قرآن کریم بیانگر اراده خداوند بر تشکیل خانواده موفق

به نقل از خبرگزاری مهر قم، خداوند متعال اراده خود مبنی بر تشکیل خانواده موفق و بعضی حکمت های آن را در آیات قرآن مجید برای بندگان مومن خود بیان فرموده است.

سید احمد میرعمادی*: انسان موجودی است که به صورت غریزی و فطری نیازهای جسمی و روحی فراوان دارد یکی از نیازهای انسان تشکیل خانواده است، خداوند متعال در آیه ۱۱ سوره فاطر مرحله زوجیت را از اساسی‌ترین مراحل آفرینش ذکر می‌کند و می‌فرماید: «وَاللَّهُ خَلَقَکُمْ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ جَعَلَکُمْ أَزْوَاجًا» خداوند شما را از خاک آفرید، سپس از نطفه، آنگاه شما را به صورت همسران یکدیگر قرار داد. بدیهی است اهمیت مسأله «زوجیت» برای تداوم و تکثیر نسل انسان است، اگر زوجیت و تشکیل خانواده نبود انسانی وجود نداشت، همه آثار وجودی انسان در سایه تشکیل خانواده است، از این رو در قرآن در آیات متعدد به اهداف تشکیل خانواده اشاره شده است.

بقا و تداوم نسل

حبّ بقا و نیاز به جاودانه ماندن اقتضا می‌کند که زن و مرد برای تداوم حیات خویش تشکیل خانواده داده و برای داشتن فرزند ازدواج کنند، از نظر قرآن آفرینش همسر و ضرورت تداوم و بقا نسل انسان یکی از اهداف تشکیل خانواده است. وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا، از نشانه‌های خدا این است که همسرانی از جنس خودتان آفرید (روم آیه ۲۱)

رسیدن به کمال

خداوند متعال مرد و زن را به گونه‌ای آفریده که مکمل یکدیگرند از این رو تا خانواده تشکیل ندهند به کمال نمی‌رسند قرآن می‌فرماید: «هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ» زنان لباس شما هستند و شما لباس آنها هستید. تعبیر به لباس یکدیگر کنایه از این است که در کنار هم می‌توانید همدیگر را کامل کنید، از همین رو پیامبر (ص) فرمود: «مَن تَزَوَّجَ فقد أحرَزَ نِصفَ دِینِهِ» هرکس ازدواج کند نصف دینش را حفظ کرده است.

تأمین نیازهای جنسی

در وجود انسان غرایز گوناگونی وجود دارد، یکی از غرایز انسان غریزه جنسی است، کنترل صحیح این غریزه تنها با ازدواج امکان دارد، مرد و زن هر کدام نیاز جنسی یکدیگر را برطرف می‌سازند و با تشکیل خانواده جلوی روابط ناسالم جنسی گرفته می‌شود.

آسایش و آرامش

زندگی مجردی هر کدام از زن و مرد، سراسر وحشت، اضطراب و افسردگی است. خداوند زن و مرد را به گونه‌ای آفریده است که هر کدام در کنار یکدیگر احساس آرامش می‌کنند قرآن می‌فرماید: “وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا” از نشانه‌های خدا این است که از خود شما برایتان همسرانی آفرید تا در کنار هم آرامش پیدا کنید (روم/۲۱)

تأمین نیازهای عاطفی

یکی از نیازهای اساسی انسان، نیازهای عاطفی همانند، محبت، مهربانی، عشق و۰۰۰ است. انسان در هر سن و در هر مرحله‌ای از حیات خویش به محبت و مهربانی نیاز دارد. خداوند متعال خانواده را کانون محبت و مودّت قرار داده و قرآن کریم می‌فرماید: «وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً» خداوند بواسطه ازدواج، میان شما مودت و رحمت نهاد. مودّت یعنی دوستی عمیق و پایدار و رحمت یعنی مهر و محبّت.

تشکیل جامعه سالم

انسان موجودی اجتماعی است که باید در اجتماع زندگی کند. انسان نمی‌تواند به تنهایی تمام نیازهای خودش را برطرف نماید. باید هر کسی در جامعه مسئولیتی را بپذیرد تا امور انسان پیش برود، مثلاً یکی نانوا باشد دیگری مغازه‌دار، بافنده، صنعتگر، کشاورز و …، هر یک از انسان‌ها باید شغلی و کاری را انجام بدهند تا انسان بتواند به حیات خودش ادامه بدهد، این زنجیره متصل به هم تنها در سایه تشکیل خانواده به وجود می‌آید و تنها در پرتو خانواده به حرکت خود ادامه می‌دهد. تشکیل جامعه سالم، متوقف بر تشکیل خانواده سالم است.

بنابراین هدف اصلی تشکیل خانواده، بقا نسل، تأمین نیازهای جنسی و نیازهای عاطفی، تأمین سلامت روحی و روانی، رسیدن به آرامش و کمال است.

*استاد سطح عالی حوزه

انتهای پیام/