ترویج «زکات» نیازمند کار جهادی همه دستگاه‌هاست

به نقل از فارس، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، پیشرفت در موضوع زکات را نیازمند کار جهادی همه دستگاه ها دانست.

آیت الله سید محمد سعیدی که در شورای زکات استان قم سخن می گفت با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار سلیمانی، شهید فخری زاده و همچنین آیت الله مصباح یزدی تصریح کرد: جای این افراد بر حسب روایات، پُرشدنی نیست ولی باید نیروهایی تربیت شوند تا راه آنان ادامه پیدا کند.

وی با تشکر از خیّرین استان برای حضور در صحنه و از جمله در باب زکات اظهار کرد: به نظر می رسد که موضوع زکات نیازمند یک کار جهادی از سوی همه دستگاه ها و متناسب با مأموریت های آنان است، به بیان دیگر لازم است تا همه دستگاه ها این ضرورت را بشناسند و آن را به عنوان یک امر فوق برنامه لازم برای خود تعریف کنند.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) سپس به اهمیت موضوع زکات پرداخت و گفت: در قرآن کریم تنها یک آیه درباره حج آمده و می بینیم که تشکیلات بزرگی در ایران و کشورهای دیگر برای این واجب الهی که تنها یک بار در سال برگزار می شود به وجود آمده است، اما نباید از یاد بُرد که در باب زکات، آیات مُکرّر و متعدّد در قرآن بیان شده که نشانه ای بر اهمیت این واجب الهی است.

وی با بیان این که زکات نیازمند کار بیشتر و تلاش بیشتر همه اقشار است یادآور شد: قطعا همه اقشار جامعه می توانند مبلّغ و مروّج زکات باشند

امام جمعه قم افزود: قطعا در این موضوع، تذکر مراجع معظم تقلید، عُلما، اندیشمندان و مبلّغان نیز سودمند است.

وی سپس به مناسبت های مناسب تر برای پرداختن به موضوع زکات پرداخت و گفت: مناسبت هایی مانند ماه مبارک رمضان، زمان تبلیغی مناسب تری برای این موضوع است، چراکه در آن زمان، دل بُریدن مردم از مال دنیا بیشتر است و به همین دلیل، انفاق بیشتری صورت می گیرد.

امام جمعه قم همچنین همکاری و همدلی بین دستگاه ها را نیز در این موضوع، بسیار مهم خواند و اظهار کرد: در عین حال باید توجه داشت  که این همکاری و همدلی، خیر و برکت هم با خود به همراه دارد.

وی با بیان این که مردم کشور و قم نشان داده اند که در دشواری ها، کمک های بیشتری به یکدیگر انجام می دهند اذعان کرد: دست اندرکاران امر زکات در قم باید به این مهم هم توجه داشته باشند که قم در میان شهرهای همانند خودش در موضوع کشاورزی چه رتبه ای دارد و بدیهی است مقایسه قم با این گونه از شهرها می تواند شاهدی برای تشخیص موقعیت و برنامه ریزی برای پیشرفت در این موضوع است.

انتهای پیام/