خانه مطبوعات قم در ایام پایان سال بسته معیشتی بین اصحاب رسانه توزیع می‌کند

به نقل از تسنیم، مدیرعامل خانه مطبوعات استان قم گفت: دغدغه اصلی خانه مطبوعات ارتقای جایگاه خبرنگاران و کرامت آن‌هاست.

محمدحسین همتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگاران، ابتدا با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات خانه مطبوعات در ۳ ماه گذشته اظهار داشت: نتایج انتخابات خانه مطبوعات استان قم در اواخر آذرماه مشخص شد و این انتخابات با چالش‌ها و اعتراضاتی همراه بود تا اینکه انتخابات اواخر آذرماه تائید شد.

مدیر خانه مطبوعات استان قم افزود: متأسفانه این چالش‌ها موجب شد روند انتقال خانه مطبوعات از دوره قبلی تا دوره جدید با یک تأخیری صورت بگیرد، البته طبق قانون تا ۲۰ روز فرصت برای انتقال تعریف‌شده است.

وی تصریح کرد:تقریباً یک ماه از فعالیت ما درگیر انتقال خانه مطبوعات بود و هیئت‌مدیره جدید در این مدت نتوانست کاری برای اعضاء انجام دهد.

همتی نژاد در مورد دومین چالشی که خانه مطبوعات جدید با آن روبرو بود بیان کرد: خانه مطبوعات قبلی منابعی که می‌توانست از سازمان‌ها و نهادها به‌عنوان حمایت بگیرد گرفته‌شده بود و امکان مراجعه وجود نداشت و تقریباً خانه مطبوعات جدید از منابع درآمدی بی‌بهره بود و خانه مطبوعات را زمانی گرفتیم که از حمایت سازمان‌ها و نهادها بی‌بهره بودیم.

وی عنوان کرد: در این مدت نیز اقداماتی انجام شد و سعی می‌کنیم با همکاری رسانه‌ها و اصحاب رسانه پالایشی در میان اعضا داشته باشیم، چراکه اساس‌نامه تکالیفی را بر عهده ما گذاشته و ملزم به رعایت آن هستیم.

همتی نژاد اظهار داشت: سعی می‌کنیم با کمک مدیران رسانه‌ها و خبرنگاران، پالایشی در اعضای خانه مطبوعات انجام دهیم و فرآیند کمی با دقت انجام شود که البته طولانی‌تر است، دراین‌باره کمیته‌ای برگزار شد و با جلساتی به بررسی اعضا پرداختیم که نتایج کمیته به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری‌هایی انجام و در این مدت کوتاه چندین برنامه برگزار شد، در روز زن و میلاد حضرت زهرا از ۴۰ خبرنگار بانوی عضو خانه مطبوعات به‌صورت اصلی و افتخاری با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد تجلیل به عمل آمد.

مدیر خانه مطبوعات استان قم ادامه داد: همچنین تلاش شده است که خانه مطبوعات نسبت به مسائل روز استان خانه پیگیر باشد و خود را به‌روزرسانی نماید و در مسائل مهم استان نیز به نقش‌آفرینی بپردازد.

وی بیان کرد: موضوع باغ پرندگان وقتی به وجود آمد سه نهاد مختلف درگیر ماجرا بودند و پرداختن به این موضوعات در یک بسته خبری برای اصحاب رسانه فراهم نبود،دراین‌باره برای کمک به رسانه‌ها وپرداختن بهتر و اطلاع‌رسانی برنامه نشست سه‌جانبه خبری با حضور مدیرکل محیط‌زیست و دامپزشکی و معاون خدمات شهری شهرداری برگزار شد.

همتی نژاد خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این نشست این بود که رسانه‌ها بتوانند مسائل را دقیق بررسی و مخاطبان را از آخرین جزئیات آگاه کنند.

وی عنوان کرد: همچنین در مناسب‌های مختلف مراسم تجلیل برگزار کردیم از آن جمله در سالگرد آغاز حماسه کادر درمان قم به دلیل تلاش در عرصه خدمت سانی و مقابله با کرونا به نمایندگی از جامعه رسانه‌ای از دکتر قدیر تقدیر کردیم.

مدیر خانه مطبوعات استان قم تصریح کرد: همچنین در ۲۵ اسفند سالروز شهید مهندس باکری و روز شهردار بود که از شهردار قم به دلیل تلاش در عرصه مدیریت شهری تقدیر شد.

وی اظهار داشت: بر اساس تصمیم در شورای اطلاع‌رسانی استان یک قرارگاه رسانه‌ای توسط خانه مطبوعات برای اطلاع‌رسانی ایجاد شد، دغدغه اصلی خانه مطبوعات ارتقای جایگاه خبرنگاران و کرامت آن‌هاست و بر آنیم در مسئله معیشتی به خبرنگاران کمک کنیم.

