قم این روزها امکان پذیرای از مسافران را ندارد / بحران کرونا روند افزایشی چشمگیری به خود گرفته است

به نقل از تسنیم، در چندروز ابتدایی سال جاری بیش از ۳۰۶ هزار تردد در محورهای مواصلاتی استان قم ثبت‌شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نوروز سال ۱۴۰۰ با توجه به همه هشدارهایی که ستاد ملی مقابله با کرونا داد شاهد افزایش حجم سفرهای نوروزی است، هرچند این سفرها در مقایسه با دوران قبل از بحران کرونا قابل قیاس نیست اما در قیاس با سال ۹۸ اوایل شیوع بحران روند افزایشی چشمگیر به خود گرفته است.

درحالی‌که مسئولان امر سلامت، مردم را از هرگونه سفر غیرضروری بر حذر داشتند اما مردم با توجه به اینکه محدودیت‌های سفر امسال کاهش‌یافته بود کوله‌بار سفر بسته و به شمال و جنوب و شرق و غرب طی مسیر کردند، هرچند سفر به مناطق قرمز و نارنجی الزامات خاصی به همراه داشت.

شهر قم که به‌عنوان دومین شهر مذهبی کشور به شمار می‌رود با توجه به موقعیت جغرافیای خود که در محور مواصلاتی ۱۷ استان کشور قرارگرفته است از ۲۵ اسفندماه تا سوم فروردین شاهد ترددهای بی‌شماری در محورهای مواصلاتی خود بوده است، هرچند درصد بیشتری از این ترددها تنها به‌صورت معبر و عبوری است اما مهمان‌پذیرهای شهر کریمه اهل‌بیت (ع) که به مدت بیش از یک سال به دلیل ضربه سنگینی که کرونا به آن‌ها وارد کرده بود تعطیل بودند در نوروز امسال پذیرای بیش از یک هزار و ۸۵۰ مسافر شده‌اند.

قبل از ورود به سال جدید در آخرین جلسه ستاد استانی کرونا مقرر شد سفر به استان قم ممنوعیت نداشته باشد اما پذیرش مسافر با محدودیت‌هایی صورت گیرد که طبق گفته استاندار نباید سفر به قم تبلیغ و یا تشویق به سفر کنیم و هم‌چنین با توجه به نزدیک شدن به جشن‌های نیمه شعبان که سال‌های پیش قم پذیرای میلیونی زائران و مجاوران داخلی و خارجی بود امسال هیچ مراسمی برگزار نخواهد شد و قم هم توانایی پذیرش مسافر در نیمه شعبان نخواهد داشت.

طبق الزامات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت‌های نوروزی سال ۱۴۰۰ باید به ۴ گروه تقسیم‌بندی شوند که شامل؛ گروهی که ممکن است افراد با تور به سفر بروند که از قبل تحت نظارت تور برنامه‌ریزی‌شده و هتلشان و گردش‌هایی که می‌روند بر اساس برنامه‌ریزی و زیر نظر خواهد بود و گروهی هم  افرادی هستند که ممکن بوده برای رزرو هتل و اسکانشان با تور هماهنگ کنند، اما با خودرو شخصی یا پرواز و… سفر کنند و علاوه بر آن نیز گروه سوم افرادی هستند که خودشان به مسافرت می‌روند و ممکن است به ویلاها و جاهای دیگری بروند که تحت نظارت نیست،

اما گروه چهارم هم مسافرت کرده و در محل سفر اقدام به چادر زدن می‌کنند که این گروه هم قابلیت نظارت ندارند، حال هرچند در قم از سوی مدیران شهری از قبل از ورود به سال جدید از چادر زدن در قم هشدار داده بودند اما امسال قم پذیرای عده‌ای محدود مسافر است که در مهمان‌پذیرهای قم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به آن‌ها خدماتی ارائه خواهد شد.

 آزادراه تهران -قم همچنان پرترددترین محور مواصلاتی قم 

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم با اشاره به پرترددترین محورهای مواصلاتی قم می‌گوید: طبق آخرین آمار نهمین روز از اجرای طرح نوروزی اداره راهداری بیش از ۳۸ هزار و ۸ وسیله نقلیه از محور آزادراه تهران -قم تردد داشتند که ۳۷ هزار و ۱۴۰ تردد شامل وسیله نقلیه سبک و ۸۶۸ تردد با وسیله نقلیه سنگین ثبت‌شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۲۵۶ درصد افزایش داشته و درمجموع سفر در محورهای مواصلاتی برون‌شهری معادل سواری ۳۹ هزار و ۳۹۷ تردد گزارش‌شده است.

جواد شاکری اظهار داشت: میانگین تعداد وسیله نقلیه در ساعت هم یک هزار و ۵۸۴ تردد و محور آزادراه تهران-قم نیز جزء نخستین محورهای پرتردد استان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه محور آزادراه قم -تهران با تردد ۲۹ هزار و ۱۲۲ وسیله سبک و با ۹۷ درصد و تردد یک هزار و ۱۹ وسیله سنگین که در کل ۳۰ هزار و ۱۴۱ تردد واقعی در آن ثبت‌شده دومین محور مواصلاتی پرتردد در روزهای اخیر را به خود اختصاص داده است عنوان کرد: محور بزرگراه سلفچگان-راهجرد با ۱۸ هزار و ۵۹ تردد و محور بزرگراه قم به سمت سلفچگان با ۲۲ هزار و ۴۶۵ تردد، آزادراه قم -کاشان با ۱۶ هزار و ۵۷۳ تردد و محور کاشان به قم ۱۳هزار و۷۳۹ تردد را ثبت کرده‌اند.

