مترو و راه دسترسی دریاچه نمک قم ردیف بودجه ملی می‌گیرند

به نقل از شهرنیوز، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل مترو قم سال آینده اعتبار ملی در نظر گرفته شده و اعتباراتی نیز برای احداث راه دسترسی به دریاچه نمک قم از منابع ملی پیش بینی شده‌است.

احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم، اظهار داشت: روز گذشته ۴۵ میلیارد تومان به بودجه استان قم در سال آینده اضافه شده که بخش مهمی از آن به شهرداری قم اختصاص خواهد یافت.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرارگرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرارگرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

عملیات اجرایی احداث خط A مترو قم در نیمه دوم سال ۸۸ با اعتباری بالغ‌ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء آغاز شد، راه‌اندازی خط مترو قم به ۲ مرحله تقسیم‌بندی شده است که در مرحله نخست مسیر قلعه کامکار تا میدان مطهری و در مرحله دوم مسیر میدان مطهری تا ایستگاه مسجد مقدس جمکران راه‌اندازی می‌شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شهر قم گفت: ردیف بودجه ای همچنین برای تکمیل پروژه‌های فاضلاب شهرک پردیسان از منابع ملی در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مساله توازن شهری در اجرای پروژه‌های عمرانی، رفاهی، فضای سبز و فرهنگی، گفت: از شهرداری قم درخواست داریم سال آینده توجه بیشتری به مناطق محروم داشته باشند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شهر قم بیان داشت: هر پروژه‌ای ضروری که به بهانه کمبود منابع مالی در شهرداری قم آغاز نشود خیانت به مردم است.

وی ابراز کرد: از شهرداری قم درخواست داریم نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی خود در بودجه سال آینده اهتمام بیشتری به خرج دهد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: هماهنگی بین دستگاه‌های قوه قضاییه، مقننه، مجریه و نهاد مردمی شورا در قم حاکم است و شاهد اختلافات نیستیم.

وی تاکید کرد: انسجام بودجه سال آینده شهرداری قم از نظر درآمد و هزینه مطلوب است و نسبت بین بودجه جاری به عمرانی در شرایط تورمی حاکم بر کشور رضایت بخش است.

به گفته وی، نسبت بودجه جاری به عمرانی دولت طبق آمارها ۸۵ به ۱۵ درصد است در حالی که واقعیت این است که تمام بودجه امروز دولت صرف هزینه‌های جاری می‌شود و خبری از پروژه‌های عمرانی نیست.

امیرآبادی تصریح کرد: بودجه سال آینده دولت که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده قابل دفاع نیست و برخی درآمدها در بودجه به ویژه در زمینه فروش نفت پیش بینی شده که تحقق آن بسیار دشوار خواهد بود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شهر قم یادآور شد: دولت به دلیل بالانرفتن بدهی خود به بانک مرکزی طی سالهای گذشته هرگز تمایلی برای پرداخت بدهی‌های خود به شهرداری‌ها نداشته و در بودجه سال آینده نیز اعتباری برای تسویه بدهی‌های دولت به شهرداری‌ها در نظر گرفته نشده‌است.

امیرآبادی خاطرنشان کرد: ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل بند واو بودجه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اختصاص یافته و اعتباری از این محل به شهرداری‌ها تعلق نخواهد گرفت.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم هم در این جلسه گفت: اصلاحیه بودجه سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در سال ۹۹، نیز از ۱۲ میلیارد تومان مصوب با کاهش یک میلیاردی تومانی در شورای شهر قم به میزان ۱۱ میلیارد تومان تصویب شد.

مجید اخوان در ادامه اظهار کرد: شورای اسلامی شهر قم تلاش کرده تا بودجه سال آینده را کاملا واقع بینانه تصویب کند تا کسری بودجه کنونی در تلفیق سال آینده بودجه شهرداری قم تکرار نشود.

وی با اشاره به منابع درآمدی سال آینده شهرداری قم اظهار داشت: ۸۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض ساختمانی و یک میلیارد تومان ۲۰۰ میلیون تومان از محل فروش دارایی و اراضی پیش بینی شده است و وصول ۹۵۰ میلیارد تومان از درآمدهای پیش بینی شده منوط به همکاری‌های فرانهادی است.

عضو شورای اسلامی شهر قم نیز بیان کرد: بودجه سال آینده شورای اسلامی شهر قم با افزایش ۸ میلیون تومانی به میزان ۲ میلیارد و ۹۸۵ میلیون تومان به اضافه ۴۵۰ میلیون تومان هزینه حسابرسی و نیروهای قرارداری پیش بینی شده است.

زین العابدین قراچورلو گفت: سقف بودجه داخلی شوراهای اسلامی شهر و روستا طبق ابلاغیه وزارت کشور نباید از ۴ میلیارد تومان تجاوز کند.

وی اظهار داشت: طی چند سال گذشته شهرداری قم در برگزاری بسیاری از برنامه‌های فرهنگی، آیین‌های ملی-مذهبی و پیشبرد برخی پروژه‌های مهم عمرانی و عمومی تنها مانده و حمایت‌های فرااستانی قطع شده است.
انتهای پیام/