توزیع‌کنندگان باید کالاهای موجود قبلی را با همان قیمت خریداری‌شده به فروش برسانند.

معاون سازمان صنعت،معدن و تحارت قم گفت: فروش کالاهای موجود در واحدهای صنفی و عرضه آن با قیمت جدید ممنوع است و توزیع‌کنندگان باید کالاهای موجود قبلی را با همان قیمت خریداری‌شده به فروش برسانند.

احمدرضا سمیعی‌نسب در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به مقابله قانونی با هرگونه گران‌فروشی در سطح بازار اظهار داشت: فروش کالاهای موجود در واحدهای صنفی و عرضه آن با قیمت جدید ممنوع است و توزیع‌کنندگان باید براساس فاکتور خرید، میزان سود مصوب و قانونی را افزایش دهند و کالاهای موجود قبلی را با همان قیمت خریداری‌شده به فروش برسانند.

وی با بیان اینکه در عرضه مرغ، تخم‌مرغ و گوشت نظارت بر سطح بازار وجود دارد و فروش این اقلام اساسی بالاتر از قیمت مصوب به معنای گران‌فروشی است، افزود: اقلام اساسی در بازار گاهی به دلیل نوسان، روند افزایشی و کاهشی در قیمت‌گذاری دارند و اصناف توزیعی باید براساس قیمت اعلام‌شده روزانه، اقلام را در اختیار مشتریان قرار دهند و از اعمال قیمت‌های خودسرانه پرهیز کنند.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم ابراز کرد: روزانه ۴۰ تن مرغ گرم با همراهی مرغداران و براساس قیمت مصوب توزیع می‌شود و مازاد مرغ جهت خروج از استان و یا به‌صورت قطعه‌بندی در اختیار مرغدار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به رشد ۴۰ درصدی بازرسی‌ها از تخلفات اقتصادی در بازار عنوان کرد: شهروندان می‌توانند افزایش قیمت خودسرانه کالا و گران‌فروشی را به اطلاع مسئولان در بازرسی و نظارت سازمان و سامانه ۱۲۴ گزارش دهند، دراین‌باره شهروندان نباید نسبت به گران‌فروشی‌ها بی‌تفاوت باشند.

سمیعی‌نسب مقابله با قاچاق به‌عنوان یکی از تخلفات بزرگ اقتصادی را از وظایف مهم بازرسی دانست و ادامه داد: در شش ماه نخست سال حدود ۴ هزار بازرسی در جهت کشف کالای قاچاق در سطح استان قم انجام‌شده است.
وی پیرامون وضعیت عرضه لاستیک خاطرنشان کرد: عرضه لاستیک سنگین از طریق سامانه در کل کشور با همراهی اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای توزیع می‌شود و نظارت کاملی با اخذ اطلاعات از سامانه برای جلوگیری از انحراف در سطح کشور و استان قم وجود دارد.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم عنوان کرد عرضه لاستیک سبک در هیچ استانی به‌صورت سامانه‌ سراسری انجام نمی‌شود و به همین دلیل کنترل توزیع لاستیک تا حدی سخت و دشوار است.

وی با تأکید بر اینکه جهت توزیع لاستیک خودروهای سبک در قم، سامانه استانی ویژه عوامل توزیع با هماهنگی ستاد تنظیم بازار تعریف‌شده است یادآور شد: متقاضیان باید با قید مشخصات خودرو، پلاک و کد ملی اقدام به ثبت‌نام کنند.

سمیعی‌نسب اضافه کرد: توزیع لاستیک جزء اولویت‌های نظارتی در سطح بازار است و نحوه توزیع و ثبت‌نام نیز ارزیابی می‌شود، در خصوص خودروهای صفر نیز بعد از ۶ ماه امکان ثبت‌نام و دریافت لاستیک وجود دارد.