هشدار دادستان قم درباره رسیدهای جعلی

به نقل از روابط عمومی دادگستری قم ، دادستان عمومی و انقلاب قم از افزایش کلاهبرداری با استفاده از نرم افزارهای رسید ساز جعلی در معاملات خرد شهروندان خبر داد و اظهار داشت: مردم در معاملات خود باید هوشیار باشند و از دریافت واقعی وجه اطمینان حاصل کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قم از افزایش کلاهبرداری با استفاده از نرم افزارهای رسید ساز جعلی در معاملات خرد شهروندان خبر داد و اظهار داشت: مردم در معاملات خود باید هوشیار باشند و از دریافت واقعی وجه اطمینان حاصل کنند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن غریب از دستگیری، صدور کیفرخواست و صدور حکم قطعی یکی از متهمان کلاهبرداری با رسید ساز جعلی خبر داد و گفت: با وصول شکایات متعدد از شهروندان مبنی بر اینکه فردی در پوشش خریدار کالای آگهی شده، به منزل ما مراجعه و با نشان دادن رسید واریز جعلی در گوشی خود، کالا را اخذ کرده است، پیگیری این پرونده در دستور کار یکی از شعب جرائم رایانه ای قرار گرفت.

وی افزود: تحقیقات پلیس فتا، اخذ اظهارات شاکیان و استعلامات قضایی برای بررسی خطوط تلفن همراه متهم با صدور دستورات قضایی لازم صورت گرفت و طی یک قرار صوری با وی از طریق فروش کالا در سایت، متهم دستگیر شد.

دادستان عمومی و انقلاب قم به انتشار تصویر این کلاهبردار با حکم قضایی از طریق صداوسیمای استانی اشاره کرد و گفت: در پی انتشار تصویر متهم در رسانه‌ها، شکایت ۱۲ مالباخته که اغلب آگهی فروش طلا، لوازم برقی و دستگاه‌های بازی را در سایت دیوار قرار داده بودند، به شعبه مربوطه واصل شد و این فرد با وجود مدارک و شواهد کامل پرونده، به کلاهبرداری از آنها اعتراف کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غریب ادامه داد: این متهم سابقه دار، با وجود گستره جرائم ارتکابی، تعدد شکات، سوءاستفاده از اعتماد مشتریان و ناامن سازی فضای مجازی، مطابق با قانون مستحق تعیین مجازات بیش از حداقل مقرر قانونی بوده و به رد مال در حق شکات، جزای نقدی در حق دولت، حبس و پانصد ساعت خدمات عمومی در شهرداری در دادگاه کیفری قم محکوم شده است.

دادستان قم تصریح کرد: متاسفانه با وجود هشدارهای متعدد، پرونده‌های زیادی با همین روش کلاهبرداری به دادسرای جرائم رایانه ای ارجاع می شود که در برخی موارد، مدارک و مستندات لازم برای شناسایی و دستگیری متهم اصلی وجود ندارد.

این مقام قضایی، اطمینان از انجام تراکنش واقعی با بررسی حساب و پیامک بانکی فروشنده کالا را در خریدوفروش‌ها ضروری دانست و گفت: در مناسبت‌ها که افراد مشغله‌های متعدد دارند و فرصت بررسی حساب ندارند و یا در فروشگاه‌ها که معاملات زیادی صورت می‌گیرد و فروشنده نمی‌تواند تمامی واریزها را چک کند، زمینه برای این نوع کلاه‌برداری‌ها بیشتر فراهم می شود.