کویر قم زیستگاه حیوانات کمیاب آسیایی

به نقل از مهر، کویر استان قم «زیستگاه حیوانات کمیاب آسیایی» و به جهت همجواری با کویر مرکزی از آب و هوای بیابانی برخوردار است و مهمترین رودخانه در بخش مرکزی استان قم، قمرود می‌باشد.

الهام نداف با بیان اینکه قم به دلیل همجواری با کویر مرکزی از آب و هوای بیابانی برخوردار است گفت: مهمترین رودخانه در بخش مرکزی استان قم، قمرود می‌باشد که با طول ۲۲۸ کیلومتر از کوه‌های داران و خوانسار سرچشمه می‌گیرد و به همراه رودخانه قره چای به مسیله می‌ریزد.

وی با بیان اینکه در بیابان‌های قم تپه‌های شنی روان با وزش باد، همواره در حال تغییر شکل و جا به جایی است، افزود: انبوه این شن‌های روان طلایی همراه با بوته‌های پراکنده مناظر زیبا و دل فریبی را در دل کویر مرکزی ایران به وجود آورده است.

این پژوهشگر حوزه تاریخ و فرهنگ نسیم صبحگاهی و طلوع خورشید را از زیبایی صبحگاهی کویر ایران بیان کرد و ادامه داد: آسمان کویر در شب که همه ستارگان با فاصله‌ای کم گرد هم می‌آید از دیدنی‌ها و مناظر طبیعی ای به شمار می‌روند که تنها در کویر می‌توان آنها را دید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قم دارای کویرهای زیبایی مانند کویر چهارطاقی، سیاه کوه غربی، قره چای، قمرود، نمک و مسیله است گفت: کویر استان قم «زیستگاه حیوانات کمیاب آسیایی» مانند یوزپلنگ آسیایی، آهو، گورخر آسیایی، کفتار، روباه، گرگ، خرگوش و دیگر جوندگان است.

انتهای پیام/