همایش «نقش اندیشه عرفانی امام(ره)در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران»

به نقل از مهر، مدیر دفتر همکاری های علمی و بین الملل دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: همایش بین المللی نقش اندیشه عرفانی امام خمینی(ره) در شکل گیری انقلاب ۱۵بهمن ماه توسط دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می شود.

حجت‌الاسلام علی‌رضا ایمانی از برگزاری همایش بین‌المللی «نقش اندیشه‌های عرفانی حضرت امام در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» در دانشگاه ادیان و مذاهب خبر داد و گفت: امام خمینی (ره) هم در فقه و اصول مجتهد و صاحب نظر بود و هم در فلسفه و حکمت استاد بالاطلاق زمان خودش بود و هم در علم رجال و درایه و اخلاق و عرفان و سیاست و علم‌الاجتماع صاحب رأی و نظر بود.

وی ادامه داد: این همایش، عهده‌دار شناسایی و بررسی اندیشه‌های عرفانی امام راحل (ره) در ایجاد انقلاب و هدایت و رهبری انقلاب می‌باشد.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین الملل دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه نهضت حضرت امام (ره) باعث شکل‌گیری انقلاب‌هایی دیگر در جهان اسلام شد، افزود: حزب‌الله لبنان برخاسته از اندیشه‌های عرفانی و سیاسی حضرت امام (ره) بود و به دنبال آن، حرکت مقاومت اسلامی به نام حماس و جهاد اسلامی و بعد، حرکت انصارالله در یمن و جیش الشعبی در سوریه و حشد الشعبی در عراق حاصل این انقلاب بود.

وی بیان کرد: تعبیر قرآن در این موضوع، «کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِی السَّماءِ تُؤتی اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها». درختی که حضرت امام در سال ۴۲ غرس کرد و در بهمن ۵۷ به ثمر رسید، مصداق بارز همان کلمه طیبه است که اصل و ریشه آن در اعماق وجود انسان‌ها ثابت می‌باشد و شاخه‌های این درخت در اوج آسمان‌ها است و هر روز شاهد برکات و ثمرات و بهره‌های این درخت پربار هستیم.

حجت الاسلام ایمانی در خصوص زمان برگزاری این همایش گفت: این همایش روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۹ تا ۱۲ هم‌زمان با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و میلاد امام خمینی (ره) در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: در ابتدای این وبینار بین‌المللی پیام صوتی و تصویری حضرت آیت‌الله جوادی آملی پخش خواهد شد و در ادامه سخنرانان داخلی و خارجی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «تأثیر تصوف بر انقلاب کشورهای اسلامی»، فاطمه طباطبایی عروس حضرت امام از پژوهشگاه امام خمینی (ره) با عنوان «ضرورت و رسالت حکومت اسلامی در اندیشه عرفانی حضرت امام (ره)»، شفیق جرادی از علمای لبنان و رئیس معهد معارف حکمیه با عنوان «عرفان جهادی»، آیت‌الله شیخ حسن رمضانی از اساتید اخلاق و عرفان و از شاگردان برجسته آیت‌الله حسن‌زاده آملی و آیت‌الله جوادی آملی با عنوان «ولایت فقیه و ولایت عارف»، سعید جوادی آملی با عنوان «رابطه عرفان و سیاست»، نذار سعید با عنوان «تأثیر اخلاق و عرفان امام در شکل‌گیری جبهه مقاومت» و حجت‌الاسلام والمسلمین رضا الهی‌منش عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با عنوان «رابطه حق و خلق در اندیشه‌های عرفانی حضرت امام (ره) دیگر سخنرانان این همایش هستند.

وی بیان کرد: علاقه مندان به حضور در این همایش به صورت مجازی می‌توانند از طریق online.urd.ac.ir/bbb-room/adyan-webs
و Instagram: @international.urd.iran شرکت کنند.

انتهای پیام/