۲ هزار میلیارد تومان از سرمایه های قم از استان خارج شده است

به نقل از فارس، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از خروج ۲ هزار میلیارد تومان از سرمایه های استان قم از این استان خبر داد.

علیرضا زاکانی عصر امروز و در حضور وزیر صمت و جمعی از فعالان اقتصادی استان در سالن کرامت استانداری با اشاره به مزیت های نسبی قم در سه حوزه صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دولت زحمت هایی در این سه حوزه متقبل می شود، اما این بخش خصوصی است که باید در این عرصه تحول آفرینی کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: البته تردیدی نیست که دولت باید تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم کند تا آنان بتوانند با دست باز و فراغ بال به فعالیت مولّد بپردازند.

زاکانی اضافه کرد: در عین حال باید توجه داشت که سرمایه گذاران ایرانی ساکن خارج از کشور می توانند در رشد اقتصادی و ایجاد سرپل انتقال ظرفیت های اقتصادی قم و کشور به خارج از مرزها نقش آفرینی کنند و مؤثر باشند.

وی افزود: این افراد همچنین می توانند در جذب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در داخل کشور موفق باشند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در عین حال به مزیت رقابتی فرش در استان توجه داد و بیان کرد: زمانی در قم، ۴۰ هزار نفر در صنعت فرش فعال بودند که متأسفانه هم اکنون این تعداد بیشتر از ۵ هزار نفر نیست، ضمن آن که صادرات فرش استان قم در برخی سال ها به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار هم رسید، در حالی که وضعیت فعلی به هیچ وجه قابل مقایسه با آن دوران نیست.

زاکانی سپس به حضور اخیر خود در انجمن سرمایه گذاران استان اشاره و اذعان کرد: متأسفانه آمارها نشان می دهد ۲ هزار میلیارد تومان از سرمایه های استان قم در حالی در خارج از مرزهای این استان سرمایه گذاری می شود که خود قم دارای ظرفیت های بیشمار در سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: همچنین آمار دیگری نشان می دهد ۲۱ درصد از بانک های دولتی و ۴۵ درصد از بانک های خصوصی استان، سرمایه های قم را در خارج از این استان سرمایه گذاری و هزینه می کنند که این امر نیز جای سوال و پیگیری دارد.

انتهای پیام/