بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص مذاکرات برجامی وین

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای نسبت به مذاکرات جدید برجامی در وین هشدار داد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه‌ای نسبت به مذاکرات جدید برجامی در وین هشدار داد.

متن این بیانیه به شرح ذیل می‌باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
عن رسول الله (صلی‌الله علیه و آله و سلم): «لا یُلدَغُ المُؤمِنُ مِن جُحرٍ مَرَّتَینِ»

راهبرد قرآن کریم و فرهنگ غنی عزت آفرین اهل بیت علیهم السلام در مقابل اردوگاه استکبار ضمن تقبیح هر گونه کرنش در مقابل باطل، اعتلای امت اسلامی همراه با عزت و کرامت است. نگاهی گذرا به سیاست آمریکا در مقابل نظام اسلامی در ایران، روشنگر این مطلب است که این کشور از هیچ اقدامی برای براندازی حکومت جمهوری اسلامی ایران دریغ نکرده است و تنظیم کودتا، تحمیل جنگ، ایجاد فتنه و تحریم و اخیراً هم بدعهدی‌اش در خروج از برجام، گواه بر آن می‌باشد و بحمدالله در تمام توطئه‌ها ناکام بوده است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اقتدار جبهه مقاومت در عرصه میدانی و سردرگمی دشمن در مواجهه با استقامت ایران اسلامی را نتیجه هدایت‌های داهیانه مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و اطاعت مسؤولان در این عرصه از اوامر ولی فقیه و حمایت‌های مردم همیشه در صحنه ارزیابی می‌کند.

اکنون که سخن از بازگشت به مذاکرات برجامی است، نکاتی را جهت استحضار ملت شریف ایران و مسؤولان دست‌اندرکار مذاکرات یادآور می‌شویم:

۱- تحریم‌هایی که از طرف اوباما یا ترامپ انجام شده به طور کامل (هسته‌ای و غیر هسته‌ای) باید رفع شود، چرا که این رهنمود رهبری و خواسته همه‌ی مردم است. بر این اساس تعهدات روی کاغذ هیچ ارزشی نداشته و هرگونه اقدام عملی از سوی گروه مذاکره کننده باید پس از راستی‌آزمایی صورت پذیرد زیرا اگر چه تحریم‌ها و بعضی از امور دیگر مشکلات فراوانی را برای کشور و معیشت مردم ایجاد کرده اما مردم ما رفع تحریم عزت‌مندانه را مطالبه می‌کنند.

۲- از آن جایی که ملت ایران تجربه تلخ برجام را از آمریکای خیانت‌کار و اروپای بدعهد در خاطره دارد، باید از فرسایشی شدن مذاکرات جلوگیری کرد و طرح‌هایی نظیر اقدام گام به گام و رفع مرحله به مرحله‌ی تحریم‌ها و یا تعلیق به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست و نمی‌تواند تأمین کننده منافع ملت بزرگ ایران باشد.

۳- مسؤولان محترم اجرایی کشور علاوه بر پیگیری رفع کامل تحریم‌های ظالمانه، راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها را بر اساس راهبرد اقتصاد مقاومتی دنبال کنند، چرا که تجربه نشان داده ممکن است این بار نیز طرف‌های مقابل در مذاکرات به تعهداتشان عمل نکرده و با بهانه‌جویی به دنبال ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
سید هاشم حسینی بوشهری
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
انتهای پیام/