هیچ روزنه‌ای برای بازآفرینی شهری در طرح‌ مسکن دولت‌ها دیده نشده است

به نقل از شهرنیوز، معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به بی‌توجهی مسکن مهر به بازآفرینی شهری، گفت: مسکن ملی نیز هیچ روزنه‌ای برای بازآفرینی شهری در بافت فرسوده و قدیمی شهر قرار نداد.

غلامرضا جانقربان با اشاره به‌ضرورت بازآفرینی شهری، اظهار داشت: بافت قدیمی و فرسوده در برخی از مناطق امروز تبدیل به بناهایی شده است که روزبه‌روز علقه به حضور در آنها کمتر می‌شود و جابه‌جایی جمعیت از آنها در حال وقوع است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به بی‌توجهی به بازآفرینی شهری در سیاست‌های کلان مسکن دولت، افزود: انتقاد مهمی که به مسکن مهر وارد بود این بود که در بافت میانی و بافت فرسوده دیده نشده و بازآفرینی شهری را مدنظر قرار نداده است.

جانقربان افزود: مسکن مهر با همه شرایطی که در آن حاکم بود به اتمام رسید و به بافت ورود نکرد و دولت قبل هم اهتمامی به این موضوع نداشت، دولت فعلی هم ۶ سال روی مسکن کار نکرد؛ امسال هم مسکن اقدام ملی شکل گرفت و بازهم موقعیت جغرافیای آن کنار مسکن مهر دیده‌شده است و هیچ روزنه‌ای برای بازآفرینی ندیدیم.

به گفته وی سند ملی بازآفرینی در سال ۹۵ به تصویب مجلس رسید که سهم شهرداری‌ها ۳۰ درصد و دولت ۷۰ درصد تعریف‌شده بود، شهرداری قم بر اساس سند به سهم ۳۰ درصدی خود در بازآفرینی شهری عمل کرده است اما دولت هیچ اقدامی در این رابطه نداشته است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم افزود: قرار بود که دستگاه‌ها املاک مازادشان را به راه و شهرسازی بدهند که فروش برود یا همان املاکی که در بافت دارند به سرمایه‌گذار بدهند و سرمایه‌گذار به‌عنوان پایه اولیه روند نوسازی را انجام بدهد که در این رابطه هیچ قدم مثبتی در قم برداشته نشد.

جانقربان افزود: اگر در آینده نیز به همین شکل جلو برود بحران هویت در مناطق میانی شهر خواهیم داشت که مشکلات امنیتی، اجتماعی و زیست‌محیطی را به همراه خود می‌آورد.
انتهای پیام/