اجرای طرح برون‌سپاری کنترل بر ساخت‌وسازهای شهری برای نخستین بار در قم

به نقل از شهرنیوز، مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم از اجرای طرح برون‌سپاری کنترل بر ساخت‌وسازهای شهری برای نخستین بار در قم خبر داد.

احمدرضا شفیعی در خصوص برنامه‌های اجرایی در بحث کنترل ساخت‌وسازهای شهری اظهار داشت :تخلفات ساختمانی پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بسیار زیادی دارد و یکی دیگر از مهم‌ترین پیامدهایی که بر اثر تخلفات ساختمانی با آن مواجه هستیم، افزایش آسیب‌پذیری شهر در برابر زلزله و بلایای طبیعی است.
وی با بیان اینکه نظارت شهرداری بر ساخت‌وساز شهرداری‌ها جایگاه مهمی در انتظام بخشی به فضای شهری دارد که مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها مورد تأکید قرار گرفته است، ابراز کرد: تخلفات شهری به معنای هرگونه انحراف و تخطی از قوانین ملی و ضوابط و دستورالعمل‌هاست و ساخت‌وسازهای غیرمجاز نیز نوعی از تخلفات محسوب می‌شوند.
مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم افزود : بدین منظور برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیراصولی، پلیس ساختمان به‌عنوان بازوی اجراییات شهرداری ،اصلی‌ترین واحد مقابله و جلوگیری ازاین‌گونه تخلفات شهری محسوب می‌شود و در مواقعی که تخلف صورت گرفته شامل نقض مقررات شهرداری و شهرسازی است .
وی یادآور شد: با توجه به حساسیت و اهمیت جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهری جهت ممانعت از رشد حاشیه‌نشینی و ساخت‌وسازهای غیر ایمن و مغایر با اصول و ضوابط مهندسی و همچنین مقابله با برخی از پیمانکاران سودجو ، نقش پلیس ساختمان را در مقابله با این معضل مهم شهری حائز اهمیت بوده و از تأثیر بسزایان در کاهش تخلفات و پیشگیری از آن نباید غافل شد.
شفیعی خاطرنشان کرد :یکی از عوامل مهم بازدارندگی از تخلفات ساختمانی نظارت مؤثر ،کارشناسانه و به‌موقع ازآن است که مجموعه مدیریت شهری با توجه به تجربیات موفقی که در رفع تخلفات مربوط به سد معبر با استفاده از پتانسیل مؤسسات انتظام در شهر حاصل نموده تلاش نموده برای نخستین بار در کشور در ادامه این فرایند نسبت به برون‌سپاری گام‌به‌گام مناطق مطابق اولویت‌های تعیین‌شده اقدام نماید.
وی ادامه داد: در فاز اول طرح که از نیمه دوم سال ۹۹ شروع‌شده نسبت به واگذاری و به‌کارگیری و جایگزینی نیروهای تحصیل‌کرده در ساختار نظارتی آن در برخی از مناطق اولویتی شهر و رصد لحظه‌ای فعالیت‌ها گام‌های مؤثری در شناسایی و رفع موانع و معضلات شهری و کاهش تخلفات داشته باشد.
مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم در تشریح طرح برون‌سپاری کنترل و نظارت بر تخلفات ساختمانی عنوان کرد: با توجه به آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته در این خصوص نقش نیروهای جوان، متعهد و متخصص با تحصیلات دانشگاهی در بخش پلیس ساختمان می‌تواند بهره‌وری بهینه‌ای را در کاهش تخلفات به دنبال داشته باشد که این مورد بازنگری و توجه ویژه مدیریت شهری قرار گرفت تا پیمانکاران مربوطه با دقت بیشتر و بر اساس معیارهای تعیین‌شده نسبت به جذب و بکار گیری اقدام نمایند.
انتهای پیام/