دستگیری جاعلان ۲۸۸ قطعه کارت‌بانکی در قم

فرمانده انتظامی قم گفت: دو متهم که ۲۸۸ قطعه کارت‌بانکی را در قم جعل کرده بودند توسظ پلیس فتای استان شناسایی و دستگیر شدند.

به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار سید محمود میرفیضی اظهار داشت: فضای سایبر به جهت فرصت‌هایی که ایجاد کرده است همواره موردتوجه مجرمان و کلاه‌برداران سایبر بوده و با شیوه‌های مختلف دارایی‌های مردم را به یغما می‌برند.

وی افزود: یکی از این شیوه‌ها ، اسکیمینگ و یا کپی کردن کارت‌های بانکی مشتریان است.

وی با اشاره به دستگیری ۲ متهم توسط پلیس فتای قم بیان داشت: این متهمان با اجاره یک باب مغازه لوازم‌آرایشی و بهداشتی در یکی از خیابان‌های پرتردد شهر قم و با تهیه و نصب دستگاه اسکیمر ، پس از خرید مشتریان در یک فرصت مناسب ، کارت‌های بانکی آن‌ها را کپی و با شیوه‌های خاصی اطلاعات کارت‌ها را بر روی کارت‌های خام منتقل می‌کردند.

میرفیضی با اشاره به اینکه متهمان حدودا ۲۵ و ۳۰ ساله هستند و یکی از آن‌ها ساکن قم و سابقه‌دار و همدست وی اهل یکی از استان‌های غرب کشور است،افزود: این افراد پس از کپی کردن تعداد ۲۸۸ قطعه کارت مربوط به همین تعداد مشتری قصد داشتند در صبح روز دستگیری مغازه را تخلیه و با خریدهای مختلف ازجمله خرید از طلافروشی‌ها، متواری شوند.

وی گفت: متهمان با سرعت عمل و اشراف اطلاعاتی دقیق مأموران پلیس فتای قم، قبل از تکمیل فرایند جرم و خالی کردن حساب‌های بانکی مردم، دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی استان قم برای جلوگیری از این شیوه مجرمانه توصیه کرد: کسبه باید دستگاه کارت‌خوان را در اختیار مشتری‌ها قرار دهند تا خود مشتریان پس از خرید، کارت کشیده و رمزشان را وارد کنند.

میرفیضی به شهروندان نیز توصیه کرد که تحت هیچ شرایطی کارت‌بانکی خود را در اختیار فروشنده قرار نداده و رمز را خود شخصا وارد کنند.