بزرگ‌ترین پارک کوهستانی کشور در قم احداث می‌شود

شهردار قم با اشاره به احداث پارک کوهستانی ۱۰۰۰ هکتاری در قم، گفت: بزرگ‌ترین بوستان کوهستانی کشور متشکل از ۹ بوستان در قم احداث می‌شود.

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در آیین افتتاح، رونمایی و آغاز عملیات اجرایی ۱۵ پروژه بزرگ شهری قم که عصر شنبه به‌صورت ارتباط تصویری برگزار شد، با اشاره به برگزاری چهارمین مرحله از افتتاح پروژه‌های شهری در سال جاری به مناسبت روز قم و هفته بسیج، اظهار داشت: این پروژه‌ها به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال در حوزه‌های خدماتی، عمرانی و فضای سبز و سرمایه‌گذاری با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی افتتاح و آغاز عملیات اجرایی می‌شود.

شهردار قم بابیان اینکه این پروژه در راستای برنامه راهبردی قم ۱۴۰۰ است که امسال سال آخر خود را می‌گذارند، افزود: پارک کوهستانی قم که شامل ۹ بوستان بزرگ است در دست احداث است که بزرگ‌ترین پارک کوهستانی کشور خواهد بود.

پژوهش در باغ پرندگان

سقائیان نژاد به باغ پرندگان نیز اشاره کرد و افزود: باغ ۱۱ هکتاری پرندگان یکی از ۹ پارک واقع‌شده در مجموعه هزار هکتاری است که به محلی برای افزایش ماندگاری زائران و تحقیق و پژوهش تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به نگهداری بیش از ۲ هزار پرنده در باغ پرندگان قم، تأکید کرد: این باغ با هزینه ۳۰۰ میلیارد ریالی احداث‌شده است و شامل بخش‌های مختلفی ازجمله باغ و سوله پرندگان حاره‌ای می‌شود.

شهردار قم بابیان اینکه این باغ می‌تواند به بستری برای پژوهش‌های حوزه پرندگان تبدیل شود، تصریح کرد: این باغ سرانه فضای سبز شهر و میزان ماندگاری در شهر را افزایش می‌دهد و بستری برای تفریح و گردشگری برای گذراندن اوقاف فراغت و شور نشاط مردم کشور خواهد بود.

بوستانی با ارتفاع ۷۰ متر

سقائیان نژاد با اشاره به افتتاح بوستان شهید زین‌الدین، تأکید کرد: بوستان شهید زین‌الدین در سطح ۳۰ هزار مترمربع در پنج طبقه احداث‌شده که در کنار هم بوستان یادمان شهدا قرار دارد که اخیراً ۶۰۹۰ درخت بانام شهدای قم در آن غرس شد.

وی با اشاره به ارتفاع ۷۰ متری بوستان شهید زین‌الدین، تأکید کرد: هزینه این بوستان ۲۲۰ میلیارد ریال است.

شهردار قم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح نماز، افزود: بعد از احداث اتوبان ۹ کیلومتری آیت‌الله بروجردی که پردیسان را از بن‌بست خارج کرد، ساماندهی و ایمن‌سازی این معبر لازم بود که به همین منظور احداث تقاطع سه سطحه نماز در دستور کار قرار گرفت.

توسعه ۱۰۰ هزار متر مربعی فضای سبز

سقائیان نژاد اعتبار این پروژه ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: در بین پروژه‌های افتتاح‌شده ۱۰۰ هزار مترمربع فضای سبز شهر در قالب ۴ بوستان به فضای سبز شهر قم اضافه می‌شود.

وی به ادامه نهضت آسفالت قم اشاره کرد و گفت: فاز اول نهضت اسفالت شهر قم با حجم ۱۷۰ هزار تن آسفالت اجراشده است و هرسال نزدیک به ۳۰۰ هزار تن برای رضایت‌مندی مردم در شهر قم آسفالت‌ریزی انجام‌شده است.

شهردار قم از آغاز عملیات سرمایه‌گذاری ۲ پروژه بااعتباری نزدیک به ۹ هزار میلیارد ریال هم خبر داد و افزود: با توجه به اقلیم خشک و از طرفی اهمیت شهر قم افزایش سرانه فضای سبز در این شهر موضوع مهمی محسوب می‌شود.

توسعه ۹۰۰ هکتاری فضای سبز در قم

سقائیان نژاد با اشاره به وضعیت رشد سرانه فضای سبز قم، گفت: سرانه فضای سبز قم در شهریورماه سال ۹۴ ، ۱۳.۸ متر مربع به ازای هر شهروند بود که در پایان شهریور ۹۹ مساحت کل فضای سبز قم ۹۰۰ هکتار افزایش یافت و به رقم سرانه ۲۰.۳ به ازای هر شهروند رسید.

وی با اشاره به برنامه توسعه فضای سبز شهر قم، ادامه داد: در برنامه قم ۱۴۰۴ قرار است که این سرانه به ۲۷ متر به ازای هر شهروند برسد که عدد بسیار مطلوبی است.

احداث ۱۶۸ پارک کودکان

شهردار قم بابیان اینکه در ۵ سال گذشته ۱۰۳ پارک شهری در قم افتتاح شد، تصریح کرد: مدیریت شهری توانست در ۵ سال گذشته ۱۰۳ پارک شهری در قم افتتاح و تعداد این پارک‌ها را به ۳۰۸ عدد برساند.

سقائیان نژاد بابیان اینکه ۱۶۸ پارک کودک در این سه سال احداث‌شده است، افزود: در حال حاضر ۷ بوستان بانوان در سطح شهر احداث‌شده است که در سال ۹۴ دو عدد بود.

وی گفت: همه این اقدامات با وحدت همه دستگاه‌های شهری و خوداتکایی و خودباوری و کار جهادی و توکل به خدای بزرگ که محور این حرکات بوده انجام‌شده است.