افزایش نگرانی‌ها از آغاز موج چهارم همه‌گیری کرونا/‌ تعداد مبتلایان به کووید۱۹ مجدد افزایش یافت+ نقشه

به نقل از تسنیم، در حالی به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم که مسئولان بهداشت و درمان نگران آغاز موج چهارم همه‌گیری به‌دلیل افزایش تردد و تجمع هموطنان در برخی اماکن مثل بانک‌ها و مراکز خرید هستند.

تقریباً یک سال از ثبت اولین مورد مثبت کرونا در کشورمان می‌گذرد و در طول این ایام فراز و فرودهای مختلفی در این زمینه را تجربه کرده‌ایم. در ابتدای همه‌گیری ناشناخته بودن ویروس اگرچه به‌نوعی باعث سردرگمی هموطنان و البته مسئولان بهداشت و درمان شده بود اما رفته رفته با افزایش اطلاعات از ویروس منحوس چه داخل کشور و چه خارج از مرزها باعث شد رفتار ویروس کووید۱۹ و مشکلاتی که می‌تواند ایجاد کند بیشتر و بهتر شناخته شود.

بررسی‌های اولیه از چگونگی رفتار این ویروس نشان داد بهترین راهکار برای شکست چرخه انتقال استفاده ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنار اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی است، در اوایل راه یعنی بهار امسال و به‌نوعی تا اواسط تابستان هموطنان نسبت به رعایت این موارد دقت نظر بالایی داشتند،
تا جایی که در برخی از شهرستان‌ها میزان مشارکت به بیش از ۹۵ درصد رسید و همین امر عاملی شد تا میزان مبتلایان و البته متوفیان کاهش چشمگیری داشته باشد و با مطرح شدن موضوع رنگ‌بندی وضعیت شیوع کرونا در کشور بعد از موج سوم همه‌گیری شاهد کاهش نقاط بحرانی در کشورمان باشیم، اما اواسط بهمن ماه دوباره سیر صعودی بیماری آغاز و نگرانی‌ها در این زمینه پررنگ‌تر شد.

این چرخش ناگهانی در سیر نزولی همه‌گیری این واقعیت را برای مسئولان بهداشت و درمان آشکار کرد که احتمالاً باید منتظر آغاز موج چهارم کرونا در ایران باشیم و برای دوری از تبعات منفی آن فعلاً بهترین و مؤثرترین راهکار ادامه حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی است که دوباره همکاری و همراهی شهروندان از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای موفقیت آن است.

این درحالی است که رسیدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای سفرهای درون و برون شهری اصلی‌ترین تهدید برای تثبیت شرایط است، به‌صورتی که  برآوردها نشان می‌دهد مراکزی همچون بانک‌ها و پاساژها در این ایام اصولاً شلوغ‌ترین اماکن خواهد بود و تجمع در این مراکز می‌تواند کانون‌های همه‌گیری و چرخه‌ای قدرتمند برای انتقال ویروس منحوس ایجاد کند.

از سوی دیگر جابه‌جایی همین افراد که در کانون‌های جدید همه‌گیری احتمالاً به ویروس مبتلا شده‌اند به سایر نقاط کشور دلیلی برای ایجاد بحران در تمامی شهرستان‌ها است که با درنظر گرفتن فرسودگی کادر درمان و جهش ویروس می‌تواند نگرانی عمده و البته پرهزینه‌ای به‌همراه داشته باشد.

مسئولان بهداشت و درمان معتقدند انتشار اخبار مربوط به ورود اولین محموله واکسن و رسیدن محموله‌های بعدی در اذهان عمومی باعث شده است سطح مشارکت به این امید که در دوره‌ای کوتاه‌مدت مشکل فعلی برطرف شود، کاهش چشمگیری داشته باشد، که این تصویری اشتباه و البته خطرناک برای سلامت جامعه است.

این گروه تأکید می‌کنند: حتی با آغاز واکسیناسیون هنوز احتمال بروز بحران در کشورمان وجود دارد چون با توجه به شواهد موجود تا زمانی که حداقل ۹۰ درصد از جامعه دو مرحله واکسیناسیون را انجام نداده باشند همچنان باید منتظر بحرانی شدن اوضاع باشیم.

