از آموزش سالانه ۱۰ هزار سوادآموز تا کسب رتبه برتر در پژوهش و تحقق روش‌های نوین سوادآموزی

به نقل از تسنیم قم، استان قم جزء ۱۰ استان برتر در سوادآموزی است و در سال گذشته در این عرصه اقدامات خوبی را در مسیر آموزش نوین در پیش‌گرفته و امسال نیز برنامه‌های مختلفی را به‌ویژه در بستر فضای مجازی و رسانه، در جهت آموزش سوادآموزان تدوین کرده است.

با توجه به شیوع کرونا، یکی از دغدغه‌های جدی، جلوگیری از تعطیل شدن آموزش بود که از همان ابتدا، برنامه‌های زیادی از سوی آموزش و پرورش موردتوجه قرار گرفت، به‌ویژه در رابطه با سوادآموزی، دغدغه‌ها و مشکلاتی احصاء شد و روش‌های نوینی مورداستفاده قرار گرفت.

سوادآموزی، یکی از برکات و دستاوردهای مهم بعد از انقلاب اسلامی است که با نهضتی گسترده و جامع، تعداد کثیری از جمعیت کشور توانست از این نعمت برخوردار شود، با توجه به اهمیت سواد در موفقیت‌های زندگی و شغلی، باید مسیری روشن در آموزش، تعلیم مهارت و خواندن و نوشتن، محاسبات و مهارت‌های فنی و اجتماعی برای جامعه هدف فراهم کرد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، در خصوص اهمیت مشارکت مسئولان در رشد سوادآموزی اظهار داشت: در بسیاری از کشورها موضوع سوادآموزی‌ توسط مدیریت شهری، شهرداری و شوراهای شهر و روستا پیگیری می‌شود و امیدواریم افرادی که قرار است وارد میدان شوراها شوند یکی از برنامه‌های خود را توسعه سوادآموزی در نظر بگیرند.

حجت‌الاسلام محمدرضا قاسمی‌نیا ابراز کرد: معلمان، مدافعین ادب، فرهنگ و علم‌آموزی هستند و باید چنین مقامی را اجر نهیم، به‌ویژه در شرایط کرونایی که اجازه ندادند آموزش به تعطیلی کشیده شود.

وی در تشریح اقدامات انجام‌شده در سال گذشته و همچنین برنامه‌های آموزشی در سال جاری عنوان کرد: قم جز ده استان برتر کشور ازنظر سوادآموزی و شاخص‌های ارزیابی عملکرد است.

‌معاون آموزش و پرورش استان قم تصریح کرد: در چهار سال گذشته قم حائز رتبه‌های برتر ملی ازنظر شاخص‌های ارزیابی عملکرد بوده است و در سال ۹۹ حدود ۴۵۰ کلاس سوادآموزی تشکیل شد و ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر در فعالیت‌های سوادآموزی حضور داشتند، در این میان ۴ هزار و ۴۰۰ نفر در سه دوره فعالیت‌های سوادآموزی در دوره‌های سوادآموزی، دوره تحکیم و دوره انتقال شرکت داشتند که در گروه‌های سنی، جنسی و ملیت‌های مختلف بودند.

وی در مورد درصد بی‌سوادی در قم خاطرنشان کرد: طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۹۵ به‌عنوان آمار رسمی تعداد ۳۳ هزار و ۶۶ نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ در قم اظهار بی‌سوادی داشته‌اند.

قاسمی‌نیا با بیان اینکه اولویت سوادآموزی در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال است که هنوز راه نرفته زیادی در این بخش داریم، اذعان کرد: البته ۹۷ و نیم درصد در این گروه سنی با سواد هستند ولی در گروه سنی ۶ سال به بالا نیز ۱۲ هزار نفر اظهار بی‌سوادی کرده‌اند.

