اجرای طرح «زائر شهر» بعنوان یک طرح پایه برای اسکان زائرین در قم

به نقل از مهر، مدیر فرهنگی امور زائرین استانداری قم با بیان اینکه در مناسبتهای مختلف باید برنامه ریزی خاصی داشته باشیم، گفت: طرح «زائر شهر» در قم به عنوان یک طرح پایه برای اسکان زائرین در استان قم است.

مهدی صابر با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی استانداری برای زائرین قم در سال جاری گفت: به صورت کلی فضای فرهنگی مربوط به زائرین زیرمجموعه ستاد تسهیلات زائرین است و با توجه به وجود ۱۹ مناسبت در طول هر سال شمسی برای برنامه‌ریزی برخی از این مناسبت‌ها از چند روز تا چند ماه قبل هماهنگی و برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

وی با اشاره به افزایش زائر در مناسبت‌هایی همچون نیمه شعبان، شهادت حضرت معصومه، دهه کرامت، اربعین حسینی، شهادت امام رضا (ع) گفت: هرچند پیاده روی اربعین امسال با توجه به شرایط کرونا برگزار نشد، اما از آنجا که قم سال‌های قبل برای زائران پاکستانی، افغانی و هندی یک مرجع معنوی و محل اقامت و استراحت بوده، از سه ماه قبل در حال هماهنگی و برنامه‌ریزی برای اجرای مراسم بوده‌ایم.

مدیر دفتر فرهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره به فعالیت‌های خاص دفتر فرهنگی زائرین گفت: طرح «زائر شهر» استان قم که به عنوان یک طرح پایه برای اسکان زائرین به صورت منسجم و جامع بوده و برای محل اسکان و مجموعه تفریحی هم محدوده مشخصی به وسعت ۹۸ هکتار در نظر گرفته شده که پیگیری‌های زیرساختی و ساختمانی به عهده حوزه عمرانی است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در جلسه ملی کمیته زیارت بیان شد و با تأیید وزرا تثبیت شد، افزود: بازرسی‌ها و نظارت‌های مرتبط با مجموعه‌های گردشگری و زیارتی به صورت میدانی انجام و گزارش‌هایی نیز به دستگاه‌های نظارتی تحویل داده می‌شود.

صابر با اشاره به ضرورت حفظ حرمت اماکن مذهبی گفت: در پی بازگشت بازرسی‌ها و نظارت‌های مرتبط با مجموعه‌های گردشگری، نگاه خاص و ویژه‌ای در تعامل با مجموعه‌های حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه، مسجد مقدس جمکران و بقا متبرکه و امامزاده‌ها می‌باشد و باید حریم‌ها حفظ شوند.

مدیر دفتر فرهنگی امور زائرین استانداری قم با اشاره تأثیر این نظارت و بازرسی‌ها که از ابتدای اسفند ماه سال ۱۳۹۸ با شرایط ویژه کرونا صورت گرفته گفت: در اواخر سال ۹۸ آمار ورودی‌های نوروز افزایش یافت و برای ورود و خروج به محل اسکان و عدم ورود و خروج به استان برنامه‌ریزی‌هایی انجام دادیم تا کمترین آزمون و خطا تجربه شود.

انتهای پیام/