آغاز عملیات هوادهی و پوشش‌دهی چمن فضای سبز شهر

به نقل از واحد خبر سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، مدیر عامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري قم از آغاز عمليات هوادهي و پوشش‌دهي چمن فضاي سبز شهر خبر داد.

پیام جوادیان با اشاره به انجام عملیات هوادهی و پوشش دهی چمن فضای سبز سطح شهر، اظهار کرد: چندسالی است که چمن‌کاری در قم انجام نشده و به جای آن از گیاهان پوششی با سازگاری و مقاومت بهتر نسبت به شرایط اقلیمی قم استفاده می‌شود.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اضافه کرد: اما چمن‌های موجود باید با روش‌ها و شرایط مناسبی نگهداری شوند که از این رو یکی از کارها برای رشد بهتر ریشه‌های چمن و مقاوم سازی آن در برابر آفات و بیماریها، هوادهی و پوشش دهی با کود کمپوستی مناسب در چمن است.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با تاکید بر عدم کاشت چمن در فضای سبز شهر به دلیل مصرف بالای منابع آب، استفاده از روش هوادهی را در همین راستا دانست و گفت: برای این کار از دستگاه هوادهی استفاده می‌شود که چندسالی است توسط پیمانکاران فضای سبز تهیه شده و استفاده می‌شود.

جوادیان خاطرنشان کرد: شرایط رشد گیاه و چمن که در اثر رفت و آمدهای انسانی کوبیده می‌شود مناسب نیست و در هوادهی قسمتی از خاک به همراه ریشه‌های کوبیده شده و ساقه‌های خشک توسط تیغه‌های گرد و لوله‌ای و توخالی دستگاه هواده از زمین بیرون آورده شده و تعداد زیادی حفره ۵ تا ۱۰ سانتی در بستر ایجاد می‌شود و سپس با کود کمپوستی پر شده و این حفرات محل مناسبی برای رشد ریشه‌های جدید و تغذیه چمن خواهد بود.

وی بیان کرد: این کار عموماً یک بار در سال انجام شده و سلامت چمن را افزایش داده و شرایط چمن را بهبود خواهد بخشید و با از بین بردن لایه سخت سطحی، امکان نفوذ آب به داخل خاک و رسیدن به ریشه‌های چمن را فراهم کرده و از تجمع آب در سطح چمن که باعث هدر رفت سطحی آب می‌شود، جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/