بهره بری قمی ها از ۱۵۵۴ مشاوره ژنتیک بهزیستی

سرپرست معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی قم گفت: در حال حاضر یک مرکز دولتی و هفت مرکز غیر دولتی مشاوره ژنتیک با مجوز این اداره کل در قم فعالیت دارند که در سال ۹۹ یکهزار و ۵۵۴ مشاوره و خدمت شامل ۱۱۶ مورد در بخش دولتی و هزار و ۴۳۸ مورد نیز در بخش غیردولتی به مراجعان و شهروندان ارائه شده است.

به نقل از روابط عمومی بهزیستی قم محمد علیمرادی اظهار داشت: وراثت و ژنتیک در بروز بسیاری از معلولیت ها و بیماری‌ها نقش مهمی دارد ‏و با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد معلولیت دارای علل ژنتیکی است مشاوره ژنتیک برای خانواده‌ها از پیش از تولد می‌تواند موثر باشد و همچنین مشاوره ژنتیک می تواند برای تمام خانواده‌هایی که دارای یک و یا چند فرد معلول هستند نقش بسزایی در پیشگیری از معلولیت‌های جدید مادرزادی داشته باشد.

معاون بهزیستی قم با اشاره به اجرای طرح شناسایی خانواده های دارای بیش از دو معلول در استان در سال ۹۸ و ۹۹ افزود : طبق نتایج این تحقیق مشخص گردید در حال حاضر در استان قم حدود ۵۱۷ خانواده دارای دو معلول ، ۷۴ خانواده دارای سه معلول ، ۱۵ خانواده دارای ۴ معلول ، ۴ خانواده دارای ۵ معلول ، ۴ خانواده دارای ۶ معلول و ۱ خانواده دارای ۷ معلول شناسایی شدند.

وی با اشاره به فعالیت های غربالگری شنوایی و بینایی ۶ ماهه اول سال۹۹ افزود: در سال ۹۹ اجرای برنامه غربالگری بینایی کودکان بدلیل شیوع بیماری کرونا مطابق دستورالعمل اجرای برنامه در دوران بیماری کووید ۱۹ در استان در حال اجرا می باشد و تاکنون ۹ هزار و ۴۳۷ کودک ۳ تا ۶ سال در ۶ پایگاه ثابت مورد معاینه غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم قرار گرفتند.

این مقام بهزیستی قم با بیان اینکه برنامه غربالگری شنوایی نوزادان نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی پایگاه های غربالگری شنوایی نوزادان در حال اجرا می باشد افزود: تاکنون هفت هزار و ۸۸۲ نوزاد مورد ارزیابی غربالگری شنوایی نوزادان قرار گرفتند که از این تعداد ۱۱ نوزاد کم شنوا شناسایی شده و جهت دریافت خدمات توانبخشی به مرحله مداخله ارجاع داده شدند.

علیمرادی بیان کرد: در نیمه نخست سال جاری تعداد ۲۴ دستگاه سمعک از اعتبارهای دفتر پیشگیری از معلولیت ها خریداری شد که تا امروز ۲۰ دستگاه به مددجویان کم شنوای تحت پوشش سازمان تحویل داده شده است.