افزایش مناطق پرخطر

همراهی و همکاری هموطنان در دی ماه گذشته نسبت به اجرای پروتکل‌ها و رعایت محدودیت‌های ایجادشده باعث شد هفته اول بهمن ماه شاهد سیر نزولی بیماری و البته بهبود شرایط همه‌گیری در شهرستان‌های کشور باشیم و کاهش محدودیت‌ها به همین واسطه اعمال شد.

اما با لغو این محدودیت‌ها یک‌باره نرخ این مشارکت‌ها در سراسر کشور به‌خصوص شهرستان‌های گردشگرپذیر به‌قدری کاهش یافت که تنها بعد از دو هفته اکنون در سومین هفته از بهمن ۱۳۹۹ می‌بینیم تعداد شهرهای پرخطر دو برابر شده است یعنی اکنون ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند، به‌عنوان مثال در بیستمین روز بهمن ۱۳۹۹ نرخ مشارکت گیلانی‌ها در این زمینه ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به‌روایت آمارهای رسمی در شرایط فعلی شهرستان‌های عجبشیر در آذربایجان شرقی، اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تویسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند.

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد شهرستان‌هایی که در مسیر تردد مسافران از پایتخت به‌سمت شهرستان‌های گردشگرپذیر قرار دارند در شرایط فعلی یکی از کانون‌های اصلی نگرانی مسئولان بهداشت و درمان شناخته می‌شوند، به‌صورتی که  مثلاً در شهرستان سبزوار در هفته جاری روند بیماری ۳ برابر شده است.

آمارها چه می‌گوید؟
در آخرین گزارش مربوط به تعداد آمار مبتلایان به کووید۱۹ در کشورمان اعلام شده است که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۳۲۱ نفر از هموطنان با توجه به تست‌های انجام‌شده قطعاً به ویروس کووید۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۷۷۸ نفر بدحال گزارش شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است از مجموع بیمارانی که ۲۴ ساعت گذشته ابتلای آنها تأیید شده است هم‌اکنون  ۷۰۷ نفر در مراکز درمانی بستری شده‌اند و متأسفانه ۶۷ نفر نیز جان خود را به‌دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

به این ترتیب از ابتدای آغاز همه‌گیری تا ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ تعداد ۵۸۵۳۶ نفر از هموطنان به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموعاً ۱۴۷۳۷۵۶ نفر هم در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند که خوشبختانه ۱۲۶۰۰۴۵ نفر بهبودی کامل به دست آورده‌اند.

بیش از هرزمان دیگر به همراهی مردم نیاز است

تغییر ناگهانی سرعت همه‌گیری ویروس کرونا در ایران به‌سمت صعود مجدد شاید اکنون سرعت کندی را تجربه می‌کند اما تجارب گذشته و البته جهش‌هایی که در این ویروس انجام شده است نشان می‌دهد درصورت عادی‌انگاری شرایط تغییر ناگهانی باعث غافلگیر شدن سیستم بهداشت و درمان کشور می‌شود و بازگشت به تعداد متوفیان سه‌رقمی روزانه دور از انتظار نیست،
به همین دلیل مسئولان به‌خصوص در ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید دارند که اکنون شاید از هر زمان دیگر بیشتر به همراهی و توجه هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی نیاز است و باید هموطنان توجه داشته باشند که فعلاً تنها راه مقابله با ویروس منحوس و شکست چرخه انتقال اجرای دقیق فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به پروتکل‌ها است و هیچ تغییر خاص و معناداری در مقابله با این ویروس ایجاد نشده است.

از سوی دیگر این مسئولان با اشاره به تعطیلات پیش‌ِرو تأکید دارند هموطنان برای جلوگیری از بروز بحران در شهرهای کشور جداً از سفر به سایر نقاط خودداری کنند و البته محدودیت‌هایی هم در این زمینه ایجاد شده است، به این ترتیب و با درنظر گرفتن اهمیت کاهش ترددهای میان شهرستان‌ها طبق تصمیم ستاد کرونا تردد خودرو‌های غیربومی به ۳ استان مازندران، گیلان و گلستان در روز سه‌شنبه آینده به این استان‌ها ممنوع است و در عین حال سفر به شهر‌های زرد قشم، کیش، بندرعباس، اصفهان، شیراز و مشهد مقدس نیز ممنوع شده است.

انتهای پیام/