کاهش تست‌های مثبت نمونه‌گیری‌های کرونا در قم/ شهرک پردیسان؛باجک و ساحلی بیشترین مناطق آلوده

به نقل از تسنیم، رئیس مرکز بهداشت استان قم گفت: در چند هفته گذشته ۷۲ درصد از نمونه‌های گرفته‌شده ۳۰ درصد مثبت اعلام‌شده که در مقایسه با هفته‌های گذشته کاهش داشته است .

سیامک محبی ظهر امروز در جلسه ستاد پیشگیری،هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد اظهار داشت: روند بستری،ابتلا و مرگ‌ومیرهای استان در طی هفته گذشته روند نزولی یافته است با توجه به این‌که ۷۲ درصد از نمونه‌های کرونایی گرفته‌شده در مراکز سرپایی انجام‌شده شرایط مثبت نمونه‌ها از ۷۲ درصد به ۳۰ درصد کاهش‌یافته است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون قم در رتبه بیست و ششم کشور ازنظر تعداد ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد.

رئیس مرکز بهداشت قم نیز بیان کرد: روند ابتلا و فوتی در قم علی‌رغم اینکه قابلیت تست‌ها بیشتر شده، نزولی است و میانگین ابتلا به کرونا در قم به ازای هر صد هزار نفر به ۲٫۳ تن کاهش‌یافته است.
محبی تصریح کرد: میزان مرگ و ابتلا به کرونا در قم در دو هفته قبل تفاوت معناداری با میانگین کشوری پیداکرده است، هم‌چنین تعداد نمونه‌های مثبت کرونا نسبت به ماه گذشته کاهش ملموسی پیداکرده است.

منطقه پردیسان؛ باجک و انتهای ساحلی مناطق آلوده قم

رئیس مرکز بهداشت استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناطق آلوده استان قم بیان کرد: شهرک پردیسان، انتهای خیابان ساحلی و باجک ازجمله مناطقی هستند که میزان آلودگی به کرونا در آن‌ها بیشتر از سایر قسمت‌های استان است و باید درزمینهٔ گندزدایی در این مناطق بیشتر اقدام شود.

محبی بیان کرد: حفظ و صیانت از وضعیت موجود به عزم همگانی بستگی دارد در غیر این صورت بازگشت به شرایط قرمز بسیار نزدیک است، با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا نگرانی ما از افزایش دورهمی و دیدوبازدید و هم‌چنین تجمعات خانوادگی است که ممکن شرایط ما را خطرناک‌تر کند.

افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم و اصناف وادارات

معاون امور بهداشتی استان قم گفت: درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اغلب اصناف، دستگاه‌های دولتی و سایر واحدهای خدماتی به‌جز نانوایی‌ها و مطب‌های پزشکی، طی یک هفته گذشته در قم به سمت مطلوبیت پیش رفته است .

محبی افزود:  استفاده از ماسک توسط مردم در اماکن و مراکز عمومی به ۹۲ درصد رسیده است، هم‌چنین طی دو هفته گذشته درمجموع ۹۸ واحد متخلف کرونایی در این استان پلمپ شده است.

به گفته این مسئول؛ هم چنان وضعیت روز بازارها بسیار نگران‌کننده  و شرایط مهار نشده‌ای در بازار روزهای قم حاکم است و هیچ سازوکاری در آن‌ها وجود ندارد در این روز بازارها مواد غذایی به‌طور فله‌ای و غیربهداشتی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی عرصه و با ازدحام زیاد جمعیت روبرو است.

انتهای پیام/