کرونا نرخ بیکاری قم را یک درصد افزایش داد/حمایت از مشاغل خانگی با اولویت زنان سرپرست خانوار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم گفت: در استان بیش از ۵۰ درصد مشاغل خدماتی بوده که در شرایط شیوع کرونا با یک درصد افزایش بیکاری مواجه شدیم.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، مصطفی کاویانی صبح امروز در جلسه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با اشاره به اینکه در استان قم بیش از ۵۰ درصد مشاغل خدماتی بوده که در شرایط شیوع کرونا با یک درصد افزایش بیکاری مواجه شدیم اظهار داشت: از همین رو توسعه مشاغل خانگی فرصت مناسبی است، مشاغل خانگی ارزانترین نوع ایجاد اشتغال هم به شمار می‌آید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم توسعه مشاغل خانگی به ویژه برای زنان سرپرست خانوار از سال گذشته پیگیری شده است افزود: ۱۲۳ نفر در حوزه زنان سرپرست خانوار تسهیلات مشاغل خانگی دریافت کردند.

وی با بیان اینکه متقاضیان پس از دریافت تسهیلات و شروع کار در نهایت به حوزه استانداردسازی وبرندسازی هم مرتبط می‌شوند تصریح کرد: مزیت‌هایی که در طرح مشاغل خانگی در استان مورد بوده مربوط به مشاغلی همچون گلیم‌بافی، قالیبافی، تولیدات چرم، ساخت عروسک، مجسمه‌سازی و حجم سازی، خیاطی، تراش سنگ‌های زینتی، ترجمه متون مدیریت محتوایی و نرم افزاری، ویرایش متون، کفش، برنامه نویسی و انیماتور، تولیدات محصولات و بسته بندی است.
کاویانی با اشاره به سهم استان قم از این طرح گفت: سهم استان در طرح توسعه مشاغل خانگی ۱۵۰۰ نفر است که تاکنون ۱۱۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند با این وجود این عدد با توجه به ظرفیت استان قم می‌تواند به ۳۰۰۰ نفر افزایش یابد و طرح پوشش طرح قرار گیرند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم شرایط دریافت تسهیلات را مورد توجه قرار داد و افزود: بومی استان، حداقل سن ۱۸ سال و نداشتن بیمه کارفرمایی، ممنوعیت کارهای سخت و زیان آور بودن از مهمترین موارد لحاظ شده برای اعطای این تسهیلات است.

قم بازارچه دائمی مشاغل خانگی ندارد

همچنین صدیقه صدیق تقی‌زاده در این جلسه یکی از مهمترین مشکلات پیش روی طرح دو ساله مشاغل خانگی در قم را عدم استقبال زنان برشمرد و اظهار داشت: این در حالی است که صفر تا صد این طرح برای متقاضیان رایگان بوده و بستر وامکانات برای پذیرش آماده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم با بیان اینکه برخی زنان سرپرست خانوار در دوره‌ها شرکت می‌کنند اما باز هم حاضر به اشتغال نمی‌شوند افزود: یکی از دلایل عمده برای عدم اشتغال زنان سرپرست خانوار این است که عمدتا تحت پوشش خیریه‌ها و نهادهای حمایتی هستند و می‌ترسند در صورت ورود به بازار کار، این حمایت‌ها را از دست بدهند.

وی با بیان اینکه جامعه هدف مشاغل خانگی عمدتا ۶۰ تا ۷۰ درصد بانوان هستند ادامه داد: با مجموعه‌‌های مختلف رایزنی شده تا  افراد شاغل در سامانه ثبت‌نام کنند، مهارت‌‌های لازم را بیاموزند و از مزایای آن بهره‌مند شوند اما متاسفانه به دلیل عدم اعتماد و ناآگاهی از طرح ورود نمی‌کنند.

صدیق با انتقاد از موازی کاری و عدم هم افزایی در استان برای طرح مشاغل خانگی عنوان کرد: طرح مشاغل خانگی ۲ سال است برای ایجاد اشتغال مورد توجه بوده و به طور ویژه بحث بانوان و خانواده در آن مورد توجه است، بسیاری از دستگاه‌های مختلف به این موضوع ورود کرده‌اند  اما از همدیگر بی اطلاع هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قم خاطرنشان کرد: در همه استان‌ها بازارچه‌های دائمی مشاغل خانگی وجود دارد اما در قم علیرغم پیگیری‌های زیاد محروم از این بازارچه هستیم، سال گذشته پس از رایزنی‌های زیاد شهرداری و شورای شهر کار جانمایی بازارچه را انجام داد که به جهت شیوع بیماری کرونا راه‌اندازی منتفی شد.

به گفته وی، ۱۵۰ زن سرپرست خانوار برای حضور در بازارچه مشاغل خانگی شناسایی شده اند تا در صورت راه‌اندازی آن مشغول کار شوند.

فعالیت ۳۰ هزار قالیباف در قم

امیرحسین پروان نیز در این جلسه با اشاره به معرفی ۲۵۰ نفر از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت برای دریافت تسهیلات مشاغل خانگی اظهار داشت: از این تعداد ۱۴۰ مورد قالیبافی، ۱۰۰ مورد خیاطی، ۲ مورد تایپ، ۳ مورد حسابداری و یک مورد گلسازی بوده است.

معاون بازرگانی داخلی و توسعه تجارت سازمان صمت قم با ناچیز خواندن تسهیلات مربوط به قالیبافی افزود: در حال حاضر وام قالیبافی ۱۰ میلیون تومان است که با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه این مبلغ بسیار ناچیز است، همچنین برای وام پشتیبان شرط قید شده که باید حداقل ۵ سال از صدور پروانه صنفی گذشته باشد تا این وام را دریافت کنند، اگر این سقف برداشته شود بیشتر می‌توانیم در این زمینه ورود کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ هزار قالیباف در قم داریم که در گذشته حدود ۱۲ هزار نفر آن‌ها بیمه بودند اما متاسفانه این تعداد به ۶ هزار نفر کاهش یافته است.

فعالیت ۲۷ صندوق اشتغال زنان روستایی 

همچنین عباس پورمیدانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به فعالیت ۲۷ صندوق زنان روستایی اظهار داشت:عمده این مشاغل در روستاها مربوط به صنایع دستی و صنایع تبدیلی است.

وی مهمترین مشکل مشاغل خانگی را بازار فروش عنوان کرد و گفت: به دلیل این مشکل فعالیت این صندوق‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و برخی نیز به تعطیلی کشده شده‌اند.

پورمیدانی با تاکید براینکه باید همه دستگاه‌های فعال در حوزه مشاغل خانگی با هم‌افزایی و همراهی هم فعالیت داشته باشند خاطرنشان کرد: نبود بازارچه دائمی مشاغل خانگی صدمات زیادی در پایداری اشتغال خانگی به همراه داشته که باید از طرف استان پیگیری شود.

انتهای پیام/