همتی نژاد بیان کرد: خبرنگاران استان قم مانند بسیاری از صنوف سطح درآمدی‌شان کاهش پیداکرده و در این زمینه، پیگیری‌هایی شد، در روزهای پایانی سال، یک بسته کمک معیشتی میان خبرنگاران قم از سوی خانه مطبوعات استان توزیع می‌شود.

وی گفت:در این روزهای سخت پیگیر امکاناتی برای خبرنگاران هستیم، در این راستا در ماه مبارک رمضان به تعدادی از اعضای فعال یک بسته معیشتی نیز تعلق می‌گیرد، اصحاب رسانه از درآمد بالایی برخوردار نیستند و خانه مطبوعات باید پیگیری کند حداقل‌هایی را تأمین کند.

 رفع مشکل بیمه خبرنگاران قم مورد تاکید خانه مطبوعات استان است 

مدیر خانه مطبوعات استان قم افزود: یکی از مسائل مهم خبرنگاران، موضوع بیمه است، دراین‌باره تلاش کردیم با رایزنی با نمایندگان مجلس و ارشاد و صندوق بیمه هنرمندان، راهکاری به وجود بیاید برای بیمه خبرنگارانی که رسانه توانایی بیمه را ندارند در این زمینه نقش‌آفرینی کنیم ویکی از مشکلات اصلی را رفع کنیم.

وی تصریح کرد: اصلی‌ترین برنامه خانه مطبوعات در سال ۱۴۰۰، بزرگداشت روز خبرنگار است که برای آن از همین اکنون برنامه‌ریزی می‌کنیم تا روز متفاوتی باشد و منابع را جذب می‌کنیم هرچند هنوز به نتیجه خاصی نرسیده‌ایم ولی در تلاش هستیم روز خبرنگار متفاوتی باشد و در اذهان بماند.

همتی نژاد خاطرنشان کرد: از مدیران رسانه و خبرنگاران درخواست داریم با خانه مطبوعات در دو موضوع مهم همکاری داشته باشند، نخستین موضوع این است که خبرنگاران خود را به خانه مطبوعات معرفی کنند تا توان خبرنگاران را تحت پوشش قرار دهیم.

وی اظهار داشت: شاید به دلیل بیمه برخی از اعضاء، نتوانند عضو اصلی باشند اما به‌عنوان عضو افتخاری معرفی می‌شوند و می‌توانند از حق رای و امکانات و خدمات در خانه مطبوعات بهره‌مند شوند.

مدیر خانه مطبوعات استان قم بیان کرد: خبرنگارانی که با هر رسانه‌ای تعامل دارند می‌توانند در ر سایت ثبت‌نام کند تا در روز خبرنگار، اعضای اصلی و خبرنگاری عضو باشند و خبرنگاری بیرون از خانه‌مانده باشد.

وی گفت: یکی از موضوعات مهم، طراحی کارت چندمنظوره جهت احراز هویت و معرفی به روابط عمومی‌ها و نهادها مورد تائید است تا فقط یک کارت شناسایی در اختیار خبرنگاران باشد و خدماتی را ارائه دهیم.

همتی نژاد افزود: دراین‌باره با نهادها و سازمان‌هایی رایزنی شده و اگر موضوع قطعی شود آن را اطلاع‌رسانی می‌کنیم، در تلاش هستیم تا روز خبرنگار این کارت‌های چندمنظوره تهیه شود و تا آن روز خبرنگاران ثبت‌نام کنند تا مرجع اصلی مطالبات همه اصحاب رسانه باشیم.

  سال ۱۴۰۰ برنامه‌های مختلفی برای خبرنگاران به‌صورت بلندمدت پیگیری می‌کنیم  

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ برنامه‌های مختلفی برای خبرنگاران به‌صورت بلندمدت پیگیری می‌کنیم، یکی از برنامه‌های کوتاه‌مدت ارتقای سطح آمورشی خبرنگاران است، دراین‌باره می‌توانیم به‌صورت وبینار دوره‌های آموزشی را برگزار کنیم.

مدیر خانه مطبوعات استان قم اظهار کرد: برگزاری دوره‌ها به‌صورت مجازی یکی از موضوعات مهمی بود که در زمان شیوع کرونا رونق گرفت، اصلی‌ترین برنامه، دوره‌های آموزشی خبرنگاری به‌صورت پیشرفته و حرفه‌ای است که این دوره‌ها را اطلاع‌رسانی و برگزار می‌کنیم.

وی عنوان کرد: آموزش‌ها باید بستری برای ارتقای کیفی فعالیت رسانه‌ها باشد تا خبرنگار متعهد و آموزش‌دیده داشته باشیم.

همتی نژاد بیان کرد: پیگیری برنامه‌ها در حوزه گردشگری و مسافرتی یکی از برنامه‌هایی است که با پایان یافتن ویروس کرونا آن را دنبال می‌کنیم و اگر کرونا در سطح قابل‌توجهی در ایمنی افراد برسد و امکان سفر به وجود بیاید، حتماً برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

انتهای پیام/