شاکری افزود: درمجموع در چندروز ابتدایی سال جاری بیش از ۳۰۶ هزار و۷۰ تردد در محورهای مواصلاتی استان قم ثبت‌شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 بیش از ۱۱۱ هزار و ۳۴۲ وسیله نقلیه وارد قم شدند 

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم در ادامه یادآور شد: درمجموع تا پایان روز سوم فروردین‌ماه ۱۱۱ هزار و ۳۴۲ وسیله نقلیه وارد شهر قم شدند که ۱۰۴ هزار و ۵۰۶ وسیله نقلیه سبک و ۶ هزار و ۸۳۶ وسیله نقلیه سنگین ثبت‌شده که در مقایسه با نوروز سال ۹۹ با ۱۶۵ درصد افزایش و نوروز سال ۹۸ با توجه به شروع بحران کرونا ۳۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

شاکری با بیان آمار وسایل نقلیه خارج‌شده از قم تصریح کرد: جمع کل خودروهای خروجی از استان قم ۱۱۱ هزار و ۵۰۶ وسیله نقلیه است که ۱۰۸ هزار و ۴۷۲ وسیله نقلیه سبک و ۱۰ هزار و ۴۰۷ وسیله نقلیه سنگین از قم خارج شدند و در مقایسه با مدت مشابه در نوروز سال ۹۹ با ۱۸۹ درصد افزایش ولی نسبت به سال ۹۸ با ۳۰ درصد کاهش روبروست.

از وی درباره وضعیت ماندگاری ترددهای پلاک خودروهای غیربومی در شهر قم می‌پرسم و پی می‌برم که سهم ماندگاری زمانی مجموع استان‌ها در کم‌تر از ۶ ساعت ۷۶ درصد، بین ۶ تا ۱۲ ساعت هم ۷ و۹۲ دهم درصد، بین ساعت ۱۲ تا ۱۸ درمجموع ۲ و ۸۱ دهم درصد، ماندگاری بین ۱ تا ۲ روز در قم ۴ و ۷۲ دهم درصد، بین ۳ تا ۵ روز ۸۰ درصد و ماندگاری بین ۵ تا ۶ روز درمجموع ۵۱ درصد سهم ماندگاری وسایل نقلیه با پلاک‌های مختلف در استان گزارش‌شده است.

به گفته شاکری؛ استان تهران با ۱۵۴ هزار و۶۱۴ تردد در رده استان‌های پرتردد و بعدازآن اصفهان با ۳۹ هزار و ۵۱۳ تردد، لرستان با ۱۴ هزار و ۸۷۷ تردد سومین استان پرتردد در محورهای مواصلاتی قم گزارش‌شده است.

 اشغال ۳۵ درصد از مهمان‌پذیرهای شهر قم در نوروز ۱۴۰۰  

زمانی در عید نوروز شهر کریمه اهل‌بیت علیه‌السلام به‌واسطه وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران میزبان میلیون‌ها زائر و گردشگر خارجی و داخلی بود، به‌ویژه در جشن‌های نیمه شعبان که قم برند برگزاری جشن‌های شعبانیه بود، اما با توجه به اینکه وضعیت قم زرد و شرایط پذیرش مسافر را ندارد تعداد محدودی مسافر در این استان پذیرش شدند.

معاون امور گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان قم در این زمینه بیان می‌کند: تقریباً ۳۵ درصد مهمان‌پذیرهای استان قم با رعایت ۷۵ درصد پروتکل‌های بهداشتی و نظارت مشترک بین مرکز بهداشت و بازرسین این اداره کل اشغال‌شده‌اند و ما به‌طور مستمر رعایت پروتکل‌های بهداشتی را رصد و کنترل و نظارت می‌کنیم.

مهدی نصر اصفهانی می‌افزاید: تاکنون یک هزار و ۸۵۰ مسافر در مهمان‌پذیرهای شهر قم پذیرش شدند و بیشتر مسافران استان به‌صورت معبری از قم تردد دارند که ما هم به‌صورت مشترک و هم از سوی بازرسین خود اداره میراث فرهنگی بر روند فعالیت مهمان‌پذیرها نظارت داریم که برخی مهمان‌پذیرهای استان در حال بهسازی و تعمیر هستند.

به گفته وی، با توجه به فعالیت برخی خانه‌های مسافر به‌طور غیرمجاز شدت نظارت‌ها را بر این خانه‌ها برای نظارت بر جان و سلامت مسافران تمرکز کرده‌ایم، همچنین با توجه به در پیش بودن نیمه شعبان هیچ مراسمی در شهر قم برگزار نمی‌شود و توانایی پذیرش و میزبانی از زائران در نیمه شعبان نداریم.

 گزارش:هیفا پردل 

انتهای پیام/