توانمندسازی مددجویان اولویت کمیته امداد امام خمینی(ره) است

به نقل از مهر، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه توانمند سازی مددجویان کمیته امداد اولویت اصلی در این نهاد است، گفت: فرش تولید شده توسط مددجویان کمیته امداد نیز به ثبت جهانی رسیده است.

سید مرتضی بختیاری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تلاش ما بر این است به طور منظم خدمت مراجع معظم تقلید برسیم و گزارش عملکردی خدمتشان ارائه و توصیه‌هایشان را بشنویم، گفت: از آنجایی که مراجع ارتباط مستمری با مردم دارند ما از این بزرگواران درخواست می‌کنیم که آنها مسائلی که برای مردم مشکل است را به ما گوشزد کنند و این چراغ راهی برای ما در کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه صبح چهارشنبه، کلنگ احداث ۲۱ واحد مسکونی در منطقه پردیسان زده شد، افزود: مقرر شده که این واحدها به صورت ۱۲ ماهه با کمک خیرین تکمیل شود.

وی با تاکید بر اینکه در استان قم خیرهای زیادی وجود دارند و اگر زمین لازم برای ساخت و ساز توسط وزارت راه و شهرسازی در اختیار ما قرار داده شود، برای مددجویان می‌توانیم ۲۸۰ واحد مسکونی را بنا کنیم، ادامه داد: در استان قم ۳ هزار و ۳۰۰ خانوار فاقد مسکن وجود دارند که تحت پوشش کمیته امداد هستند و با حمایت خیرین، مراجع، بسیج و … در مدت دو سال می‌توانیم برای آنها مسکن را ساخته و در اختیارشان قرار دهیم.

بختیاری با تاکید بر اینکه مسکن در سبد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی در زمره مطمئن‌ترین و آرامش بخش ترین خدمات برای افراد تحت پوشش وجود دارد، گفت: بر اساس مأموریت مقام معظم رهبری، توانمندسازی و تکریم افراد باید در کمیته امداد در اولویت باشد که خوشبختانه ما از مرحله حمایت عبور کردیم و وارد مرحله توانمندسازی شده‌ایم.

وی افزود: حمایت از سالمندان و افراد دارای بیماری‌های صعب‌العلاج تا آخر عمر در مرحله حمایت صورت خواهد گرفت.

اشتغال، مسکن و فرهنگ‌سازی ارکان توانمندسازی

وی افزود: حمایت از سالمندان و افراد دارای بیماری‌های صعب‌العلاج تا آخر عمر در مرحله حمایت صورت خواهد گرفت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه توانمندسازی سه رکن اصلی شامل اشتغال، مسکن و فرهنگ‌سازی و امدادگری فرهنگی را دارا است، ادامه داد: توانایی افراد در این سه مرحله، خودباوری و خوداتکایی و خودکفایی افراد تحت پوشش را به دنبال دارد. وی با تاکید بر اینکه در سال جاری مبلغ ۵۸ میلیارد تومان برای ایجاد ۲۸۰۰ اشتغال در قم هزینه شده است که در حال حاضر، ۲۱۹۹ شغل آن ایجاد شده و ظرفیت این اشتغال در قم وجود دارد، گفت: این عدد را می‌توانیم تا پایان سال به ۳ هزار شغل برسانیم.

سید مرتضی بختیاری با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا از ۴۱۵ هزار طرح اشتغال بازرسی کردیم، که ۷ درصد از آنها تعطیل شده بود و بلافاصله با اعطای تسهیلات درصدد رفع مشکلات آنها برآمدیم، افزود: بخش عمده اشتغال ما در روستاها است که کمترین مشاغل آسیب دیدند و با کمک در پرداخت اقساط آنها به بانک‌ها یا کمک‌های متممی و مکملی، حمایت از افراد را در دستور کار قرار دادیم.

وی با تاکید بر اینکه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در ایام شیوع کرونا در کارگاه‌های کوچک خانگی که خیاطی می‌کردند با تغییر کار خود به تولید روزانه یک میلیون ماسک رسیدند، ادامه داد: این ماسک‌ها به صورت روزانه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار داده می‌شد.

بختیاری با بیان اینکه افرادی در کمیته امداد وجود دارند که خود تحت پوشش و حمایت بودند ولی الان به عنوان خیر فعالیت می‌کنند، گفت: بیشتر آنها ۱۵ نفر را تحت پوشش خود قرار دادند و از آنها حمایت می‌کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه در طرح «دوباره زندگی» که ویژه خانواده‌هایی است که از مشکلات ناشی از آسیب‌های اجتماعی پدید آمده است، با مشاوره و توانمند سازی مورد حمایت قرار می‌گیرند، افزود: شروع این طرح از استان قم بود که با حمایت مراجع معظم تقلید و آیات عظام اعرافی و حسینی بوشهری و جامعه مدرسین حوزه علمیه و سایر نهادهای حوزوی بود.

