آیت‌الله کعبی: جهاد حضرت ابوطالب(ع) جهاد مقاومت است

به نقل از تسنیم، عضو مجلس خبرگان رهبری بابیان اینکه جهاد حضرت ابوطالب(ع) در مکه، جهاد مقاومت است، گفت: این حضرت مجاهد دوران مبارزه و انقلاب رسول اکرم(ص) در مکه و پرچم‌دار این انقلاب بود.

آیت‌الله عباس کعبی ظهر امروز در مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع) حامی پیامبر اعظم(ص) که در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: جهاد حضرت ابوطالب(ع) یک جهاد کبیر مقاومت در برابر دشمنان اسلام بود که به دنبال این بودند که اجازه ندهند اسلام تأسیس شود، ایشان سردمدار و پیش‌قراول جهاد کبیر بود، جهاد قتالی، جهاد صغیر است و امام علی(ع) سردار جهاد قتالی در صدر اسلام بود.

وی بابیان اینکه حضرت ابوطالب(ع) از همان ابتدای اسلام، ولایت مدار بود و مقاومت همه‌جانبه در ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی داشت، خاطرنشان کرد: مقاومت حضرت ابوطالب(ع) برای تمام ملت‌ها و دفاع از محور مقاومت در همه ابعاد درس‌آموز است.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: بر اساس روایات، حضرت ابوطالب(ع) شیفته رسول اکرم(ص) بود و کسانی که در مکه به پیامبر(ص) توهین کردند را مورد تنبیه قرارداد، قریش را تهدید کرد که اگر به رسول اکرم(ص) تعدی کنند، با آن‌ها وارد جنگ می‌شود.

آیت‌الله کعبی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه مقاومتی که حضرت ابوطالب(ع) داشت، مقاومت چندبعدی بود و همه این ابعاد می‌توانند برای محور مقاومت در زمان کنونی الگو باشد، تصریح کرد: مقاومت سیاسی یکی دیگر از ابعاد مقاومت حضرت ابوطالب(ع) بود به‌طوری‌که او بنی‌هاشم را بسیج می‌کرد تا در برابر قریش قرار بگیرند و به حمایت از رسول اکرم(ص) بپردازند،

رئیس کمیته مقاومت همایش حضرت ابوطالب(ع)، همچنین  مقاومت حضرت ابوطالب(ع) را مقاومت اقتصادی دانست و تصریح کرد: حضرت ابوطالب(ع) همه داروندار خود را برای حمایت از رسول اکرم(ص) در شعب ابی‌طالب و شکستن محاصره اقتصادی پیامبر(ص) گذاشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه  حضرت ابوطالب(ع) برای دفاع از پیامبر(ص) در مکه شمشیر کشید، ولی کار به جنگ نکشید، افزود: شخصیت او مجاهد فی سبیل الله بود و جهاد او مربوط به دوران حضور رسول اکرم(ص) در مکه است.

انتهای پیام/