ظرفیت مراکز بهزیستی قم کمتر از نیاز استان

به نقل از فارس، مدیرکل بهزیستی استان قم ظرفیت مراکز بهزیستی این استان را کمتر از نیاز آن دانست و از مسؤولان عالی خواست تدبیر لازم را در این زمینه داشته باشند.

مهدی پهلوانی با بیان گزارشی از نشست ها و اقدامات کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار بهزیستی استان در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار در اداره کل بهزیستی استان قم از دی ماه سال قبل تشکیل شد تا ضمن بررسی شرایط موجود، شیوه نامه های لازم در این زمینه إحصا و جمع بندی شود.

وی افزود: در این زمینه بیش از ۱۰۰ پروتکل و شیوه نامه مختلف برای استفاده در مراکز تابعه جمع بندی و ابلاغ شد و البته اطلاع رسانی های لازم نیز در این موضوع صورت گرفت.

مدیرکل بهزیستی استان قم همچنین خاطرنشان کرد: منع پذیرش جدید در مراکز تابعه به جز موارد خاص، یکی از سیاست ها و برنامه های اتخاذ شده در دوران شیوع کرونا بود که تلاش شد تا با دقت در عمل دنبال شود.

وی اضافه کرد: همچنین ضدّعفونی کردن مداوم مراکز تابعه، نظارت آنلاین بر این مراکز، تزریق واکسن آنفولانزا به برخی مددجویان اعم از نیازمندان، افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار و همچنین پیگیری الکترونیکی کردن برخی از خدمات از دیگر اقدامات انجام شده در ماه های اخیر است.

پهلوانی در عین حال با اشاره به این که بهترین گزارش در زمینه مبارزه با کرونا، اتفاق عینی به وقوع پیوسته است تصریح کرد: از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ تاکنون، میزبان بیش از ۵ هزار نفر در مراکز تابعه و مراکز اقامتی اداره کل استان بوده ایم و تنها ۵ نفر جانباخته کرونا گزارش شده است که نشان از دقت همکاران این اداره کل در رعایت شیوه نامه های متعدد بهداشتی است.

وی در ادامه به معضل ظرفیت مراکز تابعه این اداره کل پرداخت و تأکید کرد: متأسفانه ظرفیت این مراکز از نیاز استان کمتر است، در حالی که در شرایط شیوع کرونا باید سبک سازی مراکز را نیز در دستور کار قرار می دادیم.

مدیرکل بهزیستی قم اضافه کرد: بخشی از مراکز این اداره کل بسیار قدیمی و فرسوده است و حتی یکی از مراکز ما همچنان به گاز شهری متصل نیست، از این رو شورای توسعه و تحول بهزیستی تشکیل شده است تا با همراهی و تدبیر مسؤولان عالیرتبه استان و همچنین همکاری دستگاه هایی مانند شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی بتوانیم نسبت به روزآمد کردن مراکز خود اقدام کنیم.

پهلوانی همچنین درباره نظارت بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی گفت: این اداره کل دارای بیش از ۱۰۰ مرکز است و از همان ابتدای شیوع کرونا تلاش بر این بود تا با نظارت های متعدد و بر اساس چک لیست های اختصاصی در کنار نظارت های انجام شده از سوی مرکز بهداشت استان، مبارزه جدی و عملی را با بیماری کووید۱۹ سامان دهد.

وی بیان داشت: یکی از درخواست های این اداره کل از دستگاه های مختلف اجرایی استان آن است تا چنان چه این دستگاه ها دارای فضاهای بدون استفاده هستند، آن فضاها را در اختیار این اداره کل قرار دهند تا بتوان پس از تجهیز از آن ها به عنوان مراکز نگهداری مددجویان استفاده کرد.

مدیرکل بهزیستی استان قم افزود: مناسب سازی، بهسازی و نوسازی مراکز تابعه این اداره کل، بخش دیگری از اقدامات فعلی و آتی اداره کل بهزیستی استان بوده و خواهد بود.

پهلوانی همچنین با اعلام کسری اعتبارات مربوط به پرداخت اضافه کار برخی پرسنل اداره کل از مسؤولان استان خواست پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

وی در پایان از مسؤولان مرکز بهداشت استان هم خواست تا تست های رپید کرونا را در اختیار آن اداره کل هم قرار دهند تا نسبت به استفاده از این تست ها در بین مددجویان اقدام شود.

انتهای پیام/