افزایش ۱۲۰ هزار نفری جمعیت پردیسان نیازمندمطالعه و تحلیل است

به نقل از فارس، رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به تصویب الحاق ۵۶۰ هکتار از اراضی ملی به محدوده شهر قم در منطقه پردیسان، افزایش و تمرکز ۱۲۰ هزار نفری جمعیت در این منطقه را نیازمند مطالعه و تحلیل دقیق تر دانست.

عبدالله جلالی با تشکر از اهتمام دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی استان به طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: این اهتمام سبب بازگشت حدود ۱۱ هزار و ۹۷۵ متقاضی قمی مسکن از امیرکبیر اراک به قم شده است.

وی افزود: آمار و وضعیت امروز استان نشان می دهد زمین های مختلفی می تواند برای طرح اقدام ملی مسکن در قم مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله می توان به زمین ۲۲ هکتاری پردیسان اشاره کرد که کاربری آموزشی، ورزشی و فضای سبز داشت و با رأی کمیسیون ماده ۵ برای تأمین مسکن متقاضیان تغییر کاربری داد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: در کنار این ۲۲ هکتار، زمینی ۵۰ هکتاری هم وجود دارد که در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان است و البته زمین ۴۸ هکتاری دیگری هم در پردیسان که پیش از این برای ساماندهی اطراف حرم حضرت معصومه (س) در نظر گرفته شده بود، امروز برای خانه دار شدن هم استانی ها مورد توجه است.

جلالی اضافه کرد: در عین حال شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم، تخصیص زمینی ۶۳ هکتاری را نیز به عنوان ضرورت تأمین نیاز متقاضیان مسکن ملی مصوّب کرده است که این زمین هم از دیگر امکانات موجود است و همه این زمین ها می توانند در کنار هم، تأمین کننده نیاز متقاضیان واقعی طرح اقدام ملی مسکن در استان قم باشند.

وی با اشاره به اینکه اقدام جدی و عملی برای حل مشکل مسکن در قم تنها نیاز به برنامه زمان بندی مشخص و اجرای همه جانبه بر اساس این برنامه زمان بندی شده دارد خاطر نشان کرد: مشکلی برای تأمین زمین نداریم و همین زمین ها برای حل این مشکل کافی است و از این رو ضرورتی برای الحاق ۵۶۰ هکتار از اراضی خارج از محدوده به پردیسان وجود ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر قم همچنین اذعان کرد: البته باید توجه داشت که در سیاست های کلان دولت، ۱۰۰ هزار از ۴۰۰ هزار واحد در نظر گرفته شده برای طرح اقدام ملی مسکن باید در بافت فرسوده اجرایی شود و این در حالی است که سهم قم از این ۱۰۰ هزار واحد با وجود داشتن ۴ هزار هکتار بافت فرسوده مشخص نیست.

وی یادآور شد: در نظر داشته باشیم که بسیاری از شهرهای کشور، وسعت ۵۶۰ هکتاری ندارند و از این رو الحاق ۵۶۰ هکتار جدید به قم و اضافه شدن جمعیتی حدود ۱۲۰ هزار نفر به جمعیت شهر که همه در یک منطقه تمرکز خواهند داشت، نیاز به مطالعه و تحلیل بیشتر و دقیق تر دارد.

جلالی تصریح کرد: تردیدی نیست که مشکل مردم در زمینه مسکن در استان قم باید حل شود، اما در عین حال این مسئله باید مطالعه و تحلیل لازم و کافی را نیز داشته باشد.

انتهای پیام/