اقدامات چشمگیر در حوزه آب و فاضلاب استان قم پس از انقلاب، دسترسی به آب سالم و بهداشتی بالاتر از میانگین ملی و بین المللی

به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از دسترسی ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۶ درصد جمعیت روستایی استان به آب سالم و بهداشتی خبر داد و این میزان را بالاتر از میانگین کشوری و جهانی دانست.

دکتر علی جان صادق پور در جلسه شورای اطلاع رسانی استان که به ریاست دکتر سلیمان پور معاون سیاسی و امنیتی استاندار قم در سالن کرامت استانداری برگزار شد در سخنانی به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در صنعت آب و فاضلاب کشور پرداخت و گفت: قبل از انقلاب در تعدادی محدودی از روستاها به صورت سنتی و  ابتدایی اقداماتی در زمینه تأمین  آب به صورت لوله‌کشی انجام شده بود.

وی بابیان اینکه پس از تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام راحل(ره) در سال ۵۸ شاهد حرکت شتابان در حوزه آبرسانی در روستاها بودیم، اظهار داشت: در همین راستا به بیشتر روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا زمان  تشکیل شرکت‌های آبفای روستایی در سال ۷۶ آبرسانی صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم عدم وجود نظام بهره‌برداری لازم و در نتیجه استهلاک زودتر پروژه‌ها را تا پیش از تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: بر همین اساس شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی با رویکرد مطالعه، طراحی و اجرا در نظام بهره‌برداری وابسته به جهاد سازندگی در اوایل سال ۷۶ تشکیل شد که ارتقای کمی و کیفی و ساماندهی خدمات آب و فاضلاب به دنبال داشت.

وی با اشاره به الحاق شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی به وزارت نیرو در سال ۸۲ اظهار داشت: همین امر موجب پشتیبانی فنی و مدیریتی بسیار قوی از نظر کمی، کیفی، پشتیبانی، تدارکاتی، فناوری و تکنولوژی در آبرسانی به روستاها شد که ارتقای قابل توجه استانداردهای مرتبط در مقیاس ملی و بین‌المللی به همراه داشت.

دکتر صادق پور یادآور شد: در پایان سال ۹۸ با یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری بدون شک شاهد هم‌افزایی و استفاده از امکانات، تکنولوژی و استعدادهای مشترک خواهیم بود.

وی در ادامه با بیان اینکه قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ارائه خدمات تأمین آب و دفع بهداشتی فاضلاب به شهرها عمدتاً توسط سازمانی وابسته به شهرداری‌ها صورت می‌گرفت که از نظر کمی و کیفی با وضعیت بسیار نامطلوب مواجه بود، گفت: در سال ۶۹ با تصویب قانون تشکیل آب و فاضلاب شهری شاهد جهش و تحولات بسیار ارزشمندی در این حوزه بودیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تصریح کرد: با وجود افزایش جمعیت  و سنگ‌اندازی‌های فراوان خوشبختانه شاهد رشد قابل توجه شاخص‌ها و سطح دسترسی خدمات زیر بنایی از جمله آبرسانی بعد از انقلاب هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان قم از آب با کیفیت قابل قبول و دارای استانداردهای ملی و بین‌المللی برخوردار هستند گفت: ۵۰ درصد شهر قم نیز شبکه فاضلاب اجرا شده است که در حال حاضر ۴۰ درصد از جمعیت شهر تحت پوشش خدمات دفع بهداشتی فاضلاب قرار دارند.

دکتر صادق پور همچنین به مقایسه دسترسی جمعیت شهر قم به آب سالم و بهداشتی با میانگین‌های کشوری و بین‌المللی پرداخت و اظهار داشت: در حالی که ۸۵ درصد جمعیت شهری جهان و ۹۹٫۹ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه آبرسانی هستند این عدد در قم ۱۰۰درصد است.

وی با اشاره به بهره مندی ۵۳ درصد جمعیت روستایی جهان از شبکه آبرسانی خاطرنشان کرد: این میزان در کشور ۸۲٫۵ درصد و در استان قم ۹۶ درصد است که بسیار بالاتر از میانگین جهانی و کشوری است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه منابع تأمین آب شهر قم تنها از ۲۰ حلقه چاه در بستر رودخانه با کیفیت بسیار پایین بود، ابراز داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بحث آبرسانی به شهر قم مورد توجه مسئولان کشور قرار گرفت و در حال حاضر ۴ منابع تأمین آب در اختیار داریم که شاهد رشد چشمگیری در افزایش کیفیت آب در شهر هستیم.

وی با بیان اینکه در بخش روستایی نیز ۷۸ حلقه چاه در مدار بهره‌برداری داریم گفت: در حالی که پیش از انقلاب در بخش روستایی هیچ مخزن ذخیره‌ای نداشتیم در حال حاضر ۵۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره در این حوزه داریم.

دکتر صادق پور همچنین از احداث ۴ تصفیه‌خانه آب، ۶ تصفیه‌خانه فاضلاب و ۲۷ایستگاه پمپاژ پس از پیروزی انقلاب در استان خبر داد و یادآور شد: تعداد مخازن ذخیره شهر قم پس از انقلاب ۱۱ برابر شده و حجم ذخیره این مخازن نیز ۲۵ برابر شده است.

وی با بیان اینکه طول شبکه آبرسانی نیز  از ۳۰۰ کیلومتر به ۲ هزار و ۲۵۷ کیلومتر رسیده است، اذعان داشت: در روستاها نیز پس از انقلاب ۵۸۳ کیلومتر شبکه آبرسانی و ۵۵۶ کیلومتر نیز خطوط انتقال آب اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین به اقدامات صورت گرفته در حوزه صیانت از حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: در این حوزه با راه‌اندازی سامانه ۱۲۲،  پاسخگویی به تماسهای مشترکین در حوزه آب و فاضلاب به صورت ۲۴ ساعته صورت می‌گیرد که در سال بیش از ۲۸۰ هزار تماس از سوی مشترکین با این مرکز برقرار می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب در بخش انرژی‌های تجدید پذیر نیز در کنار وظیفه ذاتی خود توجه ویژه‌ای داشته است، اظهار داشت: احداث دو نیروگاه برقابی و ۴ نیروگاه خورشیدی در همین راستا بوده که در حال حاضر در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

دکتر صادق پور شرکت آب و فاضلاب را در زمینه تحقیقات، پژوهش و توجه به تکنولوژی‌های صنعت فاضلاب در کشور جزو شرکت‌های شاخص معرفی و خاطرنشان کرد: در همین راستا برخی از تجهیزاتی که در انحصار آن در دست شرکت‌های اروپایی بود توسط متخصصان استان با همکاری شرکت آب و فاضلاب تولید شد و نیازمندی صنعت آب و فاضلاب کشور را در این حوزه تأمین و وابستگی ۱۰۰ درصدی ما را به خارج قطع کرد.

وی در پایان به اقدامات انجام شده در حوزه پایداری خدمات در دوران کرونا اشاره و تاکید کرد: مجموعه آب و فاضلاب استان در بحث کرونا پا به پای دانشگاه علوم پزشکی به صورت ۲۴ ساعته آب تلاش کرد تا آبرسانی با کیفیت بالاتر و رعایت پروتکل‌ها به شهروندان انجام شود که مشکلی نیز در این زمینه نداشتیم.

انتهای پیام/