تعطیلی آرامستان ها محدود به پنجشنبه آخر سال نشود

به نقل از فارس، معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به آغاز اطلاع رسانی تعطیلی آرامستان های قم در پنج شنبه آخر سال گفت: تدابیر لازم برای ازدحام مردم در آرامستان ها در برخی دیگر از روزها نیز باید اندیشیده شود.

سید امیر سامع با بیان این که مناسبت های مختلف مذهبی و سنتی در روزهای پایانی سال جاری و همچنین آغاز سال جدید یادآور ضرورت برنامه ریزی برای تجمع های احتمالی در شرایط کرونایی است اظهار کرد: در روزهای آینده، اعیاد روزهای نخست ماه شعبان و همچنین چهارشنبه و پنج شنبه آخر سال و در ادامه نوروز، نیمه شعبان و روز طبیعت را در پیش داریم که هر یک از این مناسبت ها می تواند تجمع مردم را در مکان های مختلف به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به مصوبّه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان قم درباره تعطیلی آرامستان های استان در روز  پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ماه سال جاری به عنوان آخرین پنجشنبه سال افزود: اطلاع رسانی های مربوط به این تعطیلی در سطح شهر آغاز شده است، ضمن آن که این تعطیلی فقط مربوط به شهر قم نیست و همه استان را شامل می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری قم یادآور شد: البته علاوه بر پنج شنبه آخر سال، مردم به طور سنتی در برخی روزهای دیگر مانند جمعه آخر سال و یا روز نخست سال جدید نیز بر مزار اموات خود در آرامستان ها حاضر می شوند که باید در این زمینه نیز تمهیدات لازم را اندیشید.

سامع در ادامه لزوم همکاری پلیس راهور و نیروی انتظامی استان را در پنجشنبه آخر سال جاری یادآور شد و اضافه کرد: البته درباره آرامستان های داخل شهر قم نیز نیازمند همکاری کامل سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی این آرامستان ها هستیم.

وی در ادامه اذعان کرد: همچنان باید اقناع سازی برای عدم بروز تجمعات مردمی را به دلیل شرایط کرونایی در دستور کار داشته باشیم و آن را اولویت نخست بدانیم.

معاون خدمات شهری شهرداری قم همچنین مدیریت سفرهای نوروزی را امری بسیار مهم خواند و بیان کرد: لازم است تا هرچه سریع تر تکلیف نهایی درباره انجام سفر یا عدم انجام سفر به قم مشخص شود، چراکه از یک طرف قم در محدوده آبی کرونایی تعریف و پذیرش مسافر با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آزاد اعلام شده است، اما از طرف دیگر بحث إعمال محدودیت سفرهای نوروزی برای شهرهای مسافرپذیر مانند قم برای مدیریت بحث کرونا هم مطرح است.

وی ادامه داد: قم هر ساله در ایام نیمه شعبان نیز بویژه در محدوده مسجد مقدس جمکران، میزبان و پذیرای خیل عظیم مسافران و زائران بوده است که اگر قرار باشد در سال جاری نیز این میزبانی صورت گیرد، باید تدابیر لازم در این زمینه مانند تعبیه ۲۰۰ هکتار فضای پارکینگی پیش بینی شود.

انتهای پیام/