قم در رتبه بیست و ششم ابتلا به کرونا

به نقل از فارس، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم، رتبه استان را در موضوع میزان ابتلا به کرونا در بین ۳۱ استان کشور، بیست و ششم اعلام کرد.

سیامک محبی با بیان اینکه روند بستری ها و مرگ و میر کرونایی همچنان نزولی است اظهار کرد: میزان ابتلا به کرونا در قم و در دو هفته اخیر، کمتر از میانگین کشوری بود و البته میزان مرگ و میر کرونایی نیز در همین مدت، تفاوت معناداری با میانگین کشوری پیدا کرد و سبب شد تا قم از حالت قرمز کرونایی به محدوده نارنجی تغییر وضعیت دهد.

وی اضافه کرد: هُشدار اپیدمی در استان نیز – که به معنای میانگین روزانه بستری در دو هفته اخیر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت  است –  از  ۳٫۱ در دو هفته قبل به ۲٫۳ در هفته اخیر رسیده است.

رئیس مرکز بهداشت قم با اشاره به اینکه تعداد نمونه های مثبت کرونا در استان نسبت به ماه گذشته کاهش مملوسی پیدا کرده است افزود: در حالی که طی چند هفته گذشته، ۷۲ درصد نمونه ها در قم مثبت بود، تعداد نمونه های مثبت در روزهای اخیر به ۳۰ درصد رسیده است.

محبی در ادامه و با اشاره به نظارت های انجام شده در استان نسبت به مشاغل و اصناف مختلف گفت: برخی موارد مانند نانوایی ها، اماکن ورزشی، بازارروزها، دفاتر پیشخوان، دفاتر پلیس ۱۰+، جایگاه های سوخت و سی ان جی، آرامستان ها، مراکز معاینه فنی، پایانه های مسافربری درون شهری و برون شهری، دفاتر اسناد رسمی، اماکن بین راهی، مطب ها، داروخانه ها و بیمارستان ها و مراکز جراحی محدود از جمله اصناف و مشاغلی هستند که نمرات رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آن ها کمتر از ۸۰ است، اگرچه برخی از این موارد در یک هفته اخیر به سمت بهبود شرایط پیش رفته‌اند.

وی با بیان این که قم هم اکنون در رتبه بیست و ششم کشور از نظر تعداد ابتلا به ویروس کووید۱۹ قرار دارد اذعان کرد: خوشبختانه استفاده از ماسک توسط مردم و در اماکن عمومی استان در هفته اخیر به ۹۲ درصد رسیده است که این امر نشانگر افزایش استفاده از ماسک نسبت به دو هفته گذشته است، اگرچه این آمار نشان می دهد حداقل و همچنان ۸ درصد مردم ماسک نمی زنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: طی دو هفته گذشته بیش از ۶۳ هزار مورد بازدید از اصناف و اماکن مختلف از سوی اکیپ های مشترک مرکز بهداشت، اتاق اصناف و برخی دیگر از سازمان ها و نهادها انجام شده که بر این اساس، حدود ۵ هزار مورد غیرفعال سازی واحدها و ۹۸ مورد نیز پلمب انجام شده است.

انتهای پیام/