لزوم مراقبت از منطقه در مقابل وهابیت و گروه‌های تروریستی و تکفیری

آیت الله سبحانی گفت: مراقب باشید تا این منطقه به کانون وهابیت وگروه های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد چنانچه وهابیون سال‌ها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری کرده اند.

همایش بین‌المللی «قره باغ ۱۷ ربیع»، پیش از ظهر دوشنبه از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.

آیت الله سبحانی یکی از مراجع تقلید شیعیان نیز پیامی به این همایش بین‌المللی ارسال کرد که متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرزمین‌های اسلامی در قرون اخیر شاهد جریانات گوناگونی بوده که موجب تجزیه کشورهای اسلامی شده و برخی منتهی به اشغال توسط کشورهای غیراسلامی شده است. سرزمین آذربایجان همواره مهد تشیّع بوده و عالمان جلیل القدری را در دامن خود پرورش داده است از جمله می‌توان به بزرگانی همچون: مرحوم میرزا مجتهد قره باغی، مرحوم زین‌العابدین شیروانی، مرحوم عبدالحسین لنکرانی، مرحوم بادکوبه ای و مرحوم میرزا مهدی نخجوانی و دیگران اشاره نمود.

جمهوری اسلامی از اولین روزهایی که مرزهای شوروی سابق به سوی ایران گشوده شد همواره در کنار مردم آذربایجان بوده و از تعاملات فرهنگی، علمی و مذهبی دو کشور حمایت نموده است.
اکنون که جمهوری آذربایجان به حاکمیت مناطق اشغال شده دست یافته نکاتی را یادآور می‌شوم:

سرزمین قره باغ از دیرباز متعلق به سرزمین آذربایجان و اشغال آن امری نامشروع بوده است و باید سرزمین‌های اشغال شده به کشورهای اسلامی بازگشته و طرفین به معاهدات بین‌المللی متعهد باشند.

مراقب باشید تا این منطقه کانون وهابیت و گروه‌های تروریستی و تکفیری مبدّل نگردد. اطلاع دارم وهابیون سال‌ها است در این منطقه حساس سرمایه گذاری و تبلیغ می‌کنند.

دشمنان اسلام به دیانت و استقلال این کشور چشم طمع دوخته‌اند. تشیّع در این منطقه، سابقه دیرینه داشته و مورد توجّه دشمنان اسلام است و لذا مراقب دسیسه‌ها و شیطنت آنان باشید.

در مناطق آزاد شده با ارامنه با اخلاق اسلامی رفتار کنید، به گونه‌ای که از ناحیه شما مورد آزار و اذیت واقع نشوند، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: نباید دشمنی گروهی، شما را بر آن دارد که عدالت نکنید. عدالت کنید که به تقوا نزدیکتر است و از خدا پروا دارید که خدا به آنچه انجام می‌دهد آگاه است (مائده – ۸)

در پایان به روح همه عزیزانی که از این آب و خاک صیانت نموده طلب رحمت و مغفرت نموده. علی الخصوص برای طلاب آذربایجانی که برخی از آنها نیز به فیض رفیع شهادت نائل شده‌اند علوّ درجه را مسئلت دارم.
قم – جعفر سبحانی
۱۳ رجب ۱۴۴۳
انتهای پیام/