اکنون هم افراد دارای ۷۵ سال در شهر و روستاهای قم گروه‌های هدف برای دریافت زدن واکسن هستند، اما آنچه مسئولان خبرمی دهند به‌رغم فراخوان داده شده سالمندان بالای ۸۰ سال هنوز برای دریافت واکسن تعلل می‌کنند چراکه شایعاتی مبنی بر اینکه این واکسن‌ها عوارض دارد آن‌ها را نگران کرده است.

این واکسن‌ها جزء بهترین نوع واکسن در بازارهای جهانی هستند و تاکنون هیچ عوارضی از آن‌ها گزارش نشده است و دریافت واکسن برای افراد بالای ۸۰ سال و ۷۵ ساله اهمیت دارد چراکه بیشتر در معرض آلودگی قراردارند .

 برای تزریق واکسن نیاز به زیرساخت داریم 

رئیس مرکز بهداشت استان قم درباره موضوع تزریق واکسن در استان می‌گوید: باید رسانه‌ها و صداوسیما مردم را نسبت به دریافت واکسن اقناع‌سازی کنند، اکنون برای واکسن ۳ مرکز راه‌اندازی شده است که برای واکسیناسیون نیاز به زیرساخت لازم و یک خودروی ویژه حمل واکسن داریم.

سیامک محبی می‌افزاید: تاکنون ۲۳ هزار دوز واکسن تحویل دانشگاه علوم پزشکی قم شده که ۱۰ هزار و ۲۰۰ دوز از آن‌ها تزریق‌شده است و روزانه به‌صورت متوسط هزار دوز واکسن برای افراد بالای ۸۰ سال و سایر گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال که ویژگی‌های لازم را داشته باشند تزریق می‌شود.

به گفته وی؛ میزان استفاده از ماسک توسط مردم حدود ۷۰ درصد است که نسبت به هفته قبل افزایش زیادی نداشته است، فعالیت مخفیانه پاساژها در زمان محدودیت‌ها شلوغی صرافی‌ها و صف‌های زولبیا و بامیه مردم از چالش‌های کرونایی استان است.

مرتضی حیدری فرماندار قم هم بیان می‌کند: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون گسترده دو راهکار اصلی در مسیر مبارزه با کرونا است و هم‌اکنون در سه مرکز واکسیناسیون عمومی افراد در حال انجام است؛ شکل عمده استان در طرح سلیمانی قرنطینه کامل افراد مبتلا است و برای انجام کامل این مسئله لیست افراد درگیر با کرونا را به جمعیت هلال‌احمر ارائه خواهد شد تا اقدامات لازم نسبت به افراد بی‌تفاوت انجام بگیرد.

انتهای پیام/