۳ بیمار کرونای انگلیسی در قم وضعیت رو به بهبودی دارند

به نقل از تسنیم، معاون دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۳ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در قم، وضعیت رو به بهبودی دارند.

سیامک محبی امروز در جلسه شورای اطلاع‌رسانی استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد اظهار داشت: روز ۵ شنبه ۲ تست و روز گذشته یک تست مثبت از کرونای انگلیسی در قم داشته‌ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: در حال حاضر از ۴۶ نمونه‌ای که به انستیتو پاستور ارسال‌شده، ۳ مورد مثبت در قم گزارش شد، گرچه احتمال اینکه تعداد بیشتری در قم درگیر باشند نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه همه استان‌های اطراف قم درگیر بودند تصریح کرد:  ما بعد از استان‌های دیگر درگیر ویروس شده‌ایم و از طرفی ترددهایی به قم داشته‌ایم، احتمال افزایش این سه مورد وجود دارد.

محبی ابراز کرد: در روزهای اخیر شاهد کم شدن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و عادی انگاری در سطح جامعه هستیم و نمی‌توان خیلی امید بست که همین تعداد کرونای انگلیسی در قم داریم و اگر تعداد تست‌ها و امکانات بیشتر شود تعداد افراد شناسایی‌شده بیشتر از این می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این سه بیمار ۷۲ ساله و ۲۷ ساله و کودک ۱۰ ساله هستند که هر سه سابقه مسافرت دارند و یکی از این بیماران سفر به عراق داشته و کودک نیز اخیراً سابقه مسافرت به استان البرز و کرج دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: این بیماران رهگیری شدند و فرد جدیدی از اطرافیان پیدا نشد، در حال حاضر نیز ۳ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در قم، وضعیت رو به بهبودی دارند.

وی با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد میزان انتقال کرونا، نسبت به هفته قبل افزایش می‌یابد و درگیری‌هایی داشتیم، یادآور شد: در چند روز قبل تست اعضای خانواده‌ای در قنوات مثبت بود و این خانواده در تشییع‌جنازه شرکت کرده بودند، اگر این کلونی‌ها ادامه یابد، در روزهای پایان سال جای نگرانی دارد.

محبی عنوان کرد: متأسفانه میزان رعایت شیوه‌نامه‌ها در اکثر حوزه‌ها به غیر از کافی‌نت و نانوایی و مساجد کاهش‌یافته و میزان استفاده از ماسک در میان مردم و گروه‌های صنفی و صنعتی و ادارت و سازمان‌ها، روند کاهشی داشته است.

وی تصریح کرد: عادی انگاری آثار منفی در هفته‌های آتی دارد و اگر در این ایام شاهد افزایش موج کرونا نبودیم به دلیل اجرای طرح سلیمانی است که تأثیر زیادی در جلوگیری از پیک داشت، چون تیم‌های رهگیری و مراقبت در شناسایی و پایش مؤثر بود و اگر این طرح در قم نبود، زودتر از شهرهای دیگر شرایط قرمز را تجربه می‌کردیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم اظهار داشت: تیم‌های بهداشتی بدون چشمداشت در این طرح به خدمت پرداختند و متأسفانه گاهی تلاش بچه‌های بهداشت در سطح استان دیده نمی‌شود.

انتهای پیام/