مبادی ورودی قم باید معرف فضای معنوی شهر باشد

به نقل از فارس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم ایجاد تمهیدات لازم در مبادی شهر برای آمادگی ورود زائران و مسافران به فضای معنوی و تاریخی قم را ضروری دانست.

حسن مالکی نژاد با اشاره به پیگیری دو سال اخیر برخی مسؤولان برای ساماندهی مبادی ورودی شهر اظهار کرد: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این باره نشست های مختلفی را با مسؤولان شهر و استان برای تحقق این ساماندهی در موضوعات مختلف داشته است که از آن جمله می توان به جلسات اخیر با اداره کل راهداری و عقد تفاهم نامه با این اداره کل اشاره کرد.

وی با بیان این که واگذاری تبلیغات مبادی ورودی شهر به شهرداری از مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان است خاطر نشان کرد: به دنبال آن هستیم تا همه مبادی ورودی کلانشهر مقدس قم، مُعرّف حقیقت قم بویژه حرم مطهر کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان نگین شهر، مسجد مقدس جمکران و همچنین قدمت تاریخی این منطقه باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم همچنین به ضرورت معرفی شهدای سرافراز قم در مبادی ورودی شهر توجه داد و اذعان کرد: البته مجموعه ای از تمثال مبارک شهیدان با عنوان «قم، سرآمد شهادت و سرافرازی» توسط شهرداری قم و با همکاری ستاد کنگره بزرگ شهدای استان طراحی و نصب شده است، اما این امر باید تا تکمیل نهایی تداوم داشته باشد.

مالکی نژاد افزود: همه این تمهیدات برای آن است که زائر و یا مسافر قبل از ورود به شهر قم و از طریق این نشانه ها، متوجه ورود به فضای معنوی و جایگاه مقدس قم شود و خود را برای ورود به این حریم – که از سوی حضرات معصومین (ع) به عنوان «حرم اهل بیت (ع)» معرفی شده است – آماده سازد، ضمن آن که در این تمهیدات باید معرفی خود شهر قم هم در دستور کار قرار داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در پایان بیان کرد: بنابراین ساماندهی مبادی ورودی شهر همچنان در دستور کار مدیریت شهری قم قرار دارد و امیدواریم معرفی شهر قم به عنوان یک شهر معنوی و تاریخی با ارائه اطلاعات لازم و نصب نمادهای هنری به عنوان بخشی از این پروژه در سال ۱۴۰۰ به نتیجه نهایی برسد تا زائران و مسافران عزیز، بیشتر با جایگاه حقیقی این منطقه آشنا شوند.

انتهای پیام/