وی در رابطه با جایگاه سوادآموزی در اسناد بالادستی یادآور شد: در سیاست‌های کلی، ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش که از سوی مقام رهبری در ۱۰ اردیبهشت سال ۹۲ ابلاغ شد، نخستین بند این است که تحول در نظام آموزش و پرورش مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی در جهت رسیدن به حیات طیبه فردی و اجتماعی مطلوب و رشد و شکوفایی استعدادهای فطری و ارتقای کیفی در حوزه‌های بینش، دانش، مهارت، تربیت  و سلامت روحی و جسمی دانش آموزان با تأکید بر ریشه‌کن کردن بی‌سوادی باشد که این سیاست‌ها به سران قوا ابلاغ‌شده است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قم عنوان کرد: اگر خواستیم تحولی در شهر و جامعه و خانواده ایجاد شود باید مبتنی بر یادگیری باشد و یادگیری نیز باید متحول و پیشرفته شود و توسعه اسلامی در آموزش رخ بدهد و ما نیاز به جامعه سوادآموزی محور داریم.

وی اظهار داشت: در جهت موفقیت در این مسیر نیاز به تعاملات برون‌سازمانی و استفاده از ظرفیت رسانه و همچنین وجود آمار و اطلاعات به‌روز و نظارت و ارزشیابی داریم و تحقیق و بررسی داریم.

رتبه نخست قم در پژوهش‌های نوین سوادآموزی 

قاسمی‌نیا تصریح کرد: قم موفق به کسب رتبه برتر در پژوهش و تحقیق و روش‌های نوین سوادآموزی شد و این تحقیقات باعث شد برنامه‌ها و تولیدات و رویکرد جدیدی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه وقتی قرار است با توجه به شیوع کرونا، افراد در خانه بمانند و آموزش، تعطیل‌بردار نیست از فرصت رادیو استفاده کردیم، گفت: این اقدام کاری پژوهشی بود و صدای دانایی را برای گروه سنی ۱۰ سال به بالا در جهت سوادآموزی تولید کرده‌ایم.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قم ادامه داد: همان‌طور که کرونا، خسارات بهداشتی زیادی به وجود آورد، در زمینه آموزش دچار لطماتی شدیم و عزمی جدی برای جبران خسارات آموزشی در شرایط کرونایی نیاز است.
وی در مورد جامعه هدف در آموزش افزود: هر کس از سن ۱۰ سالگی به دلیل شرایط فرهنگی و اقتصادی نتواند وارد مدرسه شود می‌تواند تا پایان ششم ابتدایی از طریق سوادآموزی به کسب علم بپردازد که مدارک این مقاطع نیز مورد تائید است.

قاسمی‌نیا اظهار داشت: استان قم بعد از شناسایی ویروس کرونا، برنامه‌های مختلفی را برای سوادآموزی ارائه داد که از آن جمله تولید اپلیکیشن برای سوادآموزی و برنامه صدای دانایی هر شب و برنامه لوح و قلم در شبکه نور قم و قلم و بیان در شبکه آموزش در تولید محتواست.

وی عنوان کرد: این دوره‌ها، توسط آموزش‌دهندگان مجرب به‌خصوص در رابطه با سوادآموزی و دوره انتقال تولیدشده است، در این زمینه تلاش می‌کنیم ازنظر تخصص و روش علمی نیز آموزش‌دهندگان را به‌روز کنیم.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه فرآیند آموزش باید با نظارت انجام شود تا به کیفیت مطلوب برسیم، ابراز کرد: دراین‌باره تیم‌هایی در سطح نواحی و مدارس داریم و گروه بهبود کیفیت استان نیز پیگیری‌هایی دارند، مهم‌ترین رکن وظیفه ما نظارت است چون سلامت و کیفیت مسئله مهمی در آموزش و سوادآموزی است.

وی اظهار داشت: از سال ۹۰ استخدام آموزش‌دهندگان به‌صورت برون‌سپاری انجام می‌شود که عمدتاً افراد جهادی و داوطلب هستند، اما با وجود اینکه تعهدی در استخدام نداشته‌ایم اما استخدام آموزش‌دهندگان در دستور کار بوده و ارتقای علمی و مهارتی آموزش‌دهندگان را مورد تأکید قرار داده‌ایم.

انتهای پیام/