زاکانی: ریشه بی‌ثباتی قیمت‌ها در کسری بودجه دولت است

به نقل از تسنیم، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم حفظ اصالت و انقلابی بودن استان قم گفت: ریشه بی‌ثباتی قیمت‌ها در کسری بودجه دولت است .

علیرضا زاکانی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: تولید داخلی واکسن کرونا از ماه آینده وارد تولید انبوه می‌شود و ۳ خط تولید در کشور ایجادشده است که امیدواریم بتوانیم به‌زودی به تولید داخلی تکیه کرده و صادرات واکسن ایرانی را آغاز کنیم.

وی با اشاره به‌ضرورت ارتقاء مناطق ۸ گانه قم در طرح‌های مطرح‌شده خاطرنشان کرد: واکسن واردشده به کشور ابتدا به گروه‌های هدف ازجمله افرادی که دچار عارضه هستند و همچنین جامعه پزشکی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس فعالیت می‌کنند تزریق می‌شود.

 ریشه بی‌ثباتی قیمت‌ها در کسری بودجه دولت است 

زاکانی با تأکید بر اینکه ریشه بی‌ثباتی قیمت‌ها در کسری بودجه دولت است خاطرنشان کرد: در آذرماه مصوبه ۷ ماده‌ای تشکیل داده شد که الزام دقیق ناظر به تعهدات ما در بر جام بود که این مصوبه هم‌اکنون در حال اجراشدن است اما به نقض پیمان دولت آمریکا کشور ما مغموم شد، به همین دلیل مجلس طرح فعالی را راه‌اندازی کرد که به تحریم‌ها نظارت کامل داشت و در دل این تحریم‌ها مؤلفه اصلی که بهانه آمریکا بود به‌عنوان محور قرار داده‌شده بود که مباحثی مانند میزان غنی‌سازی، توسعه ظرفیت‌ها، سطح غنی‌سازی و مباحث مربوط به شیوه‌های نظارت در این مصوبه آمده بود و در صورت رعایت نکردن تعهدات آمریکا، نظارت‌های اختیاری از جمله پروتکل‌های الحاقی کنار گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به خروج سرمایه از استان عنوان کرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ که دولت به مجلس ارائه کرد، کسر بودجه‌ای که در سال ۹۸ مبلغ  ۱۶۷ هزار میلیارد و در سال ۹۹ مبلغ ۲۷۹ هزار میلیارد بود در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۳۳۲ هزار میلیارد افزایش پیدا می‌کرد که در این راستا یکی از اقدامات انجام‌شده در مجلس یازدهم تلاش در جهت ایجاد ثبات قیمت و جبران کسری بودجه دولتی بوده است، بخشی از ارتقاء مدیریت در استان در جهت تحول زیرساخت‌ها به شورای شهر و شهرداری مربوط می‌شود.

 تصویرسازی درست از استان درگرو توجه به نخبگان است 

نماینده مردم قم در مجلس تصویرسازی درست از استان را درگرو توجه به نخبگان و ظرفیت‌های موجود در استان  دانست و افزود: برای دستیابی به موفقیت در استان لازم است کانال ارزیابی تشکیل شود تا از میان داوطلبان بهترین‌ها به مردم معرفی شوند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: استان از جنبه مذهبی امکانی را فراهم کرده که اگر محور توسعه ۷۲ تن به پردیسان به سمتی آورده شود که محور حرم تا حرم را جهت جنبه فکری، معرفتی و علمی در نظر بگیریم و مراکز پژوهشی در این محور قرار بگیرند، نوسازی شهری در محور حرم تا حرم شکل می‌گیرد که این موضوع متقارن با نگاه استان است.

زاکانی با تأکید بر فراهم کردن زمینه رویش در راستای ترفیع امکانات جامعه عنوان کرد: اگر مسئولان به‌راستی دغدغه عدالت دارند باید بدانند که مهم‌ترین بخش ناظر بر حکم رانی، شایستگی است تا به این وسیله زمینه تحقق عدالت در جامعه فراهم شود که انتخابات شورا جزء این موارد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در حوزه حجاب و عفاف با متصدیان مردمی ونهادی و فعالیت‌های سازمان‌یافته توسط دشمنان در این خصوص گفت: قانون جامع ایثارگران در حال اجرا است که در سال جاری قرار بود مقدمات اعتبار تخصیص داده‌شده به این قانون را آغاز کنیم اما به دلایل مختلف اجرایی شدن این قانون به سال جدید موکول شده است.

نماینده مردم قم در مجلس سوق پردیسان قم را به سمت فقدان موارد دانشی و پژوهشی مورد تحلیل و نگرانی قرار داده و تصریح کرد: در خصوص موضوع شهدای کوه خضر با بررسی و نظارت‌هایی که در اطراف کوه توسط کارشناسان مربوطه انجام‌شده است، اعتباراتی در نظر گرفته شد که خارج از محل خود هزینه شده و این موضوع در حال پیگیری است تا بتوانیم در این منطقه کلیه کاستی‌ها را مدنظر قرار بگیریم.

  حفظ اصالت و انقلابی بودن استان قم مورد تأکید باشد  

وی با اشاره به لزوم حفظ اصالت و انقلابی بودن استان قم گفت: در روز شنبه جلسه‌ای ناظر بر توانمندسازی استان به‌وسیله حرکت مسجد محوری برگزار می‌شود که در این راستا تلاش ما بر این است تا بتوانیم به‌وسیله اشتغال‌زایی، مشکلات فقر و بی‌کاری خانواده‌ها را حل کنیم. 

زاکانی در پایان سخنان خود با تشکر از زحمات بی‌دریغ اصحاب رسانه در خصوص اطلاع‌رسانی به شهروندان به‌خصوص در فضای کرونایی امروز ادامه داد: با توجه به روحیه انقلابی مردم، فرصت‌های بی‌نظیری در استان قم وجود دارد که می‌توان جوانان و نوجوانان را باحال و هوای دفاع مقدس بیشتر آشنا کرد.

انتهای پیام/