سکونت ۱۴۳ خانواده در اسماعیل آباد/ وعده حل مشکل اسماعیل آباد ابزار تبلیغاتی شده است

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ، مدیر منطقه پنج با اشاره به اینکه پیگیری مشکلات اسماعیل آباد تنها در زمان انتخابات مطرح می‌شود گفت: اصلاح وضعیت اسماعیل آباد وظیفه تمام دستگاه‌هایی است که این وضع با ضعف نظارت آنها شکل گرفته است.

علیرضا اقبالیان با اشاره به اضافه شدن محله اسماعیل آباد به محدوده شهری در سال ۹۷، اظهار داشت: مساحت محدوده تقریبا۸۰۰ هزار متر با کاربری فضای سبز است.

مدیر منطقه پنج شهرداری قم به تراکم بالای جمعیتی محله اسماعیل آباد اشاره کرد و افزود: در این محله ۱۴۳ خانه وجود دارد و حدود ۹۴۰ تا ۹۸۰ نفر در آن زندگی می‌کنند.

آن طور که اقبالیان گفته است زمانی که باید بر روی ساخت‌وسازهای غیرقانونی این محدوده از سوی دستگاه‌های مربوطه نظارت نشده است و حالا هر اقدامی در رابطه با اسماعیل آباد تبعاتی به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه خانه‌های موجود در اسماعیل آباد حاصل تصرفاتی است که از سالهای قبل کرده‌اند، تصریح کرد: ساکنان این محدوده کاغذهایی دارند که سند مالکیت نیست و با توجه به اینکه مالک زمین نیستند نمی‌توانند در جای دیگری هم ساکن خانه بشوند.

به گفته مدیر منطقه پنج شهرداری قم تقریبا از ۱۴۳ خانوار ساکن در محله اسماعیل آباد حدود ۷۰ خانوار اتباع و مابقی هم مهاجران شهرهای دیگر هستند.

اقبالیان از جلوگیری از ادامه تصرفات در چندسال گذشته خبرداد و افزود:در بحث ساخت وسازهای خارج از محدوده مشکلات زیادی داریم ساخت و سازهای غیرمجاز شبانه انجام می‌شود، هیچ کدام از دستگاه‌هایی که وظیفه قانونی دارند هم یاری نمی‌کنند و تنها می‌گویند شهرداری نتوانست جلوی اینها را بگیرد.

وی با بیان اینکه محدوده اسماعیل آباد زمانی که در محدوده شهری قرار نداشته شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: این زمین‌ها خارج از محدوده بوده و سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل راه و شهرسازی باید به موقع کنترل می‌کردند تا اینها ایجاد نمی‌شد و حالا هم باید همین دستگاه‌ها کمک کرده و با شهرداری تعامل کنند تا به نوعی بتوانیم مشکلات این منطقه را به حداقل برسانیم.

اقبالیان از بی توجهی دستگاه‌ها و مسئولان دیگر نسبت به اسماعیل آباد انتقاد کرد و افزود: نزدیک انتخابات که می‌شود تمام ایران می خواهند مشکل اسماعیل آباد را حل کنند و از آن به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند اما بعد رها می‌شود.

به گفته وی طبق قانون معضلی که باعث تهدید سلامت جامعه می‌شود به اداره محیط زیست و بهداشت مربوط می‌شود و شهرداری باید در کنار اینها باشد اما در مورد اسماعیل آباد همه توقعات به سمت شهرداری است.