۲ میلیون و ۳۳ هزار وسیله نقلیه ایام نوروز وارد قم شد

به نقل از تسنیم، طبق آمارهای اداره کل حمل‌ونقل و جاده‌ای استان از ۲۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه ۲ میلیون و۳۳۳ هزار و۱۳۱ وسیله نقلیه وارد استان قم شدند.

تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۰ زیر سایه شوم کرونا با کاهش محدودیت‌های سفرهای نوروزی محورهای مواصلاتی استان را در مقایسه با سال ۹۹ پرتردد کرد طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۰ با الزاماتی روبرو بود اما باوجوداین الزامات سفرها را افزایش داد.

طی مصوبه‌ای که به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شد ۲ دسته سفر ایمن و سبز معرفی شد که در نوع اول، مسافران با تورهای گردشگری به سفر می‌روند که فرآیند سفر و اسکان در این شرایط تحت کنترل معاونت گردشگری است و مسئولیت آن را هم به عهده گرفته‌ است هم‌چنین در نوع دوم سفر، مقاصد مورد تأیید گردشگری از طرف مسافران رزرو  و تأیید این رزرو‌ها در دست مسافران قرار می‌گیرد، سپس آن‌ها با وسیله حمل‌ونقل شخصی یا عمومی اقدام به سفر می‌کنند و محل اقامت هم باید از سوی وزارت میراث فرهنگی کشور تعیین شود.

هرچند به این مصوبات ایراداتی گرفته شد اما به‌هرحال به دنبال آن موجی از سفرهای نوروزی به دنبال داشت سفرهایی که با شیوع بحران کرونا در سال ۹۸ محدودشده بود اما در سال ۱۴۰۰ غرب؛شرق و شمال و جنوب همگی از این سفرها بهره‌مند بودند حتی مناطق قرمز و نارنجی چراکه مسافران در این نوع سفرها از پس قانون هم سربلند درآمدند.

استان قم که خود مقصد مهم سفرهای زیارتی و سیاحتی است با توجه به این‌که در محوریت ۱۷ محور مواصلاتی مهم کشور قرار دارد تا جایی که امسال سال پرترددی را در مقایسه با سال ۹۹ را پشت سر گذاشته است محور آزادراه تهران J قم جزو بردد ترین محورهای مواصلاتی قم به شمار می‌رود در آخرین روز تعطیلات نوروزی ۱۳ فروردین‌ماه ۱۱۴ هزار و۳۰۷ وسیله نقلیه وارد قم شدند.

 ورود بیش از ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۱۳۱ وسیله نقلیه به قم 

رئیس مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای قم گفت: از ۲۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه  امسال ۲ میلیون و ۳۳ هزار و۱۳۱ وسیله نقلیه وارد قم شدند که در مقایسه با سال ۹۸ با کاهش ۲۵ درصدی روبرو بود هم‌چنین در این مدت نیز ۲ میلیون ۲۸۸ هزار و۲۱۱ وسیله نقلیه از استان قم خارج شدند که در مقایسه با نوروز ۹۹ ؛ ۱۴۳ درصد رشد ولی در مقایسه با سال ۹۸ ؛ با کاهش ۱۷ درصدی روبه‌رو بود.

جواد شاکری افزود: تنها در ۱۳ فروردین‌ماه آخرین روز تعطیل ۱۱۴ هزار و۳۰۷ وسیله نقلیه وارد قم و در همین روز ۱۰۵ هزار و۹۳۸ وسیله نقلیه از قم خارج شدند اگر بخواهیم تردد تجمعی ورودی به شهر قم را از تاریخ ۲۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه امسال را بررسی کنیم ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۹۴۷ تردد ورودی به شهر قم ثبت‌شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ این ترددها ۱۳۷ درصد افزایش و در مقایسه با سال ۹۸ با کاهش ۲۲ درصدی روبرو است.

به گفته وی؛ تردد تجمعی خروجی از شهر قم از ۲۵ اسفندماه لغایت ۱۳ فروردین‌ماه نیز ۲ میلیون و ۲۳۹ هزار و۲۵۵ وسیله نقلیه از قم خارج‌شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۴۷ درصد افزایش ولی در مقایسه با سال ۹۸ با ۲۴ درصد کاهش روبرو بود .