وی با تاکید بر اینکه طرح «دوباره زندگی» از اواخر سال ۹۸ شروع شد و بیش از ۲۰۰ خانواده که در استان قم که به دلایل مختلف از همدیگر جدا شده بودند دوباره در کنار یکدیگر جمع شدند، گفت: با مشاوره و توانمند سازی و حل مشکلات طرفین خانواده‌ها دورهم جمع شدند و این کار را در کل کشور تعمیم دادیم و در حال حاضر در سراسر کشور در حال اجرا می‌باشد.

بختیاری با اشاره به اینکه در استان قم با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مراکز ترک اعتیاد و درمان اعتیاد برپا شده است، گفت: افرادی که در آنجا حضور می‌یابند در بحث‌های معرفتی و اعتقادی نیز علاوه بر بحث‌های مهارتی توانمند می‌شوند و به نوعی بازپروری روانی نیز می‌شوند و به جامعه بر می‌گردند.

ثبت جهانی فرش کمیته امداد امام خمینی (ره)

رئیس کمیته امداد کشور با بیان اینکه فرش کمیته امداد به ثبت جهانی رسیده است، گفت: یکی از راهبردهای ما، اشتغال خانگی در شهرها و روستاها است و فرش کمیته امداد نیز با سابقه ۳۵ ساله با تنوع و کیفیت مناسب کار را به جایی رساند که از یک سال و نیم پیش از سازمان مالکیت معنوی جهانی به خراسان جنوبی و تهران رفتند و رسماً اعلام کردند که فرش کمیته امداد می‌تواند در بازارهای جهانی تجاری شود و روز گذشته به صورت رسمی و از طریق ویدئو کنفرانس با حضور معاون آیت الله رئیسی و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک، رئیس مرکز مالکیت معنوی و رئیس سازمان جهانی مالکیت معنوی این مهم به دست آمد.

بختیاری با اشاره به اینکه در طرح راهبرانه که راهبری شغلی است، یک طرح علمی با حضور اساتید دانشگاه و با همکاری معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد است، افزود: این طرح برای اولین بار در سال ۹۸ در کشور اجرا شد که در سال جاری ۵۰ درصد اشتغال ما در سراسر کشور از طریق راهبران شغلی عملیاتی شد و این راهبران شغلی به مدد جویان در تأمین مواد اولیه، آموزش مهارت‌های لازم و فروش محصولات شغلی مشاوره می‌دهند و بر عملکرد آنها نظارت می‌کنند.

وی با اعلام حضور بیش از ۱۶۰۰ راهور شغلی بررسی شده قابل اعتماد در کشور گفت: هر کدام از راهبران شغلی، نظارت بر تعدادی از مددجویان را بر عهده می‌گیرند.

بختیاری با اشاره به اینکه در بحث توانمند سازی در اشتغال افراد تحت پوشش با انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای، سالانه تعداد ۳۰۰ هزار مددجو آموزش رشته‌های مورد علاقه را کسب می‌کنند، گفت: امسال ۱۷۰ هزار نفر از مددجویان دوره حرفه آموزی را دیدند که کمیته امداد در راستای حرفه‌های آموزش دیده به آنها خدمات ارائه می‌دهد. وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته با ایجاد مراکز نیکوکاری با رویکرد محله و مسجد محوری با کمک امام جماعت و هیئت امنا مسئولیت امدادرسانی مردمی افراد را برعهده گرفتند و مراکز ترک نیکوکاری تخصصی نیز راه اندازی شده است، ادامه داد: در خراسان جنوبی مراکز نیکوکاری رسانه نیز به وجود آمده که رسالت آن رساندن صدای نیازمندان به گوش مسئولان کمیته خواهد بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعلام خبر ایجاد سه مرکز نیکوکاری در دانشگاه‌های استان، گفت: در حدود سه ماه گذشته در دانشگاه علم و صنعت تهران همزمان به صورت ویدئو کنفرانس ۸۰ مرکز نیکوکاری در دانشگاه‌های مختلف در سطح کشور را راه‌اندازی کردیم.

وی با اعلام اینکه اشتغال را باید با مراکز دانش‌بنیان گره بزنیم که اینها با هم به سمت پیشرفت حرکت کند، ادامه داد: الحمدالله کارهای خوبی در این زمینه انجام گرفته است که ۲۰ تیم در کشور آموزش خلبانی را دیده و موفق به کسب مدرک شدند و هفت تیم نیز به آنها پهپاد واگذار شد که مزارع را سمپاشی کنند و اینها از مددجویان کمیته امداد می‌باشند.

بختیاری ضمن تشکر از خیرین استان قم در کمک به مددجویان کمیته امداد گفت: ۴۳ میلیارد تومان کمک‌های خیرین قمی در سال ۹۸ به مددجویان کمیته امداد بوده که امسال این عدد در نه ماهه سال دو برابر سال ۹۸ شده و در رتبه بندی قم در جایگاه نخست قرار دارد.

وی در پایان ۲۵ درصد افزایش مستمری کمیته امداد و بهزیستی در بودجه پیش بینی شده سال ۱۴۰۰ برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را کم دانست و افزود: پیشنهادهای مختلفی را در این باره به کمیسیون‌های مختلف در مجلس ارائه دادیم که امیدواریم برای مددجویان نتیجه بخش باشد.
انتهای پیام/