نرخ باسوادی در قم ۵۰ درصد افزایش یافت

به نقل از تسنیم، معاون آموزش ‌و پرورش استان قم گفت: در چند دهه بعد از پیروزی انقلاب در میان گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نرخ باسوادی در استان با ۵۰.۵ درصد رشد داشته است.

محمدرضا قاسمی نیا با اشاره به کسب ۴۵ رتبه و مقام کشوری سوادآموزی استان در ارزیابی‌های انجام‌ شده اظهار داشت: از زمان تشکیل نهضت سوادآموزی ۴۱۵ هزار نفر در برنامه‌های سوادآموزی استان مشارکت داشتند و علم جهت‌دار یکی از بایدهای آموزشی در این حوزه است از این ‌رو از یک هزار ساعت آموزش، ۲۳۰ ساعت آن به روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم و آشنایی با معارف و ارزش‌های دین و زندگانی اهل‌بیت (ع) اختصاص داده ‌شده است.

معاون سوادآموزی آموزش ‌و پرورش استان قم تصریح کرد: حفظ سلامت و تندرستی سوادآموزان و آموزش‌دهندگان در آموزش‌های سوادآموزی، در ۱۰ ماه گذشته خط قرمز این معاونت بوده و از آنجایی ‌که به ریشه‌کنی بی‌سوادی موظف هستیم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی آموزش‌ها به ‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

وی با بیان موفقیت‌های استان در دست‌یابی به عدالت آموزشی از لحاظ جنسیتی عنوان کرد: در گروه سنی بالای ۶ سال، نرخ باسوادی بانوان از ۳۴ درصد در سال‌های پیروزی انقلاب، به ۸۷ درصد در سال ۹۹ افزایش داشته و نرخ باسوادی مردان نیز از ۶۴ درصد در آن سال‌ها به ۹۳ درصد رشد قابل ‌توجهی داشته است.

استفاده از ظرفیت رادیو در آموزش، برای نخستین بار در کشور

به گفته قاسمی‌نیا در میان افراد گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، نرخ باسوادی در این استان با ۵۰٫۵ درصد رشد، از ۴۷ درصد در سال ۵۷ به حدود ۹۷٫۵ درصد در سال جاری تحصیلی رسیده است همچنین جمعیت باسواد روستایی از ۳۰ درصد اوایل انقلاب به ۸۰ درصد افزایش داشته که نرخ جمعیت باسواد شهری نیز از ۵۳ درصد به ۹۰ درصد رشد داشته است.

وی یادگیری و آموزش از طریق امکان فضای مجازی را مغتنم شمرد و گفت: در زیست‌بوم جدید که به‌واسطه کرونا ایجاد شده اقدامات مختلف و راه‌های جدیدی برای آموزش تدبیر شده از جمله استفاده از ظرفیت رادیو که برای نخستین بار در کشور و شاید در بین کشورهای منطقه آموزش‌های سوادآموزی از طریق این رسانه انجام‌شده است.

این مسئول آموزشی بابیان زمان اجرای برنامه آموزش سوادآموزی رادیویی یادآور شد: این آموزش‌ها مربوط به آموزش دوره سوادآموزی، معادل سوم ابتدایی و شامل چهار ماده درسی است از اول آبان‌ماه آغاز شده و در ساعت ۱۲ و ۵ دقیقه، به‌ صورت همه ‌روزه از رادیو استانی قم پخش می‌شود بازپخش آن نیز در ساعت ۲۱ و ۴۰ دقیقه خواهد بود.

انتهای پیام /