 ثبت ۲۳۷ تخلف در طول تعطیلات نوروزی 

رئیس مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای قم در ادامه گفت‌وگوی خود با اشاره به آمار ثبت تخلفات از سوی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم بیان کرد: درمجموع یک هزار و ۱۸۰ کنترل جاده‌ای انجام‌شده که از این میزان ۲۳۱ تخلف ثبت این تعداد درزمینهٔ کنترل تجهیزات ایمنی اتوبوس‌ها ثبت‌شده و ۴۱ کنترل هم مرتبط به مجتمع‌های خدمات رفاهی است درمجموع ۱ هزار و۲۲۱ کنترل انجام که ۲۳۷ تخلف ثبت گردید.

شاکری افزود: در روز ۱۳ فروردین‌ماه ۹۸ کنترل در ارتباط با تجهیزات ایمنی اتوبوس‌ها انجام‌شده که ۱۴ مورد تخلف ثبت‌شده هم‌چنین در این روز درمجموع ۹۸ کنترل انجام که ۱۴ تخلف ثبت‌شده است.

 رشد۱۰۹ درصدی آمار تصادفات در طول تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۰  

 رئیس مدیریت اطلاعات راه‌ها و تحمل و نقل جاده‌ای قم به آمار تصادفات از ۲۵ اسفندماه تا آخرین روز تعطیلات نوروزی نیز اشاره و گفت: از ۲۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه ۱۵۵ فقره تصادف رخ‌داده است که در مقایسه با سال ۹۹ با رشد ۱۰۹ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ با ۵۷ درصد کاهش روبرو بود هم‌چنین در ایام نوروز ۵ فقره تصادف منجر به فوت در محورهای مواصلاتی قم گزارش‌شده است.

شاکری عنوان کرد: تعداد تصادفات فوتی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ بیش از ۴۰۰ درصد افزایش ولی در مقایسه با سال ۹۸ با کاهش ۲۵ درصدی روبرو بود اما آمار تصادفات جرحی استان از ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین‌ماه ۳۱ فقره ثبت‌شده که آمار تصادفات جرحی در محورهای مواصلاتی استان در مقایسه با سال ۹۹ بیش از ۱۰۷ درصد افزایش و در مقایسه با سال ۹۸ نیز ۳ درصد کاهش‌یافته است هم‌چنین آمار تصادفات خسارتی در این تاریخ ۱۱۹ فقره بوده که این نوع تصادفات هم در مقایسه با سال ۹۹ با رشد ۱۰۵ درصدی ولی در مقایسه با سال ۹۸ با ۶۳ درصد کاهش روبرو بوده است.

 جابه‌جایی یک هزار و۹۶۲ مسافر با اتوبوس 

رئیس مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم بیان کرد: از طول ایام اجرای طرح نوروزی ۱۴۰۰ که از ۲۵ اسفندماه لغایت ۱۳ فروردین‌ماه در استان قم اجرا شد ۶۷ سفر با اتوبوس  درون استانی صورت گرفته و یک هزار و۹۶۲ مسافر نیز جابه‌جاشده هم‌چنین ۴۰۶ سفر با مینی‌بوس درون استانی و ۶ هزار و۴۹۱ مسافر جابه‌جا شد سفر با خودروی سواری نیز ۱۲۹ سفر و ۵۱۲ مسافر جابه‌جاشده است.

شاکری هم‌چنین افزود: ۵ هزار و۴۶۵ سفر برون‌استانی و۶۶ هزار و۲۷۹ مسافر جابه‌جاشده است.

گفتنی است؛ استان قم دارای ۸ راه مواصلاتی اصلی و چهارراه فرعی است که آزادراه قم؛تهران و جاده قدیم قم؛تهران و بزرگراه قم ؛ ساوه و هم‌چنین جاده قدیم قم به کاشان و آزادراه قم به کاشان و آزادراه قم ؛گرمسار و بزرگراه قم ؛سلفچگان ؛اراک را می‌توان نام برد.

انتهای پیام/