بحران قرمز کرونایی در قم / بستری‌های کرونایی به روزی ۳۰۰ نفر رسید

به نقل از تسنیم، مدیرکل مدیریت بحران استان قم با بیان اینکه افزایش بیش از ۳۰۰ نفر بستری کرونایی در قم، زنگ خطری جدی است گفت: افزایش تست‌های مثبت کرونا در قم نگران‌کننده است.

محسن اروجی با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی در استان اظهار داشت: در حدود ۱۵ ماه جهان و کشور درگیر ویروس کروناست و در این مدت افت و خیزهای زیادی داشته‌ایم.

وی در خصوص شرایط قم در مواجهه با ویروس کرونا ابراز کرد: از دی‌ماه تا پایان اسفند سال گذشته، قم در شرایط آبی به لحاظ شیوع کرونا قرار داشت و سی و یکمین استان در کنترل ویروس بودیم، اما در اواخر سال گذشته با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی مواجه شدیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم تصریح کرد: بی‌توجهی به رعایت ضوابط بهداشتی، سبب گردش ویروس در کشور و استان قم شد و در شرایط نارنجی قرار گرفتیم و از روز گذشته وارد وضعیت قرمز کرونایی شده‌ایم.

وی یادآور شد: منحنی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بروز بیماری دو روی سکه است و هرگاه رعایت پروتکل‌ها کاهش‌یافته، بیماری افزایش داشته است، شهروندان باید تمامی پروتکل‌ها ازجمله ماسک زدن و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

اروجی با بیان اینکه کاهش زدن ماسک توسط شهروندان نسبت به اسفند و دی‌ماه گزارش‌شده است، اضافه کرد: ضمن اینکه شرکت در تجمعات و دورهمی‌ها و دیدوبازدیدهای عید و برگزاری مراسم‌های عروسی تأثیر زیادی در افزایش ابتلا به ویروس را داشته است.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم عنوان کرد: با رعایت این پروتکل‌ها می‌توانیم به شرایط عادی برگردیم ولی در حال حاضر با افزایش قابل‌توجه میزان بستری‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها در روزهای اخیر در قم افزایش داشته است، گفت: ما روزهایی داشتیم که اصلاً هیچ‌گونه فوتی در قم اتفاق نمی‌افتاد، همچنین افزایش بستری‌ها به بیش از ۳۰۰ نفر زنگ خطری جدی به شمار می‌رود، به‌خصوص اینکه تست مثبت نیز افزایش چشمگیری داشته است.

اروجی اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی از ابتدای آذرماه سال قبل در قم عملیاتی شد که طرح خوبی بود و نتایج خوبی شاهد بودیم و قطعاً اگر چنین طرحی اجرایی نمی‌شد، امروز وضعیت بدتری در افزایش شیوع ویروس داشتیم، این طرح همچنان ادامه دارد و همه اطرافیان افراد با تست مثبت، مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

وی افزود: رعایت قرنطینه برای افراد دارای تست مثبت، الزامی و ضروری است و شکستن قرنطینه، تبعات بدی به همراه دارد، اگر افراد جایی در منزل برای قرنطینه ندارند، از سوی علوم پزشکی، فضایی در نظر گرفته‌شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم تصریح کرد: افراد دارای تست مثبت باید به‌طورجدی از حضور در خیابان‌ها و شکستن قرنطینه خودداری کنند، چراکه آسیب زیادی به سلامت خود و دیگران وارد می‌کنند، یک فرد مثبت می‌تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا کند.

وی اضافه کرد: طرح شهید سلیمانی با همراهی مرکز بهداشت، بسیج و هلال‌احمر و با همراهی شهرداری و دیگر ارگان‌ها و فرماندهی فرمانداری مدیریت می‌شود و به‌شدت درگیر امور است و افراد دارای تست مثبت را شناسایی و قرنطینه می‌کنند، هرچند متأسفانه برخی از شهروندان در قرنطینه ماندن همکاری نمی‌کنند.

انتهای پیام/