عضویت ۶ کشور در کمیته های علمی همایش حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه

به نقل از فارس، دبیرعلمی همایش جهانی حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه گفت: ترکیب کمیته علمی این همایش از کشورهای مختلف دنیا تشکیل شده است که شامل آمریکا، ایتالیا، سوئیس، عراق، افغانستان و ترکیه تشکیل شده است.

مصطفی فضائلی در نشست خبری که ظهر امروز در دانشگاه قم برگزار شد، با اشاره به برگزاری همایش جهانی حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه از سوی دانشگاه قم، اظهار کرد: این همایش با پشتوانه کمیته ای علمی بین المللی و با هدف ارتقاء حقوق بین الملل در کشور به همت دانشگاه قم برگزار می شود.

وی با بیان اینکه حقوق بین الملل در کشور ما به شایستگی شناخته نشده است، گفت: نقشی که حقوق بین الملل می تواند در دفاع از منافع ملی ایفا کند کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

دبیرعلمی همایش بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه با تاکید براینکه اغلب رویکردها به موضوع حقوق بین الملل متاثر از نگاه های سیاسی است، تصریح کرد: متاسفانه از این بُعد در دفاع از منافع ملی بهره ای برده نشده است در حالی که کشورهای بزرگ که در سیاست و دیپلماسی خوب کار کرده اند در عرصه حقوق بین الملل نیز از این ظرفیت بیشترین بهره را بردند.

وی با بیان اینکه مخاصمات مسلحانه از بزرگترین نگرانی ها و چالش های منطقه خاورمیانه و غرب آسیا محسوب می شود، عنوان کرد: در یک دهه اخیر با شکل گیری داعش، جنگ یمن و درگیری هایی که به تازگی بر سرمسئله قره باغ بوجود آمده موجب شده است تا مخاصمات مسلحانه از مهمترین مسائل منطقه بشود.

فضائلی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده این همایش دومین برنامه با محوریت دانشکده حقوق بین الملل محسوب می شود که با محوریت دانشگاه قم انجام می شود.

دبیر علمی همایش حقوق بین الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه با تاکید براینکه این همایش از چهارمحور اصلی برخوردار است، تصریح کرد: مخاصمات مسلحانه از منظر حقوق توسل به زور، مخاصمات مسلحانه از منظر حقوق بشر دوستانه، مخاصمات مسلحانه از منظر حقوق پس از جنگ و همچنین موضوع تروریسم به عنوان چهار محور اصلی این همایش هستند.

وی با بیان اینکه در این همایش چهار پیش نشست پیش بینی شده است گفت: در آذر ماه سال جاری نخستین پیش نشست آن با توجه به اینکه ترور شهید فخری زاده در همان ایام صورت گرفت، به موضوع ترور شهید فخری زاده تخصیص یافت و سه پیش نشست دیگر به موضوع ترور سردار سلیمانی، مبارزه های مردم فلسطین و جبهه مقاومت و مخاصمات مسلحانه یمن اختصاص دارد که در زمان معین برگزار می شود.

دبیر علمی این همایش خاطرنشان کرد: ترکیب کمیته علمی این همایش از کشورهای مختلف دنیا تشکیل شده است که شامل ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، سوئیس، عراق، افغانستان و ترکیه تشکیل شده است.

انتهای پیام/