افزایش تعداد بستری کرونایی در هفته اخیر/ ارتقای رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مساجد قم

به نقل از فارس، رئیس مرکز بهداشت قم از افزایش تعداد بستری شدگان مبتلا به کووید۱۹ در استان در هفته اخیر با وجود کاهش تعداد پذیرش اورژانس ابراز نگرانی کرد.

سیامک محبی با اشاره به آخرین آمار مربوط به بیماری کرونا در استان قم و در سراسر کشور اظهار کرد: متأسفانه روند کاهشی بستری شدگان و جانباختگان کرونایی در کشور و در هفته اخیر تداوم نیافته و این آمار از روند نزولی به حالت همسطح و فِلَت رسیده که این امر نگران کننده است.

وی افزود: استان قم هم اکنون در بین ۳۱ استان کشور از نظر بستری شدگان کرونایی در رتبه بیست و نهم و از نظر جانباختگان کرونایی در رتبه بیست و یکم قرار دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین تصریح کرد: آمار هفته اخیر در استان بیانگر آن است که با وجود کاهش تعداد پذیرش اورژانس در هفته اخیر نسبت به هفته قبل از آن، تعداد بستری شدگان کرونایی از عدد ۷۰ به عدد ۷۷ رسیده و افزایشی بوده است.

محبی درباره آمار جانباختگان کرونایی در قم در هفته اخیر نیز گفت: این آمار ۱۱ نفر شامل ۹ نفر فوتی مشکوک و تنها ۲ نفر فوتی قطعی بوده است.

وی تعداد نمونه گیری های هفته اخیر را نیز در استان ۹۶۷ مورد اعلام و اضافه کرد: از این تعداد، نمونه ۶۳ نفر مثبت بوده است که بیانگر مثبت بودن ۶ درصد از نمونه گیری ها در هفته اخیر است.

رئیس مرکز بهداشت قم در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۸۱ درصد بیماران کرونایی در بخش بهداشت و مراکز سرپایی شناسایی می شوند که امیدواریم این عدد به ۱۰۰ درصد برسد.

محبی در عین حال ابراز امیدواری کرد درمانگاه های بخش خصوصی استان نیز در هفته جاری به تست های سریع کرونا (رپید) مجهز شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم درباره رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان نیز گفت: آمار نشان می دهد نانوایی ها، مراکز شماره گذاری خودرو، آرامستان ها، پایانه های مسافربری درون شهری، دفاتر اسناد رسمی، مجتمع های خرید و پاساژها، گیم نت ها، بانک ها و همچنین مراکز تشخیصی درمانی مانند آزمایشگاه ها، درمانگاه ها و کلینیک ها، نمرات ارزیابی کمتر از ۷۵ در رعایت شیوه نامه های بهداشتی دارند.

محبی افزود: رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مساجد استان در هفته اخیر از ۷۵ به ۹۰ درصد رسیده که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با ابراز نگرانی از افزایش سفرها به قم تأکید کرد: اگرچه تاکنون موردی از ویروس جهش یافته انگلیسی در قم مشاهده نشده است، اما مشاهده ۶ مورد از این ویروس در تهران، سبب هُشدار و اعلام زنگ خطر است.

رئیس مرکز بهداشت قم درباره آمار استفاده مردم از ماسک نیز خاطر نشان کرد: آمار استفاده عموم مردم از ماسک در هفته اخیر به ۷۸ درصد رسیده که کاهشی ۴ درصدی را نسبت به هفته قبل از آن نشان می دهد، ضمن آن که متأسفانه آمار استفاده مردم از ماسک در وسائل نقلیه و همچنین آمار استفاده از ماسک در ادارات استان نیز با روند کاهشی مواجه است.

محبی درباره تداوم اجرای طرح شهید سلیمانی نیز در استان توضیح داد: ۴۱ تیم رهگیری، ۲۴ تیم مراقبت در منزل و ۱۸۱ تیم نظارتی در این طرح فعال هستند که فعالیت آنان تاکنون بیش از ۸ هزار مورد رهگیری و حدود ۲۰۰ مورد مراقبت بیماران کرونایی را در منزل به دنبال داشته است.

رئیس مرکز بهداشت استان قم ادامه داد: فعالیت تیم های نظارتی طرح شهید سلیمانی در استان با بیش از ۷۵ هزار مورد بازدید و بازرسی همراه بوده که این بازرسی ها هم حدود ۴ هزار مورد اخطار و بیش از ۱۰۰ مورد پلمب را به دنبال داشته است.

وی همچنین از شناسایی حدود ۱۰۰ هزار فرد پُرخطر در استان خبر داد و گفت: این افراد به صورت هفتگی و از طریق تماس تلفنی مراقبت و رهگیری می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم در پایان نیز به نمونه گیری های انجام شده در استان در دو ماه اخیر اشاره و بیان کرد: در این دو ماه حدود ۹ هزار و ۷۳۰ تست در استان انجام شده که یک هزار و ۷۹۰ مورد از آن ها مثبت بوده است.

انتهای پیام/