۹ تَن میانگین متوسط فوتی روزانه براثر کرونا در قم

به نقل از ایرنا قم ، در جلسه ستاد مدیریت بحران استان قم که روز چهارشنبه به ریاست استاندار ترتیب یافت نسبت به وضعیت شکننده و خطرناک کرونا در قم هشدار داده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در این جلسه، افزود: طی روزهای گذشته به‌صورت متوسط روزانه ۹ نفر به دلیل کرونا در قم جان خود را از دست داده اند.

به گفته محمدرضا قدیر، بالا بودن میزان تردد در قم یکی از عوامل مهم در سرایت ویروس کووید ۱۹ است.

وی بابیان اینکه در موج دوم کرونا میزان مرگ‌ومیر سالمندان در اروپا بسیار اندک و در ایران به شدت زیاد است، خاطرنشان کرد: مجموعه درمانی در پیک دوم کرونا از افراد سالمند و پرخطر غفلت کرد.

سالمندان در تیررس کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: ۹۰ درصد از مرگ‌ومیرهای کرونا در ایران برای افراد مسن و پرخطر است.

قدیر یادآور شد: کشورهای غربی در پیک دوم کرونا بسترهای لازم برای حفاظت از افراد سالمند و پرخطر را فراهم کردند.

وی اظهار داشت: قم تنها استانی است که باوجود صعودی بودن میزان کرونا در کشور، وضعیت این ویروس در آن کنترل‌شده است.

قدیر تصریح کرد: مهم‌ترین عامل سرایت ویروس در مکان‌های مسقف نحوه تهویه هوا است و اکثر سیستم‌های تهویه‌ای ادارات قم نیز از نوع مکنده می باشد که بسیار آسیب‌پذیر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با آغاز فصل سرما و شیوع توأمان آنفولانزا و سرماخوردگی ممکن است روزهای سختی در انتظار استان باشد.

انتقاد از مدیران بی توجه

وی با انتقاد از برخی مدیران استانی، عنوان کرد: برخی از مسئولانی که مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دعوت می‌کنند، خودشان در برگزاری همایش‌ها و تجمعات مردمی ید طولایی دارند.

قدیر گفت: عدم تبعیت مردم از پروتکل‌های بهداشتی نوعی نافرمانی مدنی است که از مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی شده است.

به گفته قدیر، قم ازنظر بروز و فوتی‌های کرونایی در رتبه شانزدهم کشوری قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: وضعیت کرونایی قم کاملا شکننده است و در صورت کوچک‌ترین کم‌توجهی و ساده‌انگاری بار دیگر با انبوهی از بیماران و فوتی‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

مثبت بودن ۶۲ درصدی نمونه های کرونا در قم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: قم ازنظر بروز و تعداد قطعی افراد مبتلا به کرونا وضعیت متوسطی در کشور دارد.

سیامک محبی اضافه کرد: ۵۰ درصد از نمونه‌های گرفته‌شده در قم در مراکز سرپایی انجام می‌گیرد که به‌صورت متوسط ۶۲ درصد از نمونه‌ها مثبت می‌شود.

رییس مرکز بهداشت قم گفت: از وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در تمامی اصناف و اقشار مختلف مردم گلایه‌مندیم.

محبی اضافه کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح زندان‌های قم مانند بسیاری از اصناف دیگر طی یک هفته گذشته کاهش‌یافته است.

وی یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی قم گزارش عملکرد خود در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به دانشگاه علوم پزشکی ارائه نمی‌دهند.

محبی گفت: فعالیت گیم نت‌ها و محل‌های بازی در قم همچنان دردسرساز و پرخطر است.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم، وضعیت رعایت مسائل بهداشتی در مطب‌های قم رضایت‌بخش نیست.

ممنوعیت برگزاری جلسات غیر ضرور در قم

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز در ادامه این جلسه عنوان کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی تا جایی که ممکن است از برگزاری هرگونه جلسه غیرضروری خودداری کنند.

به باور بیژن سلیمانپور، عادی انگاری و ساده پنداری کرونا فقط مختص یک استان نیست و همین مساله در تمام استان‌ها مشکلات زیادی در مسیر مبارزه با کرونا به وجود آورده است.

معاون استاندار قم تصریح کرد: باید سهم هر صنف و محل تجمع در میزان ابتلا به کرونا به‌صورت دقیق مشخص شود.

سلیمانپور گفت: باید اماکنی که در آنها میزان ابتلا و سرایت زیاد است بدون تعارف به مردم گفته شود.

وی با اشاره به طرح ممنوعیت ورود و خروج‌های پلاک‌های غیربومی، اضافه کرد: مردم نسبت به اجرای طرح‌های سخت‌گیرانه در رابطه با کرونا نظر مطلوبی دارند.

به گفته سلیمانپور، ۱۷ مسیر فرعی و ورودی قم با اجرای این طرح مسدود شد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم تصریح کرد: مسئولان راهور کشور از عملکرد قم در اجرای این طرح رضایت دارند.

معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی انتظامی قم نیز در این جلسه، گفت: طی ۳۶ ساعت اول اجرای این طرح ۱۰ هزار دستگاه خودرو با پلاک‌های مجاز وارد شهر قم شده است.

سرهنگ سید مجتبی اشرفی گفت: همچنین طی این مدت ۳ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو با پلاک‌های غیربومی به مبدأ عودت داده‌شده‌اند.

وی یادآور شد: از آغاز اجرای این طرح ۳۰ خودرو اعمال قانون ۵۰۰ هزارتومانی شده است.

وی گفت: یکی از چالش‌های این طرح عبور و مرور شهروندان قمی است که محل کار آنها در تهران است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای قم نیز گفت: از ابتدای اجرای این طرح تا ۳۶ ساعت بعدازآن درمجموع ۱۴۰ هزار مورد تردد به شهر قم انجام‌گرفته که نسبت به هفته قبل ۲۴ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد کاهش‌یافته است.

محمدحسن کلهری اضافه کرد: همچنین در این مدت ۱۴۵ هزار مورد تردد به استان قم انجام‌گرفته که نسبت به هفته گذشته ۲۳ و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد کمتر شده است.

به گفته وی، میزان تردد در محورهای اصلی برون‌شهری از ابتدای اجرای این طرح درمجموع تا ۶۰ درصد کاهش‌یافته است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش قم نیز در ادامه گفت: طولانی شدن روند آموزش‌های مجازی مشکلات زیادی در افت تحصیلی دانش آموزان به وجود آورده است.

حمیدرضا شیخ‌الاسلام ادامه داد: امتحانات مستمر آموزش‌وپرورش قم طی یکی دو هفته آینده آغاز می‌شود و از مسئولان استان درخواست داریم تدابیر لازم را برای برگزاری حضوری این امتحانات در ۲۴ آبان ماه اتخاذ کنند.