کاهش محسوس استفاده از ماسک در قم/ تدوین برنامه إعمال محدودیت در برخی مناطق استان

به نقل از فارس، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به کاهش محسوس آمار استفاده از ماسک و همچنین آلوده‌تر بودن برخی مناطق شهر و استان از نظر کرونا نسبت به دیگر مناطق، از تدوین شیوه نامه طرح عملیاتی برای إعمال محدودیت در این مناطق خبر داد.

سیامک محبی امروز با بیان این که بر اساس نقشه حرارتی وزارت بهداشت، استان قم در رتبه سی اُم در بین ۳۱ استان کشور از نظر بروز بیماری کووید۱۹ است اظهار کرد: خوشبختانه قم جزو ۴ مرکز استان با وضعیت آبی است و در کنار شهرهای زاهدان، کرمانشاه و بندرعباس قرار دارد.

وی افزود: البته مسئله نگران کننده این است که میانگین مراجعه روزانه به مراکز ۹ گانه بهداشت و همچنین پذیرش روزانه و بستری در روزهای اخیر روندی افزایشی و البته خفیف را نشان می دهد، به بیان دیگر میزان مثبت شدن نمونه گیری ها در چند روز اخیر از ۱۰٫۸ درصد به ۱۱٫۴ درصد رسیده است.

رئیس مرکز بهداشت استان قم همچنین به آلوده تر بودن برخی مناطق استان در موضوع کرونا نسبت به دیگر مناطق توجه داد و اضافه کرد: ابتدا گفته می شد که إعلام این مناطق مانند منطقه پردیسان و شهرک قدس به عنوان مناطق آلوده تر در موضوع کووید۱۹ در رسانه ها به صلاح نیست، اما به نظر می رسد اطلاع داشتن مردم از این مسئله می تواند کاهش تردد افراد ساکن در این محدوده به دیگر مناطق استان و همچنین ساکنان دیگر بخش ها به این مناطق را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: البته دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در نظر دارد تا شیوه نامه طرح عملیاتی إعمال برخی محدودیت ها را در این مناطق تدوین و برای تصویب به ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان ارائه کند.

محبی درباره آخرین آمار رعایت شیوه نامه های بهداشتی در بین مناطق و مشاغل مختلف نیز گفت: ادارات و سازمان ها، نانوایی ها، مجتمع های خرید و پاساژها، سازمان صمت و اصناف مربوطه، مراکز شماره گذاری خودرو، جایگاه های سوخت و سی ان جی، پایانه های مسافربری درون و برون شهری، دفاتر اسناد رسمی، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س)، آبمیوه و بستنی فروشی ها، رستوران ها، اغذیه فروشی ها، گیم نت ها و بانک ها از جمله مواردی هستند که آخرین ارزیابی رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آن ها، عددی کمتر از ۷۵ درصد را نشان می دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم در عین حال درباره استفاده از ماسک در بین مردم استان نیز اذعان کرد: آخرین آمار بیانگر آن است که متأسفانه حداقل ۳۸ درصد عموم مردم استان از ماسک استفاده نمی کنند، ضمن آن که میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی نیز ۶۶ درصد است که با وضعیت مطلوب فاصله دارد.

محبی ادامه داد: این آمار همچنین نشان می دهد میزان استفاده از ماسک در بین اصناف قم، ۶۸ درصد و در بین صنایع و اصناف مربوطه ۷۸ درصد است، ضمن آن که عدد ۷۴ درصد استفاده از ماسک در ادارات و سازمان های قم عدد قابل قبولی نیست و نیاز به توجه و مراقبت بیشتر دارد.

انتهای پیام/